Kepekler Köyü Susurluk Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kepekler Köyü Susurluk Bilgileri - Kepekler Köyü Hakkında - Kepekler Köyü Tanıtımı - Kepekler Köyü Resimleriİlçe: SUSURLUK - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: Aydın ŞEREN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:

0 (266) 864 13 40
Cep Telefonu:

0 (533) 260 46 43

Demografik Bilgiler:
Nüfusu:

2000/134

1997/134
İle Uzaklığı:

64 km
İlçeye Uzaklığı:

18 km
Rakım:

31 m
Balıkesir
Bilgiler
Nüfus 134 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 10600
Alan Kodu 0266
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Susurluk
Web Sitesi

Kepekler, Balıkesir ilinin Susurluk ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Kepekler Köyü Kuruluşu tambilinmemekle birlik te bilindiğikadarıyla Kepekler çiftliği olarak geçmektedir. Bugünkü sınarların da iki ailenin varlığı söz konusudur.Selçuk ve Yalçınkaya.1864 Büyük Kafkasya göçünden sonra Akabey(Gish),Can(Hırbı) ,Yılmaz(Şevgen), Şıvga(Şevgen) ailelerininde göç etmeleriyle birlikte Kepekler çiftliği Kepekler Köyüne dönüşmüştür.Köy mezarlığında tarihileri tam olarak bilinmeyen Osmanlı döneminden kalma enaz 200 senelik ve daha eski mezarlar bulunmaktadır.

Kepekler ılıcası diye adlandıram bölgese Cenevizlilere ait olduğu söylelnen Tarihi hamam ve ılıca mevcuttur.Fakat bu bölge 1964 depreminden sonra tamamen yıkılan, Ilıcaboğaz Köyüne bırakılmıştır.

Kepekler Köyü kurtuluş savaşının başlangıcında Kuvai Milliye birliklerine büyük destek sağlamakla birlikte defalarca Rum çetelerinin yağmalamalarına maruz kalıp yakılmıştır.

Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisinde 5.Dönem millet vekilliği yapan Rahmi Selçuk ta kepekler köyünün kurucu ailelerindendir.19.Dönem milletvekili Bursa milletvekili ferisun pehhlivanda Rahmi Selçukun torunudur.

Kültür

Çok çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan köy Çerkesler(Abzah,Şapsığ),Arnavutlar,Türkler(Manav,M uhacır) den oluşmaktadır.Kepekler Köyünde tam bir kültür mozayiği vardır ve ortak bir kültür oluşturmuşlardır.

Coğrafya

Balıkesir iline 64 km, Susurluk ilçesine 18 km uzaklıktadır. İstanbul, İzmir ve Bursa gibi önemli büyük kentlere yakınlığı ile stratejik öneme sahiptir.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 134
1997 134

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Sivri tepe mevkiinde bulunan Assan Gıda konserve fabrikası Kepekler ve Karacabey Ovası için önemli bir kuruluştur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Sefer Ören

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Kanalizasyon için çalışmalar 2007 nin 2. yarısında başlamış olup hala devam etmektedir...

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz