Kertme Köyü Göynücek Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kertme Köyü Göynücek Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kertme köyü bilgileri - kertme köyü tanıtım - kertme köyü resimleri  Kertme, Amasya ilinin Göynücek ilçesine bağlı bir köydür.

  Kertme köyü Amasya ilinin Göynücek İlçesine bağlıdır.


  Köyün ileri gelenlerinden Bayram Aganin (Berekö) kitlik zamani köye ve civarina kertikli ambardan yardim yapmasi nedeniyle bu köy kertik >kertme seklinde anilmaya baslanmistir.Kürt köyüdür.


  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köyün geleneklerinde her yılbaşından belli bir gün sonra SARE SOLE (sene başı) anlamına gelen ve köy halkından belli bir grup oluşturularak bu grubunda köy halkından belli bir takım yiyecek toplayarak (ekmek, çay, et, tereyağ, sıvıyağ, bulgur, toz şeker...) toplayıp kendi aralarında belirledikleri bir avde bu toplanan yiyeceklerden yemekler yaptıktan sonra köy halkı toplanarak birlikte yer ve ardından oruç tutarlar. Alevi toplumu kültür yapısına sahip oldukları için kurban bayramlarında oruç tutar ama ramazan bayramlarında çok az kişiler tutar. daha sonra köyde hızır oruçları için hızır çöreği yapıp bunu 7 veya daha fazla haneye dağıtırlar. ardından aşure çorbası yapıp aynı şekilde yine 7 veya daha fazla haneye dağıtırlar. ekmek olarak mayalı ekmek yaparlar. köy halkı başı açık tarzda yaşarlar. ama baş açıklık veya kapalılık zorunlu değildir. köy halkı bazı zamanlar bir araya gelip cem düzenlerler. köyde yardıma muhtaç olan ailelere kendi aralarında toplanan bağışlarda bulunurlar bazen yiyecek türü bazen di maddi yönden.
  Coğrafya

  Amasya iline 45 km, Göynücek ilçesine 27 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 220
  2000 209
  1997 198
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarımmahsulleri arasında buğday arpa haşhaş şeker pancarı ay çekirdeği ve sebzeler yer alır.hayvancılığa dayalıdır.Hayvancılıkta ise büyükbaş hayvancılık genelde yaydın durumda
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır.. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi de vardır. Sağlık ocağıvardır.Ancak 1993 ten beri atıl vaziyette bulunmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kertme Köyü Göynücek Forum Tarih
Kertmekaracaören Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Kertme Köyü - Ondokuzmayıs - Samsun Samsun Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Çökertme Köyü Milas Muğla Muğla Tanıtımı 16 Nisan 2010
Kertmen Köyü Merkez Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 13 Nisan 2010
Kertme Köyü Merkez Çorum Çorum Tanıtımı 5 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş