Kişilik bozuklukları: asosyal kişilik - Antisosyal kişilik bozukluğu

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 26 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kişilik bozuklukları: asosyal kişilik - Antisosyal kişilik bozukluğu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antisosyal kişilik bozukluğu

  Aşağıdakilerden en az 3'unun varlığı ile birlikte 15 yasından beri suren başkalarının haklarını saymayıp diğerlerinin haklarına saldırı ile kendini gösteren kişilik bozukluğudur.

  1-Tutuklanmasına yol açacak davranışlarda ısrar ile kendini gösteren yasalara uygun sosyal davranışlara uyamama
  2-Devamlı olarak yalan söyleme farklı takma adlar kullanma zevk ya da kişisel çıkarı için başkalarını aldatma gibi dürüst olmayan davranışlar
  3-Aniden sonucunu düşünmeden yapılan davranışlargelecek için planlar yapmama
  4-Tekrarlayıcı kavga dövüş saldırılar ile birlikte öfkelilik hali
  5-Kendisi yakınları ya da başkasının güvenliği ile ilgili umursamazlık hali.
  6-Bir isi yürütememe veya parasal sorumluluklarını yerine getirmeme ile giden sürekli bir soru suçluk durumu
  7-Başkasına zarar vermiş fena davranmış birseller çalmış olmasına rağmen duruma ilgisiz kalıp kendini hakli göstermeye calisi k ve bundan vicdan azabı duymamak.

  -Kişinin en az18 yasında olması ve 15 yas öncesi davranım bozukluğu belirtileri göstermeye başlamış olması gerekmektedir.

  Rahatsızlığın olusunda rol alan etkenler:

  Ani dürtüsel hareketler ve saldırgan davranışların beyindeki anormal serotonin işlevi nedeniyle olduğu düşünülmektedir. Bu kişilerin genetik yatkınlık durumları olmasa bile erken çocukluk dönemlerinde anne- babanın maddi ya da manevi yokluğu ebeveynin cezalandırıcı aşağılayıcı tavırlar sergilemesi.

  Rahatsızlık psikopati ve sosyopati olarak da bilinmektedir.Hastada 15 yas öncesinde davranım bozukluğu belirtileri vardır. (insan ya da hayvanlara yönelik saldırganlık mala zarar verme başkalarına ait şeyleri çalma ve sahtekarlıklar yapma(ev-okuldan kaçmahırsızlık) ve kuralları disiplini önemli derecede bozma) Bu davranışlar sürekli kendini göstermektedir. Bu kişiler yasadışı isler peşinde koşarlar. Başkalarının düşünceleri onlar için önemli değildir.

  Toplumda görülme oranı:

  Erkeklerde % 3kadınlarda % 1 oranında görülmektedir. Madde kullanımı nedeniyle yataklı tedavi görülen kurumlar ve adli mekanlar ya da cezaevlerinde daha yüksek oranda görülmektedir. Çoklukla yalan söyler çevrelerindekileri aldatır çıkar elde etmek ya da sadece zevk almak için başkalarını kullanır ya da yanıltırlar. Öfkelerine hakim olamayıpkavga ederleresleri çocukları ana- babalarını döverler. Ana-baba olmanın gereklerini yerine getiremez düzenli sakin bir aile hayati oluşturamazlar. Tehlike oluşturacak etkinliklere atılırlar (hızlı ve zikzaklar yaparak araba kullanma alkollü araç kullanımı tekrarlayan kazalar yapma gibi ).

  Farklı ve zararlı cinsel ilişkiler ve alkol-madde kullanımı görülebilir. Sorumluluklarını yerine getirmedikleri için isten atılmaları işverenle tartışmaları fazladır. Herkes gibi düzenli ve doğru yoldan yasayamazlar. Çok is değiştirirler. Yokluk içinde kalıp sokaklarda yatabilirler. Askerlikleri aldıkları cezalar nedeniyle uzar uzun sureli hava değişimi raporları alırlar.Yaptıklarından pişman olmazlar.Kibirli bir görünüm sergilerler.

  Kimlerde daha çok rastlanmaktadır?

  Genellikle sosyoekonomik düzeyi düşük ve kırsal kökenli kişilerde görülmektedir.

  Hastalığın seyri:

  Eğer kişi yapılan eylemler sonucu ya da kotu yasam koşulları sonrası ölmezse rahatsızlık 40 yas sonrasında etkinliğini azaltabilir.

  Ailesel yatkınlık:

  Bu bozukluk hastanın 1. derece akrabalarında genel topluma göre daha çok görülmektedir. Ayrıca bu kişilerin akrabalarında somatizasyon bozukluğu ve madde kullanım bozukluğu da yüksek düzeydedir. Sebepleri:

  Çocuklukta dikkat eksikliği- hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda ileri donemde görülme riski yüksektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kişilik bozuklukları asosyal Forum Tarih
Kişilik bozuklukları kaça ayrılır, belirtileri nelerdir? Psikoloji 26 Eylül 2009
Kişilik Bozuklukları... Psikoloji 17 Mayıs 2009
Kişilik Bozukluklari Hakkinda Bilgiler Psikoloji 18 Mart 2009
8. sınıf inkılap çalışma kitabı kişilik özellikleri ve Mustafa Kemal cevapları nelerdir? Atatürk Hakkında Herşey Çarşamba 21:20
Mustafa Kemal'in kişilik özellikleri maddeler halinde kısa Atatürk Hakkında Herşey 30 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş