Keramet Köyü Orhangazi Bursa

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Keramet Köyü Orhangazi Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Keramet Köyü Orhangazi Bilgileri - Keramet Köyü Hakkında - Keramet Köyü Tanıtımı -Keramet Köyü Resimleri


  İlçe: ORHANGAZİ - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: Cemalettin DEMİR  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  589 12 44

  Cep Telefonu:

  0 537 940 62 00


  Bursa
  Bilgiler
  Nüfus 2066 [(2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 16800
  Alan Kodu 0224
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bursa
  İlçe Orhangazi
  Web Sitesi
  Keramet, Bursa ilinin Orhangazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Keramet köyü ismini uzun yıllar önce yaşayan Keramet Dede isimli bir evliyadan almaktadır. Köklü bir tarihe sahip olduğu gibi çok farklı uygarlıkların yaşamış olduğu bir yerdir. Gerek tarihi, gerekse coğrafi özellikleri bakımından dünyanın en güzel yerlerinden birisidir.

  Birçok hastalığa iyi gelen şifalı su kaplıcası (ılıca) vardır. Bu kaplıcanın suyunun kükürtlü olması nedeniyle yörenin en güzel zeytinleri burada yetişmektedir. Kaplıcanın etkisinden dolayı da dünyanın en iyi zeytinlerinin yetiştiği söylenmektedir. Köy meydanında yaklaşık 600-700 yıllık olduğu tahmin edilen tarihi çınar ağaçları vardır. Ayrıca Keramet köyünün bir mahallesi olan Selimiye (eski ismiyle Ayvalca) yaylası mevcuttur.

  Kültür

  Keramet Köyünün insanları Türk misavirperverliğinin en güzel örneklerini sergilemektedirler. Keramete ziyarete gelen yabancı bir insan herkes tarafından buyur edilir ve de herhangi bir ihtiyacı varsa hemen karşılanır. Keramet köyünde düğünler 3 gün sürmektedir. Ayrica bir gecede köyun gençleri kendi aralarında "demirli" adı verilen eğlence yapmaktadır. Demirli ismi, o gece gençlere dağıtılan tatlının adından gelmektedir.

  Kına gecesinde ise kınadan sonra önce kız evi erkek evine gelir. Evin önünde darbuka çalarlar. Temsili olarak erkekler gelin kiyafeti giyer, kızlar boyanıp damat olurlar, çocuklar dedeyle nine olurlar, çalıp söyleyip eğlenirler. Daha sonra ise erkek evi, kız evinin önüne gider. Aynı şekilde eğlenirler.

  Köyün düğünleri eskiden mahalle aralarında yapılırdı. Şimdi ise köyün salonunda veya Orhangazi'de yapılmaktadır. Köyde yapılan düğünlere mutlaka jandarma davet edilir.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Özellikle Keramet'in yaylası olan Ayvalıca'da (araba ile 30 dk.) yazları oldukça serin, kışları ise oldukça çetin geçmektedir. Keramet köyü, etrafı yuksek dağlarla çevrili olduğu icin fazla yağış almamaktadır.

  Nüfus [değiştir]

  Keramet köyü; Yörük, Boşnak, Muhacirin, Melez olmak üzere birçok milletten oluşmaktadır. Nüfusun büyük çoğunluğunu Ayvalıca yaylasından gelmiş olan Yörukler oluşturmaktadır.

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 2066
  1997 1839

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle en büyük geçim kaynağı zeytindir. Yazlari ise sebze ekimi yapılmaktadır. Ayrıca sıcak su kaynağı olan Ilıca'sı ile de ünlüdür. Pek çok derde deva olan ılıca, son senelerde turistlerin ilgisini çekmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Ergün Yenilmez
  2004 - Cemalettin Demir
  1999 - Ayşe Akkuş
  1994 - Ayşe Akkuş
  1989 - Fetullah Taş
  1984 - Fethullah Taş

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi mevcuttur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Keramet Köyü Orhangazi Forum Tarih
Keramettin Köyü Süloğlu Edirne Edirne Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Keramet Ne Demektir Kerametler Nasıl Olur Seviyeli-Ciddi Konular 12 Ağustos 2013
Keramettin İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 28 Şubat 2012
Keramet nedir, Keramet ne demektir, Keramet anlamı Dini Terimler Sözlüğü 12 Aralık 2011
Keramet Ne Demek - Keramet Nedir - Keramet Hakkında Bilgi Dini Terimler Sözlüğü 12 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş