Kesikkaya Köyü - Terme - Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kesikkaya Köyü - Terme - Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kesikkaya Köyü Hakkında - Kesikkaya Köyü Resimleri - Samsunun Köyleri
  Köy Tarihi


  Kesikkaya, Samsun ilinin Terme ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. köyün ilk adı"cilavurt"tur.köyün şu anki adı cumhuriyet döneminde köyün girişinde olan kesik olan kayadan almıştır.1962 yılında degişmiştir.
  * köyde ilk yerleşim yerli türklerdir.1878-1880 yılları arasında köye gürcülerin yerleşmesi-beyliklerin oluşumu
  Osmanlıya dayanır."Derebey-aslanbey-mahmutbey"bu beylikler geçmişte beylikleri ile tarihe geçmişlerdir. derebeyi osmanlı padışahı karadeniz yöresindeki asayış larıdan dolayı bugünkü istanbul kadıköy'ün tapusunu vermiştir.Bu tapuda derebeyin oğlu tayyar bey onun da torunlarından samsunda avukat olan torunlarında oldugudur. Aslanbey hekimoğlu ile husumetleri ortadan kaldırmışlardır.Mahmutbey ise köyümüzde adaleti saglamıştır.Kendine has hapishanesi oldugu, bügünkü konum olarak caminin üst tarafındaki fındıklık bahçesinde oldugu bilinmektedir. geçmişte köyün mezarlık ve camisi orta mah.muhtarın evin yan tarafında bulunmaktadır.(Türk cami ve mezarlığı olarak geçmektedir. Şu anki cami ve avlusu Uzun metmet (Güney)ve başaga (iki bacanak)almıştır. İlk mezarda gencaloğlu İslam dedenin babası Ahmet Genç tir.Köyümüze cumhuriyetin kurulması ile yedi köye bir ilkokul şükrüaganın muhtarlıgı döneminde gerçekleş- miştir.Bugun Ladikte olan ögretmen okulu ilk temelleri köyümüze (Erikyanı) Emrül gülhanlar evinin yanlarına orta okul ile birlikte 2.kata kadar binaların yapıldıgı Köylünün yanlış bilgilendirilmelerinden dolayı Gelecegin kasabasının temellerini şükrü agayı muhtarlık tan ederek bu rüya son bulmuştur.

  Köyün yemekleri hakkında bilgi


  köyümüzün önemli günlerde vaz gecilmeyen yemeklerimiz "keşkek" "gürcü tavugu" "zetiyeni" "lahana dolması (mısır yarmalı)"etli pilav" tatlılardan: Baklava-kıvratma-su böregi-sütlaç"tır. "Zetiyeni"Tarifi: 1 bütün tavuk suda haşlanır. 750 gr ceviz içi-kişniş(kinzi)3diş sarımsak-renklendirici sarı çiçek(zaprana)- havanda cevizinyagı cıkacak şekilde dövülür.


  * haşlanan tavuk ince ince ditilir (parçalara ayrılır)*Ditilen tavuk tavada hafiften kavrulur. 500gr mısır fırınunu tavada yanmayacak şekilde kavrulur. "havanda ezilen ceviz ve dovülmüş baharatlar-tavuk-mısır unu tavuk suyu ile kıvamını geçmeyecek şekilde harmanlanır. soguk yemek çeşididir.Afiyet olsun.

  Not:Malzemeleri bol kullanarak çogaltılabilir.

  Coğrafya


  Köyümüz Samsun iline 81 km, Terme ilçesine 21 km uzaklıktadır.Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Nüfus


  545 (2007)


  erkek(290) kadın(255)


  Posta Kodu : 55600


  Alan Kodu : 0362


  İl / İlçe : Samsun / Terme


  Köy Muhtarı : Ahmet Aydın


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Telefon: 0 (362) 885 81 23


  Cep Telefonu: 0 (542) 574 19 81


  Kesikkaya Köyüne Ait Bir Resim  [​IMG]

  Kaynak:yerelNET,Vikipedi


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kesikkaya Köyü Terme Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş