Kestane Kıranında Kadınlar (Tahir Musa Ceylan)

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Siraç tarafından 5 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kestane Kıranında Kadınlar (Tahir Musa Ceylan) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kestane Kıranında Kadınlar (Tahir Musa Ceylan)

  [​IMG]


  Tahir Musa Ceylan
  Kanat Kitap;

  2008, 1. Baskı, 13 x 19,5, 328 sayfa, Türkçe, K. Kapak. ISBN No: 9758859818  “Zarifoğlular bir madende ya da sanki bir mahzendeydiler. İçlerinde herkes iyi ve çalışkan olmasına rağmen, üzerlerinde bir kasvet, bir yanlışlık ya da bir lanet vardı. Her şeyin tam yapıldığı bir eksiklik vardı üzerlerinde. Tuhafiye açılması gereken yere diyelim, dürüst çalışan bir bakkaliye açmışlardı, silah sıkılması gereken yerde mesela, bütün inceliğiyle bıçak kullanmışlardı, daha ölümün sonlanmadığı yerde, bunlar duaya başlamıştı; yani tatlı bir su, yıllardır doğrusu bilinmeyen yanlış bir yataktan akmaktaydı.”

  Zeliha Zarifoğlu, kocası Mehmet’in öldürülmesiyle, beş çocuğunu tek başına büyütmek zorunda kalır. Ahmet, Ali, Fatma, Emin ve Mustafa’nın yaşamöykülerini okuduğumuz panoramik romanın arka planında da Osmanlı’nın son dönemi, Mütareke yılları ve I. Dünya Savaşını izleriz. Farklı patikalarda ilerleyen bu beş çocuğun yolları hep anneleri Zeliha’ya ve köyleri Mavruz’a çıkacaktır...

  “Fikri Bey’le Degustasyon’da yemek yerken, karşı masaya uzun kâkülü ve düşünceli bir yüzü olan, gözleri aniden açılan aniden uyuyan, upuzun bacakları bağlı bulunduğu eklemden, yağmursuz günde taşınan şemsiye gibi serbestçe sallanan bir kızla genç bir adam oturmuştu. Emin Zarifoğlu yemek sırasında bakışını kızdan, avcısıyla göz göze gelen, kasları kilitli bir av gibi ayıramamıştı. Modern bir giyinişi vardı kızın; o gün ten rengi çorap, atkılı ayakkabı, dizin hemen altına kadar inen kısa etekle üstten cepli yandan ilikli bir ceket giymiş, yakasına Paris usulü bir broşla boynuna küçük taneli bir inci kolye takmıştı. ‘Bu kadar güzel olunabilir mi, şu medeni kanun çıkmasaydı bu kızı zevce diye alır, köydekine dönüp bakmazdım,’ dedi ve dedikleri asla olmazmış gibi iç geçirdi. Garsona salma yolla pişmiş sarımsaklı dane piliç söyledikten sonra Fikri Bey, ‘Genç zevce azgın olur, piston kolu gibi sabah akşam adamın kasığına oturur, nasıl başa çıkacaksın,’ dedi.”

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kestane Kıranında Kadınlar Forum Tarih
Kestaneli İrmik Pasta Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 11 Temmuz 2012
Kestanekarası Fırtınası - Nazan Bekiroğlu Güzel Sözler-Mesajlar 9 Şubat 2012
Çarşıdan Aldım Kestane Türküsü Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 25 Ocak 2012
Kestane Balı Hangi Hastalıklara İyi Gelir ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 28 Aralık 2011
Palamut ve At Kestanesinden Hayvan Yapılışı - Artık Materyal Etkinlikleri Okul Öncesi Eğitim 16 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş