kenenin ısırdığı yer nasıl bir görünümüne sahiptir

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 24 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. kenenin ısırdığı yer nasıl bir görünümüne sahiptir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  beni bir böcek ısırdı kenenin yavrusuna benziyor 3 çift bacağı var ama yapışıp kalmadı sokup hemen çıkardı ısırdıı yer biraz kabardı ve 5-6 saat sonra indi kene olduğunu nasıl anlayabiliriz
   

 2. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Böcek Isırıkları ve Tedavi Yolları

  Havalar ısındıkça piknik alanlarına koşuyoruz. Böcek ısırmaları da arttı. Peki sizi ısıran böceklerin zararlarını biliyor musunuz?

  Baharın gelmesi ve havanın ısınması ile birlikte insanların en çok rağbet ettiği yerler piknik alanları gibi yeşilliklerin bol olduğu mekanlar olmaya başladı.

  Bahar aylarında böceklerin de çok sevdiği bu mekanlardaki çeşitli böcek ısırmaları da dolayısıyla arttı. Sizlerin sağlığınıza zararlı olabilecek bazı türlerin açıklamalarını hazırladık.

  Huzur bulduğunuz yeşillikler içinde yaşayan böcekleri ve bu böceklerin sizi ısırdığındaki etkilerini biliyor musunuz? Bunları öğrenmek belki daha dikkatli olmanız için sizlere yardımcı olabilir.

  İŞTE O LİSTE...

  KENENİN ZARARLARI...

  KENELER

  Zehirli örümcekler, pireler, arılar ve bitler gibi birçok böcek bizleri rahatsız eder. Fakat bunlardan bazıları(örneğin kene) derimizin altına girebilir. Eğer dışarıda bir yerlerde eğleniyorsanız kenelere karşı dikkatli olun; çünkü bunlar çalılıklardan, çimenlerden, ağaçlardan kısacası birçok yerden saldırabilir. Keneler her zaman hastalık bulaştırmazlar ve birçok ısırık çok ciddi değildir.

  Fakat daha önce bir çok kez bahsettiğimiz kenelerin sebep olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığı son yıllarda oldukça korkutan bir durum olmaya başladı. Bunun yanında keneler Laym Hastalığı da bulaştırabilirler.

  [​IMG]

  Kene ısırıkları

  Keneler kanı emdiği yerde derinin içine doğru tutunur.

  Kene deriye tutunduğunda, genellikle kanla beslenerek ve taşıdığı hastalığı aktararak derinin altına doğru ilerler. Ayrıca kene ısırığı alerjik bir reaksiyonu da tetikleyebilir. Kenenin sizi ısırdığı durumda onu uygun bir şekilde çıkarmak çok önemlidir. Kene ısırığından korunmak için dış mekanlarda kollarınızı, bacaklarınızı ve kafanızı kapalı bir şekilde tutarak koruyun.

  Kene ısırığına karşı üretilen spreyleri kullanabilirsiniz. Yeşillik, çimenli ve ağaçlık alanlarda zaman geçirdikten sonra kene ısırığı olup olmadığını kontrol edin.

  Keneler “bull’s eye” rahatsızlığına(daire şeklinde deri kızarıklığı) sebep olabilen Laym hastalığını oluşturabilir.

  Bu keneler genellikle deriye tutunduklarından en az 36 saat sonra bu hastalığı bulaştırırlar. Enfeksiyonun ilk işareti dairesel deri kızarıklarıdır. İlk belirtiler ateş, baş ağrısı ve yorgunluğu da içerebilir. Tedavi edilmeyen Laym hastalığı kaslar, eklemler, kalp ve sinir sistemi gibi vücudun diğer bölümlerine yayılabilir. Laym hastalığının birçok türü antibiyotiklerle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

  [​IMG]

  KARADUL ÖRÜMCEKLER VE ZARARLARI...

  Karadul Örümcekler: Zehirlidir!

  [​IMG]

  Odun yığınları ve ağaç kökleri zehirli dişi karadulların saklandığı yerlerdir. Bunlar, uzun bacaklı, parlak siyah renkte ve alt kısımlarında tipik, turuncu, kırmızı ya da sarı renkte “kum saati” şekli olan örümceklerdir. Çoğu yaklaşık 5cm genişliğindedir fakat bazıları daha küçüktür.

  Küçük kırmızı sivri diş izleri karadul örümceği ısırığını gösterir. Dişi karadul alt kısmında parlak renkli bir “kum saati” şekline sahiptir.

  Karadul Örümceği Isırıkları

  [​IMG]

  Karadul örümceği ısırığı kol ve bacaklarda keskin ve sızlamayla birlikte olan bir ağrıya neden olur, fakat bu ağrısız da olabilir. Isırığın olduğu bölgedeki bir ya da iki tane kırmızı sivri diş izine, kızarıklığa, hassasiyete ve şişliğe bakın. Bunları ciddi kas krampları, mide bulantısı, kusma, nöbet ve kan basıncında artma izleyebilir. Böyle bir durumda hemen bir sağlık merkezine başvurun. Panzehir ilaçları da mevcuttur. Eğer mümkünse daha kolay ve doğru bir tanımlama için örümceği de yanınızda götürün.

  Kahverengi keşiş örümceğinin vücudunun bacakların bağlandığı üst kısmı bir keman şeklindedir.

  KAHVERENGİ KEŞİŞ ÖRÜMCEĞİ VE ZARARLARI...

  Kahverengi keşiş örümceği ölümcül olabilir.

  [​IMG]

  Çatıda, tavan arasında ve dolaplarda saklanan bu örümcek türü özellikle Orta Batıda ve orta ülkelerin güneyinde bulunmaktadır. Vücudunun renginden daha koyu bacaklara sahip olan bu örümcekler sarıdan koyu kahverengiye kadar olabilmektedir. Salgıladıkları sıvı aşırı derecede zehirlidir ve ısırıkları çok ciddi yaralara ve enfeksiyonlara yol açabilir. Ama ısırdığını hissetmeyebilirsiniz.

  Kahverengi keşiş örümceğinin ısırığı aşağıda görüldüğü gibi doku ölümüne neden olabilir.

  Kahverengi Keşiş Örümceği Isırığı

  [​IMG]

  Kahverengi keşiş örümceği ısırdığında, genellikle acı olmaz. Daha sonra deri kızarır, beyaza döner, kırmızı dairesel şekillerde su toplar ve ağrımaya ya da acımaya başlar.

  Bu ısırık ölümcül olabilir. Böyle bir durumda hemen bir sağlık merkezine başvurun. Eğer mümkünse daha kolay ve doğru bir tanımlama için örümceği de yanınızda götürün.

  BİT VE BİTİN ZARARLARI...

  Bit: Kaşınmaya sebep olur!

  Bit grimsi beyazlıkta olan ve susam tohumundan büyük olmayan bir böcek türüdür.

  [​IMG]

  Bitler saçlarda bulunan böceklerdir. Bunlar boyunda ve kulakların arkasında saklanmayı severler. Bitlendiyseniz, bunu biti olan biriyle paylaştığınız bir şapkadan, saç fırçasından ya da başka bir aletten almış olabilirsiniz. Bitler kaşıntıya sebep olur ve kaşımak da iltihaplanmaya yol açabilir. Ciddi durumlarda saçlar dökülebilir.

  Kafa derisinde kaşımaktan dolayı deri iltihaplanması olur ve bit yumurtaları saça yapışır.

  Bitten kurtulma çareleri

  Bitleri ve yumurtalarını(sirke olarak adlandırılır) öldürmek için eczaneden eczacının önerisiyle ya da doktor reçetesiyle alınmış losyon, krem ya da şampuan kullanabilirsiniz.

  Yayılmasını engellemek için kıyafetlerinizi, yatak örtüsü, yorgan, yastıklarınızı ve fırçalarınızı yıkayın. Bütün ev halkını kontrol edin ve bit ya da sirke olan herkesi tedavi edin.

  PİRE VE PİRENİN ZARARLARI...

  Pireler: Yalnızca evcil hayvanlar için değildir.

  [​IMG]

  Pireler kendilerini misafir edenlerin kanıyla beslenerek yaşayan küçük, kanatsız, atik böceklerdir. Yalnızca kedi köpek gibi hayvanları ısırmakla kalmaz insanları da ısırabilirler.

  Pire ısırıkları ortasında delik bulunan kabarık ve kaşınan beneklere yol açar.

  Pire ısırıkları:

  Bazı insanlar pire ısırıklarına karşı çok hassastır fakat kaşıma yaraya ve iltihaplanmaya neden olabilir. En iyi çözüm evinizdeki ve evcil hayvanlarınızdaki pirelerden kurtulmaktır. Evcil hayvanlarınızı yatağınızdan uzak tutun ve halıları her gün süpürün. İstila edilmiş alanlara böcek ilacı sıkın. Evcil hayvanınızda ayda bir kez böcek ilacı kullanmayı düşünün.

  ARI VE ARININ ZARARLARI...

  Arı, Eşek Arısı, Büyük Eşek Arısı, Yaban Arısı

  Gövdesi sarı ve siyah bu yaban arısı, eşek arısı gibi birçok kez sokabilir. Bir arı soktuğunda, iğnesini kaybeder ve ölür. Fakat eşek arısı, büyük eşek arısı ya da yellow jacket adı verilen yaban arısı birden fazla kez sokabilir çünkü iğnelerini kaybetmezler. Bu iğneler alerjisi olan insanlarda ciddi reaksiyonlara yok açabilirler.

  [​IMG]

  Arı, Eşek Arısı, Büyük Eşek Arısı ve Yaban Arısı Sokması

  Eğer alerjiniz yoksa iğneyi kolayca çıkarın, o bölgeyi temizleyin, buz uygulayın, kaşıntı için ağız yoluyla antihistamin alın ve ağrıyı hafifletmek için de ibuprofen ya da asetaminofen alın. Eğer ciddi anafilaktik bir tepki olduysa uzanın iğneyi dikkatli bir şekilde çıkarın. Eğer varsa bir adet epinefrin kullanın.

  Zehrin emilmesini azaltmak için iğnenin üstünde sargı bezi kullanın. Hemen bir sağlık merkezine başvurun.

  ATEŞ KARINCALARI VE ZARARLARI...

  Ateş Karıncaları

  [​IMG]

  Ateş karıncaları daha çok normal karıncalara benzerler ve genellikle güneydoğu ülkelerinde bulunurlar. Açık alanlara çok büyük tepecikler oluştururlar ve rahatsız edildiklerinde kızarlar. Saldırı sırasında, Ateş karınca çenesiyle deriye tutunur ve daha sonra karnında bulunan iğnesiyle sokar. Birçok zaman zehrini de salgılar.

  Unutmayın! Acısız ateş karınca ısırıkları çabukça iltihapla kaplanır.

  [​IMG]

  Ateş karınca Isırıkları:

  Ateş karıncası sokmaları yanan ve kaşınan kovana benzer kırmızı yaralara neden olur. Acısız iltihap kaplı yaralar da oluşabilir. Soğuk sargılar, ağrı kesiciler ve antihistaminler verdiği rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

  Sokmaların büyük bir kısmı zehirli ya da hayatı tehdit eden ciddi alerjik reaksiyonlara yok açabilir. Böyle bir durumda acilen bir doktora başvurun.

  İNSAN PİRESİ VE ZARARLARI...

  İnsan piresi(chigger): Kaşıntıya sebep olur.
  [​IMG]

  İnsan piresi(chigger) genellikle mikroskop olmadan görünemeyen böceklerdir.

  İnsan piresi çimenlerin ve yabani otların arasında görülen küçük böcekçiklerdir. Pençeleriyle deriye tutunur ve cilt hücreleriyle beslenirler. Isırıklar acısız olur fakat yaralar kaşıntılıdır.

  Kaşıntılı kırmızı izler insan piresinin ısırması sonucu oluşur.
  [​IMG]

  İnsan Piresi Isırığı

  Deriye tutunduktan birçok gün sonra insan pireleri kaşıntılı kırmızı lekeler bırakarak dökülür. Reçetesiz ilaçlar da kaşıntıyı geçirmeye yardımcı olabilir. Eğer derinizde iltihaplanma ya da bu izlerin yayıldığını görürseniz doktorunuza başvurun.

  Uyuz(Scabies) cildinizde oyuklar açan küçük böceklerdir.

  GİZLİ HAŞERELER VE ZARARLARI...

  Gizli Haşereler

  [​IMG]

  Uyuz(Scabies) cildinizde oyuklar açan küçük böceklerdir.

  Uyuz böcekleri derinize girdiğinde büyük bir cilt problemine neden olabilir. Böcekler enfeksiyonlu insandan cilt temasıyla ya da aynı havluyu, yatak örtülerini ya da diğer nesneleri kullanarak bulaşabilir.

  Birkaç hafta sonra da kaşıntılar ve cilt acıları oluşabilir.
  [​IMG]

  Uyuzu tedavi etmek

  Aşırı kaşıntı ve cilt acıları böceklerin cilde girmesinden sonra birkaç haftaya kadar açığa çıkmaz. Kaşıntı çok şiddetlidir ve genellikle geceleri daha da şiddetlenir.

  Parmakların, bileğin, dirseklerin, cinsel organların ve kalçaların etraflarında ve dokularında kızarıklık görünür. Uyuzdan kurtulmak için reçeteli losyon ya da ilaç kullanmanız gerekir. Bütün kıyafetleri, havluları ve yatak eşyalarını çok sıcak suda yıkamalısınız.

  TAHTAKURUSU VE ZARARLARI...

  Tahtakurusu

  [​IMG]

  Tahtakurusu çok küçüktür ve çoğu zaman ancak mikroskop yardımıyla görülebilir.

  Tahtakurularının ismi bir hikaye anlatır ve bu küçük böcekler yataklarda saklanır. Bunlar genellikle otellerde, barınaklarda ve apartmanlarda bulunur ve evinize bir bavul, evcil bir hayvan ya da bir kutuyla gelebilir.

  Tahtakurusu ısırıkları genelde tedavi gerektirmez.

  Tahtakurusu ısırıkları

  [​IMG]

  Tahtakurusu deride ve genellikle de kol ve omuzlarda kırmızı, kaşıntılı ısırıklar bırakır.

  Sağlık tehlikesinden çok rahatsızlık veren bir şey olan bu yaraları kaşıyarak enfeksiyon kapılabilir.

  Eğer alerjik bir deri reaksiyonunuz varsa kortekosteroid içeren krem kullanın ve ağız yoluyla antihistamin alın.

  Böyle durumlarda doktorunuza başvurun.

  KEDİ GÜVESİ TIRTILI VE ZARARLARI...

  Kedi güvesi Tırtılı: Sıcakların iğneli böceği

  [​IMG]

  Bilinen en zehirli tırtılllardan olan kedi güvesi tırtılı,karaağaç, meşe ve çınar gibi ağaçlarda beslendiği sıcak Güney ülkelerinde bulunur. Zehir ise saçlarının arasındaki iğnelerde gizlidir.

  Kedi güvesi tırtılıyla temas etmenin kanıtını sol tarafta görebilirsiniz.

  Kedi güvesi tırtılı sokmaları

  Kedi güvesi tırtılı soktuğunda dalgalar halinde şiddetli bir ağrı, kızarıklık, ateş, kusma ve kas krampları oluşabilir. Kopuk iğneleri seloteyp kullanarak çıkarın ve doktorunuzu arayın.

  AKREPLER VE ZARARLARI...

  Akrepler: Ölümcüldür!

  [​IMG]

  Bütün akrepler zehirli değildir fakat zehirli olanları ölümcüldür. Akrepler genellikle sıcak iklimlerde bulunur.

  Akrep sokmasının belirtileri acı, şişme, kaşıntı, kusma, artan terleme ve görme problemleridir.

  Hemen bir sağlık merkezine başvurmanız gerekir. Unutmayın, akreplerinin zehri hafife alınmayacak kadar tehlikelidir.

  AT SİNEKLERİ VE ZARARLARI...

  At sinekleri: Acı verir.

  Bu ısıran sinekler bataklıklarda, ormanlarda ve diğer nemli bölgelerde yaşarlar.

  [​IMG]

  İltihaplanmayı önlemek için acıyan ısırık bölgesini alkolle temizleyin. At sinekleri karasineklerden daha büyüktür ve kanatlarında desen vardır.

  At sinekleri Tularemi adı verilen ve medikal bir dikkat gerektiren iltihaplı bakteri hastalığını bulaştırır.

  Bazı böcek spreyleri ve korumalı kıyafetler at sineğinden korunmaya yardımcı olabilir.

  SİVRİSİNEKLER VE ZARARLARI...

  Sivrisinekler Batı Nil virüsü ve Dang hastalığı gibi hastalıkları taşırlar.
  [​IMG]

  Sivrisinekler: Rahatsız etmekten çok daha ötedir.

  Sivrisinekler sadece sinir bozucu değildir. Isırılan bölgeyi kaşımak deri iltihaplanmasına neden olabilir.

  Ülkemizde de sık görülen sivrisinekler ayrıca, Batı Nil hastalığını, Dang virüsünü ve diğer hastalıkları bulaştırabilirler.

  Kendinizi sivrisineklerden korumak için böcek kovucu uygulayın ve dışarıya çıkarken korunmaluı kıyafetler giyin. Pencere teli kullanın ve bahçenizde ya da evinizin yanında bulunan su birikintisinden kurtulun.

  KALORİFER BÖCEKLERİ VE ZARARLARI...

  Kalorifer Böceği: Çirkin belalar

  Bunlar yalnızca çirkin ve sizi gecenin bir yarısı mutfağa kalktığınızda rahatsı eden yaratıklar değildir.

  [​IMG]

  Salmonella gibi hastalıkları taşır. Öldüklerinde cesetleri alerjik reaksiyonları ve astımı tetikler.

  Eğer ılık iklimli bir yerde yaşıyorsanız kalorifer böceklerinden kurtulmak zor olabilir.

  Böcek ilaçları, mutfağı temiz tutmak, duvarlardaki ve tabandaki delikleri ve boşlukları tamir etmek bu böceklerden korunmaya yardımcı olabilir. (Realage)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - kenenin ısırdığı nasıl Forum Tarih
Kene Isırdığında Ne Yapmalıyız Genel Sağlık 29 Nisan 2011
Kene ısırdığında ne yapmalı? Genel Sağlık 2 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş