Keneyi rahatsız etmeyin

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 13 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Keneyi rahatsız etmeyin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Kene rahatsız edildiğini anladığı anda ağzındaki virüsü bırakıyor...
  Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çağrı Büke, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının virüsünü taşıyan kenenin, kan emerken virüs boşaltmadığını, ''rahatsız edildiğini anladığı anda'' ağzındaki virüsün tamamını ısırdığı vücuda bıraktığını açıkladı.
  Büke, kenenin insan vücudunda görüldüğü ilk anda yapılacak en önemli şeyin ''paniğe kapılmamak'' olduğunu belirtti. Hastaneye başvuran hastaların, ''kene üzerine böcek kovucu, zeytinyağı, sıvı sabun'' döktüğünü tespit ettiklerini kaydeden Büke, ''Kene insan kanı emmeye geliyor. Bu virüs, kenenin ağız kısmında. Kan emerken de aslında virüsü boşaltmıyor.
  Rahatsız edildiğini anladığı zaman tamamını bırakıyor. Kene ne zaman rahatsız edildiğini anlar? Üzerine sıvı sabun, zeytin yağı, sinek kovucu döküldüğünde, elle çıkarılmaya çalışıldığında anlar ve virüsü bırakır. En doğrusu keneyi çıkartma teşkilatına sahip bir sağlık kuruluşuna gitmektir" dedi.
  Büke, keneden korunmak için sıkılan sinek kovucuların etkisinin bir saat olduğunu söyleyerek, "Bu tür sinek kovucular insanı keneden 3-4 saat korumaz. Saat başı bu tür kimyasallar yenilenmelidir'' diye konuştu.
   

Bu Sayfayı Paylaş