Kerim Erim Kimdir - Kerim Erim'in Hayatı Eserleri

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_inci tarafından 2 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kerim Erim Kimdir - Kerim Erim'in Hayatı Eserleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kerim Erim Kimdir - Kerim Erim'in Hayatı Eserleri

  İstanbul Yüksek Mühendis Mektebi'ni bitirdikten (1914) sonra Berlin Üniversitesi'nde Albert Einstein'in yanında doktorasını yaptı (1919)
  . Türkiye'ye dönünce, bitirdiği okulda öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Üniversite reformunu hazırlayan kurulda yer aldı. Yeni kurulan İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde analiz profesörü ve dekan olduğu gibi Yüksek Mühendis Mektebi'nde de ders vermeye devam etti. Yüksek Mühendis Mektebi İstanbul Teknik Üniversitesi'ne dönüştürülünce buradan ayrıldı ve yalnızca İstanbul Üniversitesi'nde çalışmaya devam etti. Daha sonra burada ordinaryüs profesör oldu..
  1940 - 1952 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'ne bağlı Matematik Enstitüsü'nün başkanlığını yaptı. Türkiye'de yüksek matematik öğretiminin yaygınlaşmasında ve çağdaş matematiğin yerleşmesinde etkin rol oynadı. Mekaniğin matematik esaslara dayandırılmasına da öncülük etti.
  Kerim Erim Cumhuriyet Türkiyesi matematiğinin en büyük kurucularındandır. O aynı zamanda, bilimin ve aydınlanmanın ülkemizin yaşamına yön verdiği tarihimizin en parlak döneminin, kuruluş döneminin de bilim dünyasındaki karşılığı ve sembolüdür.
  Diferansiyel ve integral hesabın ve matematiksel analiz metotlarının eğitiminin ülkemizde en kapsamlı biçimde verilmesinde en büyük rol onundur. Ülkemizin ilk matematik doktoru olan Kerim Erim bu alanlarda sadece eğitim çalışmalarıyla yetinmemiş, matematik araştırmalarını da başlatmıştır. Ülkemizde bir matematik doktorası yöneten ilk bilim adamımız da odur. Bilimin uluslararası niteliğine ve uluslararası bilimsel yayın yapma gereğine önem veren, enstitü çalışmaları ve bilimsel yayınlar aracılığıyla bunu ilk defa kurumsallaştırarak pratiğe dönüştüren bir bilim insanıdır.. Bu anlamda erken dönem Cumhuriyet matematiğinin uluslararası yüzüdür. Hem uluslararası bilimsel gelişmeleri yakından izlemiş, hem de uluslararası bilim topluluğuna bir araştırmacı olarak doğrudan katılmıştır. Kerim Erim, gerçek bir bilim insanından beklenen biçimde, sadece okullarda verdiği dersler ve sürdürdüğü araştırmalar ile yetinmemiş, halkın aydınlanması ve düşünsel düzeyinin yükselmesi için popüler anlamda çalışmalar da yapmıştır.. O öğrencilerine de bu bilinci ve tutkuyu vermeye çalışmış, iyi bilim insanları olmaları için her türlü yardımı ve desteği göstermiştir.
  Matematik ve fizik bilimlerinin felsefe ile olan ilişkileri üzerinde de çalışmalarda bulunan Erim'in Almanca ve Türkçe yapıtları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:
  1948 yılında Fen Fakültesi Dekanlığı'na getirildi Kerim Erim, Cumhuriyet döneminde matematiği uluslararası bir niteliğe kavuşturmuştur Bilim ve matematik, yaşamıyla özdeş denebilecek kadar büyük bir tutkudur onun için


  * Nazari Hesap (1931)
  * Mihanik (1934)
  * Diferansiyel ve İntegral Hesap (1945)
  * Über die Traghe-its-formen eines modulsystems(Bir modül sisteminin süredurum biçimleri üstüne - 1928)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kerim Erim Kimdir Forum Tarih
Kerim Sadi Kimdir Kısaca Hayatı Biyogafisi Biyografi & Otobiyografi 13 Ağustos 2013
Kuranı kerimde ismi geçen kadın kimdir Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 12 Aralık 2011
Kuranı Kerimde Zikredilen Sahabe Kimdir Sahabeler ve Alimler 9 Aralık 2011
Kerim Özkul Kimdir - Kerim Özkul Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 20 Mayıs 2011
Kerim Afşar Kimdir - Kerim Afşar'ın Hayatı Sanatçı Tanıtımları 10 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş