Kene Nedir kene nasıl anlaşılır kene tedavisi kene vakaları kene sağlık kene virüs

'Diğer Hayvanlar' forumunda UquR tarafından 2 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Kene Nedir kene nasıl anlaşılır kene tedavisi kene vakaları kene sağlık kene virüs konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Anaç : ARTHROPODA
  Anaç Bölümü: CHELICERATA
  Sınıf Altı : Acarina (Acari)
  Dizi : Metastigmata

  Aile : Ixodidae

  Tür : Ixodes ricinus

  Soy: Hyalomma

  Tür:
  Hy. anatolicum anatolicum
  Hy. an. excavatum
  Hy.detritum
  Hy. marginatum marginatum
  Hy. marginatum rufipes
  Hy. marginatum turanicum
  Hy. aegyptium

  Soy: Amblyomma (Türkiye’de yok)

  Tür : Amb. variegatum

  Soy: Haemaphysalis

  Tür :
  Hae. parva
  Hae. sulcata
  Hae. punctata
  Hae. inermis

  Soy: Dermacentor

  Tür :
  Derm. marginatus
  Derm. niveus

  Soy: Boophlus

  Tür :
  Booph. annulatus calcaratus

  Soy: Rhipicephalus

  Tür :
  Rhi. sanguineus
  Rhi. bursa
  Rhi. turanicus
  Rhi. appendiculatus (Türkiye’de yok)

  Aile: Argasidae

  Soy:Ornithodorus

  Tür :
  Or. lahorensis

  Soy: Argas

  Tür :
  Ar. reflexus
  Ar. persicus

  Soy: Otobius

  Tür : Ot. megnini
  KENE

  Keneler, konakçı spesifitesi göstermeksizin mutlaka bir canlıya tutunarak kan emmek zorunda olan ektoparazitlerdir.
  Kene halk arasında yöresel olarak değişik adlarla bilinir; sakırga, kerni, teza, yavsı bu adlardan bazılarıdır.
  Kenelerin viral, bakteriyel, protozoer ve helmint hastalık etkenlerine mekanik veya biyolojik vektörlük yaparak hayvan ve insanlarda 200 den fazla hastalığın ortaya çıkmasında rol oynadıkları bilinmektedir.
  Türkiye kene faunası yönünden çok zengin bir ülkedir. Dünyada bilinen yaklaşık 900 kene türünün pek çoğunu ülkemizde rastlamamız mümkündür. Keneleri genel olarak iki bölümde inceleyebiliriz; İxodide ailesinden olanlara sert kene, Argaside ailesinden olanlara yumuşak kene denir.
  Türkiye’de en çok rastlanan ve insan ve hayvanlara hastalık nakleden önemli keneler; I. ricinus, Hyalomma anatolicum anatolicum, H. anatolicum excavatum, H. dentritum, H. marginatum ve H. aegyptium, Rhipicephalus. bursa, R. turanicus ve R. sanguineus, Haemaphysalis punctata, Hae. parva, Hae. sulcata, Hae. numidiana ve Hae. inermis, Dermacentor marginatus ve D. niveus, Boophilus annulatus, yaygın olarak bulunmuş türlerdir. Argasidae ailesinden de pek çok kene türünün ülkemizde bulunduğu bildirilmektedir.
  Kenelerin mekanik ve biyolojik vektörlük yaparak sebep olduğu hastalıklardan bazıları; babesiosis, brucellosis, veba, salmonellosis, listeriosis, luping-ill, lyme, tropikal theileriosis, anaplasmosis Türkiye’de sıklıkla rastlanmaktadır. Son zamanlarda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığıgüncel hale gelmiştir. Bunların dışında hayvanlardan kan emen kenelerin sebep olduğu zehirlenmeler ve felçler de çok sık olarak ortaya çıkmaktadır.  Morfoloji

  Vücutları tek parçadan ibaret olup ön kısımda ağız organelleri bulunur. İxodidae ailesinde caput, thorax ve abdomen tamamen birleşmiştir. Nimflerde genital organ şekillenmemiş olup 4 çift ayak bulunur. Larvalarda ise 3 çift ayak mevcuttur.
  Ağız organelleri dorsalden görülebilir. Dişi kenelerde ağız organellerinin arkasında scutum denen bir yapı mevcuttur. Ağız organelleri bir çift cheliser, cheliser kılıfı, hipostom (dokuyu delmeye ve kan emmeye yarar) bulunur, bu organellere rostellum denir.
  Sert kenelerde palplerin ucunda pulvillum denilen bir yapı mevcuttur işte keneler bu organelleri sayesinde düz ve pürüzsüz duvara bile tırmanabilir.
  Dişi kenelerde barsak ve ovaryum irtibatlıdır. Keneler kan emerken taşıdıkları hastalık etkenlerini sindirim sisteminden ovaryuma aktarır, ovaryumdan yumurtaya geçer ve yumurtadan çıkan larvalar bu sayede enfekte olmuş olur.  Biyoloji

  Kene tutunduğu konağın deri içine ağız organellerini (rostellum) tamamen sokarak sabitlenir. Sert keneler doyuncaya kadar aynı yerden kan emer. Bu süre birkaç günden birkaç haftaya kadar değişebilir. Keneler bu yönüyle diğer dış parazitlerden farklıdır. Yumuşak keneler ise tutunduğu konaktan kısa sürede çok miktarda kan emer ve konağını terk eder.
  Bazı sert kene türleri gömlek değiştirme işlemini de konak üzerinde yapar.
  Dişi keneler erkeklere nazaran fazla kan emer. Keneler larva, nimf ve olgun dönemlerde mutlaka bir konaktan kan emmek zorundadır.
  Kenelerde üreme eşeylidir. Çiftleşme kan emme sırasında konağın üzerinde olur. Çiftleşmeden sonra erkek konağı terk eder ve ölür. Dişi kene tam doyuncaya kadar kan emmeye devam eder, daha sonra uygun bir yerde konağını terk eder ve yumurtlar, yumurtladıktan sonra da kendisi ölür.
  Yumurtlama süresi ve miktarı dişi kenenin az veya çok kan emmesine, ısı ışık ve nem gibi diğer dış faktörlere göre değişebilir. Yumurta sayısı türlere göre 3000- 15000 arasında değişir.
  Yumuşak dişi kene türleri yumurtladıktan sonra ölmez.
  Yumurtadan çıkan larvalar 3 çift bacaklıdır. Larvalar haller organelleri sayesinde bir konağa tutunur. Türlere göre farklı sürelerde gömlek değiştirerek 4 çift bacaklı nimf haline gelirler. Aç olan nimfler konaktan kan emerek doyar, gömlek değiştirerek aç olgun hale gelir.
  Biyolojik gelişmelerine göre sert keneler 1, 2 ve 3 konaklı olarak bölümlendirilebilir;
  Bir konaklı keneler: larva, nimf ve olgun dönemlerini aynı konak üzerinde geçirirler.
  Boophilus annulatus bunlara örnektir.
  İki konaklı keneler: larva ve nimf dönemini bir konakta, olgun dönemini farklı bir konakta geçiren Hyalomma türleri ve Rhipicephalus bursa bunlara örnektir.
  Üç konaklı keneler: Larva bir konaktan kan emer ve toprağa düşer, toprakta gömlek değiştirerek aç nimf haline gelir. Aç nimfler ikinci bir konağa tutunur, doyup konağı terk eder, toprağa düşer gömlek değiştirir ve aç olgun kene haline gelir. Aç olgun keneler ııı. Bir konağa tutunur.
  kene
  kene belirtileri
  kene damlası
  kene deri
  kene isiriği
  kene nasıl anlaşılır
  kene sağlık
  kene spreyi
  kene tedavi
  kene tedavisi
  kene tehlikesi
  kene vakaları
  kene vakası
  kene ve
  kene video
  kene virüsü
  kene ısırmaları
  kene ısırmasında
  kene ısırmasının
  kene ısırmasının belirtileri
  kene ısırıgı
  kene ısırıkları
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler....
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kene Nedir kene Forum Tarih
Kene Nedir - Kene Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 24 Aralık 2010
Konya Keneviri nedir? Konya Tanıtımı 23 Nisan 2009
Nesli Tükenen Hayvanların Adı Diğer Hayvanlar 23 Ağustos 2014
Nesli tükenen hayvanlar hakkında kısaca bilgi Diğer Hayvanlar 4 Mayıs 2014
Nesli Tükenen Deniz Canlıları Kısaca Akvaryum - Balık Dünyası 14 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş