Kepsut Nerede Kepsut Nereye Bağlıdır

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kepsut nerenin ilçesi,
Kepsut nereye bağlı


Kepsut, yarısı Ege Bölgesi, öteki yarısı Marmara Bölgesi sınırları içinde kalan, Ba­lıkesir iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kasaba. Yüzölçümü 894 km2 olan Kepsut ilçesi doğu ve güneydoğuda Dursunbey, güneyde Biga­diç ilçeleri, batıda Merkez ilçe, kuzeyde Susurluk ilçesi, kuzeydoğuda da Bursa iliyle çevrilidir.
Doğusu Alaçam Dağlarının kuzeybatı uzantılarıyla engebelenen ilçe topraklarının önemli bir bölümü düzlüklerden oluşur. İlçenin en büyük düzlüğü, Balıkesir Ovası­nın devamı olan Kepsut Ovasıdır. İlçe topraklarının sularını Susurluk Çayının yö­rede Simav Çayı olarak bilinen orta çığırı toplar.
İlçe ekonomisi tarıma dayalıdır. Bitkisel üretimde kullanılan teknoloji ileri düzeyde, verim yüksek ve ürün deseni de çeşitlidir. Başlıca ürünler şeker pancarı, buğday, ar­pa, mısır, baklagiller, ayçiçeği, pamuk, çeşitli sebzeler, üzüm, elma, şeftali ve vişnedir.
Eski bir yerleşim alanı olan Kepsut, Antik Çağda Misya adlı yörede yer alıyordu. Kurtuluş Savaşı sırasında bir süre Yunan işgali altında kaldı, 5 Eylül 1922′de kurtul­du. 1953′te ilçe merkezi yapıldı. Eskiden Kepsit adıyla anılan kasaba, ij merkezi Balıkesir’in 25 km doğusunda, Kepsut Çayının Simav Çayına katıldığı ke­simde kurulmuştur. İl merkezine yakın olması nedeniyle pek gelişmemiş küçük bir yerleşmedir. Kepsut Belediyesi 1888′de kurulmuştur.
 

Üst