Ketenciler Köyü Hakkında Bilgi İzmit Kocaeli

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ketenciler Köyü Hakkında Bilgi İzmit Kocaeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmit Ketenciler Köyü - Ketenciler Köyü Hakkında - Ketenciler Köyü Tanıtımı - Ketenciler Köyü Resimleri

  Ketenciler, Kocaeli ilinin İzmit ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı :2009 - İrfan TEMEL

  Muhtarlık Erişim :Bilgi yok

  Tarihi

  Köyü kuran adigeler,ilk geldiklerinde tarım ve hayvancılık yapıyorlardı.Köy halkının çoğunluğu ipek böcekçiliği yapardı.İpek ve keten işleri yapıldığından köye Ketenciler ismi verilmiştir. Köy 1878 yılında kurulmuştur.

  Kültür

  Ketenciler köyü Kafkas Rus savaşları sonucu Osmanlı İmparatorluğu topraklarına sürülen Adigeler tarafından kurulan bir köydür.Köyün ilk sakinleri1864 yılında sona eren Kafkas-Rus savaşları bitiminde Büyük Çerkes Sürgünü sonucu Balkanlara (Bulgaristan Romanya Yugoslavya) çoğunluğu Varna ve civarına, 1878 Osmanlı-Rus savaşı sonucu imzalanan Berlin antlaşması ile daha sonra İzmit,ketence köyünün şu an bulunduğu bölgeye gelmişlerdir. Köy 3 mahalleden oluşmaktadır.Aşağı Mahallede Şapsığ Adigeleri,Orta mahallede Abzah ve Cemguy adiğeleri,yukarı mahallede mamhığ adigeleri bulunmaktadır.Köy konuşma dili olarak kendi öz dilini korumaya çalışsada genç nesil adigece(çerkesçe) yi unutma noktasına gelmiştir.

  Ketenciler Köyü çerkes toplumunun ,kendi manevi değerlerini ve köy cevresini daim temiz kılmak için Ketenciler Köyü Kafkas Kültür ve Güzelleştirme Derneği kurmuş ve bir çok başarılı sosyal faaliyete imza atmıştır.

  Köy muhtarlık statüsündedir.Bölgesel olarak akmeşe ve uzuntarla belediyeleri ortasında kalmıştır.1999 Marmara Depremi sonrası İzmitte ve diğer civar yerleşkelerde yaşayan adiğeler köylere geri dönmesi ile şu an köy hane sayısı 250 üzerindedir.

  Birçok saygın bürokrat,hukukçu,doktor ve iş adamı yetiştiren ketenciler köyü halkı eğitime son derece önem vermektedir.Köyün havası İngiliz Cinsi Yarış atları üretmek için 1995 The Times dergisine kapak olmuş,ve şu an köy giriş ve çıkışında bir çok at harası bulunmaktadır. Ketenciler köyü insanları geçmişte tarıma dayalı yaşamışlar,şu an bir çoğu sanayi işletmelerinde çalışmaktadır.

  Coğrafya

  Merkeze olan uzaklığı yaklaşık olarak 20 km. kadar olan köy bir doğa harikasıdır.Özellikle büyük şehirlerde yaşayıp da , yeşile , sessizliğe , kuş seslerine hasret kalanlara inanın daha fazlasını sunar.Bu köyü kesinlikle görmelisiniz.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisinde olmakla birlikte konumunun yüksekliği ve denizden uzak olması nedeniyle kışlar çok soğuk ve yoğun kar altında geçmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 - 900
  2000 - 540


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi geçmişte tarım ve hayvancılığa dayalıydı.Ancak günümüzde izmit merkez ve civarındaki fabrika ve sanayi kuruluşlarında çalışan,ticaret yapan insanlar bulunmaktadır.Tarım ve hayvancılık kısmen bırakılmıştır

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır . kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Yerelnet

  Vikipedi

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ketenciler Köyü Hakkında Forum Tarih
Ketenciler Köyü Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 25 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş