Kertmekaracaören Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kertmekaracaören Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ulaş Kertmekaracaören Köyü - Kertmekaracaören Köyü Hakkında - Kertmekaracaören Köyü Tanıtımı - Kertmekaracaören Köyü Resimleri
  İlçe: ULAŞ

  İl: SİVAS


  Köy Muhtarı: HACI DOĞAN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0-346-792 10 13

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000- 71

  İle Uzaklığı: 64 km


  Kültür

  Köyde düğünler görücü usülü ile olur.Düğünlerde çeşitli adetler vardır, sadıçla damat bir odada toplanır ve gençlerde toplanır sadıç ve damata çeşitli cezalar verilir sadıçın boynuna tezzek asmak,acı biber yedirmek, türkü söyletmek v.s. ayrıca toplu olarak oyunlar oynanır değirmene su ge- tirmek, tütün satmak,sin sin,v.b.Düğün üç gün sürer Cuma günü bayrak kalkar düğün başlar,adettendir bayrak direğinde takılı elma ya da soğanı taş- la vurup düşürene bahşiş verilirir.Cumartesi kına yakılır çeşitli halaylar (sivas halayı, sarıkız, apdurahman,düzhalay)çelilir.Pazar günü gelin alınır düğün yemeği verilir ve düğün biter. Yemekler;bulamaaşı(yayla çorbası)etli küfte,üzümleme,pilav,herle,uğut,kavut, topaç,içli küfte,loluk,gilik,lavaş,kömbe v.s.dir.

  Coğrafya

  Sivas iline 64 km, Ulaş ilçesine 27 km uzaklıktadır. Ayrıca 200m2 civarında aygır gölü vardır.Bu gölde aynalı sazan,alabalık v.s. balıklar vardır.Suyu so- dalı olup yazın ılık kışın serindir.Tam bir piknik alanıdır.Çatal,Tecer,Yılanlı dağları başlıca dağla- rıdır.Dağ armudu,Alıç,Aygiliği,Mantar(göbelek),Yem- lik,Madımak,Kuzukulağı,Narpız,Anık,Dağeriği,Öküzgö tü v.b. dağ yiyecekleri vardır.

  İklim

  Köyün iklimi,karasa iklimdir yaz sıcak kuru arsıra yağmurlu geçer kış karlı buzlu ayazlı ve yağışlı geçer.Ayazı kuru olur üşütmez.nem oranı nerdeyse %0 dır. kışın karla buzla çeşitli oyunlar oynanır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kertmekaracaören Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş