Kesik Köyü Karataş Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kesik Köyü Karataş Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kesik Köyü Karataş Bilgileri - Kesik Köyü Hakkında - Kesik Köyü Tanıtımı - Kesik Köyü Resimleri

  İlçe: KARATAŞ - İl: ADANA

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok

  Adana
  Bilgiler
  Nüfus 372 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01900
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Karataş
  Web Sitesi

  Kesik, Adana ilinin Karataş ilçesine bağlı bir Köy|köydür


  NÜFUS VE YERLESME 1.NÜFUS ÖZELLLIKLERI

  Köyde ilk sayim 1965'te yapilmistir.Toplam 550 kisi yasadigi belrtilmistir.1970'te 712 kisi, 1975'te 510 kisi,1980'de 689 kisi,1985'te 397 kisi,1990'da 467 kisi yasamistir. Köyün kadin-erkek nüfus durumu,egitim durumu kayitlarda yer almamaktadir. Bu yüzden nüfus yapisi incelenemiyor. b.NÜFUS HAREKETLERI 1.Köye olan geçici isgücü göçü Köyün geçim kaynagi tarimdir.Özellikle narenciye ve pamuk yetistirilir. Pamuk tariminda çapalama ve hasat islemlerinde fazlaca isgücüne ihtiyaç duyuldugundan her yil MART ayinda köye isçi göçü olmaktadir. Bu isçiler köy nüfusunu yaz aylarinda 600-650 kisi civarinda arttirmaktadir. Bu isçiler MART ayi basinda gelip EKIM ayi sonunda dönerler.Ilk gelen grup 150 kisi civarinda olup kazma islemi için gelirler.Daha sonra bu sayi AGUSTOS ayinda 600-650 kisiye ulasir.Genellikle isçiler GAZIANTEP VE SANLIURFA illerinden gelmektedirler. Çalismaya aileleriyle birlikte gelen ve geçici bir mesken tipi olan çadirlarda yasayan isçiler günlük yigecek ihtiyaclarini köydeki esnaflardan karsilayarak ekonomik bir fayda saglarlar. Köyde narenciye yetistiriciligide yapilmaktadir.Ürünleri toplamak için gelen isçiler 500 kisi civarinda olup KASIM ayi baslarinda gelir,OCAK ayi sonunda gideler.Gelen isçiler bahçe yaninda onlar için tesis edilmis çadirlarda yasarlar.isçilerin çogu VAN ilinden gelmektedir.

  2.KÖYDEN DISARI OLAN GÖÇLER

  Köyde göçler yurtiçi ve yurtdisi olmak üzere ikiye ayrilir.Bu göçlerin baslica sebepleri: a)=Arazinin miras yoluyla küçülmesi ve yetersiz kalmasi. b)=Sehirde daha iyi yasm sartlarinin olmasi . c)=Memur olup ayrilanlar. Köyden 1980'den sonra yurt disina göçler vardir.

  GÖÇ EDENLERIN DAGILIMI SÖYLEDIR:

  Isveç 4 kisi Avusturalya 4 kisi Amerika 1 kisi Hollanda 3 kisi almanya 3 kisi Köyden göçlerin önemli kismini yurtiçi göçler olusturmaktadir.Yurtiçi göçlerin merkezi ADANA'dir.Göçe katilanlar genellikle aileleriyle birlikte gitmislerdir.Bir kismi köyle irtibatini kesmemislerdir. Köyden göçlerin diger kismida memur olup ayrilanlardir. Memur olarak ayrilanlarin 16'si ebe ,16'si ögretmen ,6'si mühendis ,3'ü doktor ,2'si polis ,1'i binbasi ,2'si ögretmen üyesi ,6'si sporcu ,1'mimar , 1'eczaci ve 13'ü özel sektörde memur olarak görev yapmaktadir.Bu yollarla köy nüfusunda önemli bir düsüs yasanmistir.

  c)Nüfusun egitim durumu:

  Köyde yasayan nüfusun %90'i okuma-yazma bilmektedir.Okuma-yazma bilmeyenler köyde ilkokul açilmadan önce yasayan kimselerdir.1951 yilinda köye iki dershanelik ilkokulun açilmasiyla okur-yazar orani önemli derecede artmistir.1980'li yillara kadar ilkokuldan mezun olanlarin çok az kismi ortaokula devam etmistir.1980'li yillardan sonra ulasimdaki gelismelere bagli olarak ortaokul ve liseye gidenlerin sayisinda artis görülmüstür. Su anda bile ilkokuldan sonra ögrenime devam etmek isteyenler ya gidip gelerek okumaktadir, ya da okul döneminde sehirde kalmaktadirlar.Köyde yüksek mezun olan 25'in üzerinde kisi vardir.

  Is kollarina göre nüfus:

  Köyde yasayan halkin hemen hemen tamamina yakininin az veya çok arazisi vardir. Köyde hemen hemen herkes tarimla iç içedir.Çiftçiligin yaninda baska is kollarida vardir.6 Aile ticari anlamda hayvancilikla ugrasmaktadir. Köyde iki kahve ikide bakkal isletilmektedir.Köyde bir aile ulasimdan para kazanmaktadir.

  2.YERLESME
  Yerlesmenin tarihçesi:
  Köydeki yasli insanlardan elde ettigimiz bilgilere göre yerlesmenin tarihi 1530 yillarina kadar uzandigi söylenmektedir.O yillardan 1900'lü yillara kadar köyde göçebe hayat oldugu söylenmektedir.Bu dönemlerde halkin hayvancilikla ugrastigi söylenmektedir. Daha sonra buraya yerlesenler Ceyhan nehrinin taskin sularindan bir setle yerlesim yerlerini korumuslardir.1940 yilinda yapilan stten sonra tarim daha fazla alanda yapilmistir. Ayrica sulari setle kesilen bu yere kesik ismi verilmistir.

  Yerlesmenin genel özellikleri:

  Ceyhan nehrinin batisindaki verimli sahada kurulan köy topraklarin verimli ve birarada bulunmasindan dolayi toplu köy özelligindedir.Doguda nehrin bulunmasindan dolay i köy batiya dogru gelismektedir

  Kültür

  köy düğünleri büyük bi eglence ve saygınlık içinde yapılır.resmi ve dini bayramlar büyük bir eglence içinde kutlanır
  gözde yemekleri:
  Et kavurma,mumbar dolması,içli köfte,analı kızlı ,yufka ekmeği
  2.YERYÜZÜ SEKILLERI Kesik köyü Ceyhan Ovasinin güneyinde düz bir alan üzerinde kurulmustur.Köy topraklarin- in büyük kismini düz bir alan üzerinde uzanan ovalik alan teþkil etmektedir. Türkiye genelinde ve akdeniz Bölges'inde görülen engebeli araziye köy çevresinde pek rastlanilmaz.Köyün çevresinde yükseltiler bulunmaz.
  3.COGRAFI KONUM Adana Ilinde bulunan Karatas ilçesine bagli bir köydür.Adana il merkezinin 37 km güne- yinde,Karatas Ilçe merkezinin 13 km kuzeydogusunda bulunur.Ayrica köy Ceyhan Nehrinin batisin- da yeralir.
  4.IKLIM
  Adana ilinde iki tip iklim görülür.Birinci tip kiyi ve düz alanlardaki(ovalardaki) Ak- deniz iklimi,ikincisi yüksek yerlerdeki karasal iklim. Köy kiyidan 13 km bulunmaktadir.Ancak önemli bir yükselti bulunmadigindan Akdeniz etki- sine açiktir.Denizel etkiye daha fazla maruz kaldgindan maksimum sicakliklar daha içerideki bölgelere göre daha düsük degerlerdedir. Köyde görülen Adeniz Ikliminin karakteri kislar ilik ve yagisli,yazlar sicak ve kuraktir

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 386
  2000 372
  1997 406

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. ancak 1,2 ve 3. sınıflara öğretim verilmektedr. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kesik Köyü Karataş Forum Tarih
Kesikkaş Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Sakalıkesik Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Kesik Köyü Hakkında Bilgi Menemen İzmir İzmir Tanıtımı 10 Haziran 2010
Kesikkaya Köyü - Terme - Samsun Samsun Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Kesikköprü Köyü Pazar Rize Rize Tanıtımı 20 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş