Kentli Köyü İdil Şırnak

'Şırnak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kentli Köyü İdil Şırnak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İdil Kentli Köyü Bilgileri - Kentli Köyü Hakkında - Kentli Köyü Tanıtımı - Bazgur Köyü - Kentli Köyü Resimleri  Kentli ,Şırnak ilinin İdil ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: İDİL

  İl:ŞIRNAK

  İle Uzaklığı:135 km

  İlçeye Uzaklığı:40 km

  Rakım:700 m

  Nüfus:

  2000:252
  1997:343

  Tarihi

  Kürtçede baz şahin gür kurt anlamına gelmektedir.Ve bazgur şahin bakışlı kurt anlamına gelmektedir.

  Kültür

  Türk-kürt geleneklerinin karışımından oluşan zengin bir kültüre sahiptir.Düğünlerde bütün tanıdıklar çağırılır.ayrıca yerel sanatçılar getirilir ve oyunlar oynanır.Bayramlarda bütün köy halkı ve komşu köylerden gelenler birbirlerinin bayramını kutlar ve ayrıca bayramlar neşe içinde geçer küskünler barışır,aralarındaki buzlar erir.

  Coğrafya

  Şırnak iline 135 km, İdil ilçesine 40 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi hayvancılık ve tarıma dayanır, bir çok tarihi eseri satılmasına rağmen ne onlar faydalanabilmekte ne devlet sahip çıkmaktadır... Köyde birçok kilise mevcutur. Ayrıca Köy içerisinde antik kanalizasyon şebekesi mevcuttur ama şuan toprak altında kalmıştır. Köyün etrafını saran her iki tepede antik yerleşme vardır. Bunların mimari özellikleri şu an bile görülmektedir. Özellikle güney kısmındaki tepe de yaklaşık 4 m uzunluğunda, yere düşmüş ve ortadan kırılmış bir sütün bulunmaktadır. Etrafındaki yapıların çoğu düzgün kesme taştan yapılmıştır. Köyün her tarafında sarnıç, mezar, yerleşim mekanları halen fark edilmektedir. Ayrıca her tarafta seramik parçalar bulunmaktadır. köyün Kuzeybatı tarafında ve köye bakan yamaçta kaya kütlesi içerisinde oyulmuş oldukça korunaklı bir mağara mevcuttur. Ayrıca hem köyün içinde hem de etrafındaki tepelerde bir çok mağara mevcuttur. Köyün içindeki en büyük mağara içindeiçinde oturulacak yerler ve barınılacak yerler mevcuttur. Buranın eskilerde bir toplanma yeri olarak kullanıldığı düşünülmektedir.Ayrıca köyde meclis dışında başka mağaralarda vardır. Bu mağaralarında eskiden barınma yeri olarak kullanıldığı ve hiristiyanlar tarafından kullanıldığı tahmin edilmektedir. Daha sonraları Türk ve islam ordularının buraları hiristiyanlardan almaları sonucu buralara müslüman ailelerin yerleştiği tahmin edilmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Abdulhalim ARSLAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 5531840
  Cep Telefonu: 05323665493

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kentli Köyü İdil Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş