Kevser Suresinin Tefsiri

'Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kevser Suresinin Tefsiri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kevser Suresi Tefsiri,
  Kevser Suresi Tefsiri,
  Kevser Suresi ve Tefsiri

  Bu mübarek sûre, "El'Adiyât" sûresinden sonra Mekke-i Mükerreme'de nazil olmuştur. Üç âyet-i keri'meyi içermektedir. Resûl-i Ekrem'e ihsan buyurulan Kevseri bildirdiği için kendisine bu isim verilmiştir. Maamafih bir ismi de "Nahr sûresi"dir. Bundan evvelki "EI'Mâun" sûresinde dini yalanlayan bir şahsın pek kötü vasıfları bildirilmişti.

  Bu sûrede de Allah'ın dinini yaymakla en büyük rolün Yüce Peygamber olduğunu hayır ve bereket ile kendisinin yüce değerinin bildirilmesinden dolayı bu iki mübarek sûre arasında nazarı dikkati çekecek bir münâsebet vardır.


  1. Şüphe yok ki: Biz sana kevseri verdik.

  1. Bu mübarek sûre, Yüce Peygamberimizin nail olduğu nimetleri ve onun iki kudsî vazifesini bildiriyor. Ve O Yüce Resûl'e düşmanlıkta bulunanların her türlü mahrumiyetlere mahkûm olduklarını teşhîr etmektedir. Şöyle ki: Ey Yüce Peygamber!. Ey Yaratıkların en şereflisi!. (Şüphe yok ki, biz,) Kudret ve azametle hususi bir lütuf olmak üzere (sana kevseri verdik.) seni öyle fevkalâde bir çok hayra eriştirdik, senin adını, şanını pek fazla yükselttik.

  Kevserden maksat, âlimlerin çoğuna göre cennette bir ırmaktır veya bir havuzdur. Onun vasfı hakkında deniliyor ki: Onun suyu baldan tatlıdır, sütten daha ziyade beyazdır, kardan daha soğuktur. Kaymaktan daha yumuşaktır, ondan bir kere içen bir daha susuzluk hissetmez, onu ancak bir zevk ve mutluluk için içmeğe devam eder, o güzel su mahallinin kenarları Zeberceddendir, bardakları gümüşten olup semâdaki yıldızlar kadar çoktur.

  Maamafih İbn-i Abbas Radiyallâh-ü Anhadan rivayet olunduğuna göre bu kevserden maksat, çok hayırdır. Zâten arap dilinde "Kevser" kelimesi, "Keserret" kelimesinden alınmıştır ki: Adet ve değer ve kıymet itibariyle "kesîr" Yâni: Çokça olan her şeye kevser deniliyor. Bu itibar ile bu kevser denilen şey, hem kevser nehrine, havuzuna verilen isimdir, denilir, hem de diğer ilâhî lütuflara ad olarak verilmektedir. Binaenaleyh kevser hakkında şöyle denilmektedir.

  1. Kevserden maksat, Cennetteki bir ırmak veya havuzdur ki, Resûl-Î Ekrem'e ihsan buyrulmuş olacaktır. Buna dair bir çok sahîh hadisler vardır. Bunun varlığını tasdik etmek, dini bir farizadır.

  2. Kevserden maksat, Kur'an-ı Kerim ki: O, dünyevî ve uhrevî hayırları toplayan, en lezzetli bir feyiz kaynağı, bir manevî hayat suyu mahiyetinde bulunmaktadır.

  3. Kevserden maksat, Resûl-i Ekrem'in sahip olduğu peygamberlik şerefidir ve umumi mânâda peygamberliktir ki, bu iki âlemin hayrını toplamaktadır, bütün insanlık için bir saadet vesilesidir.

  4. Kevserden maksat. Peygamber Efendimizin sahip olduğu, pek çok faziletlerdir ki: Bunlar ile bütün yaratıklar üzerine üstün bulunmuştur.

  5. Kevserden maksat, Resûl-i Zîşan Efendimizin makâm-ı mahmuda erişmesi ve ümmetine şefaat etmeğe izin almasıdır, dünyada da âhirette de güzelce anılmasıdır.

  6. Kevserden maksat, Hz. Peygamberimizin çocukları ve kendisine tâbi olan Resûl-İ Ekrem'in muhterem nesli, muhterem kızı Hz. Fâtımatüzzehra vasıtası ile dünyaya şeref vermiş, onun temiz sülalesi, kıyamete kadar devam etmekte bulunmuştur. Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin ve diğer peygamber torunları bu cümledendir. Allah hepsinden razı olsun.

  7. Kevserden maksat, Yüce Peygamber ashabı ve ümmetinden âlim olanlardır ki: O zâtlar, İslâm dinini yaymaya hizmet etmiş, mü'minleri manevî feyizlere, ruhani lezzetlere nail kılmışladır.

  8. Kevserden maksat, dini İslâm'ın bütün dinlere galebesi ve Resül-I Ekrem'in fetihlere nail ve dünyada da âhirette de güzelce anılmasıdır.

  Kısaca: Pek büyük bir ilâhî lütuf olan kevser için bütün bu muazzam Yüce Peygamber, bu nîmetlerin hepsine de nail bulunmuştur. Sallahü Aleyhi Vessellem.

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kevser Suresinin Tefsiri Forum Tarih
Kevser Suresinin Okunuşu ve Anlamı Kuran'ı Kerim Türkçe Mealli 19 Şubat 2013
Kevser Suresinin Fazileti Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 9 Mayıs 2011
Kevser Suresinin Anlamı Kuran'ı Kerim Türkçe Mealli 9 Mayıs 2011
Kevser Suresinin Meali Kuran'ı Kerim Türkçe Mealli 9 Mayıs 2011
Kevser Sûresi ve Anlamı Kuran'ı Kerim Türkçe Mealli 22 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş