Kendi yaptığınız bir şekle 3boyut vermek

'Photoshop Dersleri' forumunda UquR tarafından 29 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Kendi yaptığınız bir şekle 3boyut vermek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kendi yaptığınız bir şekle 3boyut vermek

  Kendi yaptığınız bir şekle 3boyut vermek 1.adım. ilk önce layer bölümünden, 2 tane layer oluşturuyoruz. şimdi layer 1in üstüne sağ tıklayıp delete deyip siliyoruz.

  [​IMG]

  2.adım tools bölümünden eliptical olanı seçiyoruz.

  [​IMG]
  3.adım. sayfanın herhangi bir yerinde, mausun sol tuşuna basılı tutup, istediğimiz yöne götürüp sol tuşu bırakıyoruz.Bi yuvarlak elde ettik.
  4.adım. şimdi istediğimiz renkleri bu bölümden seçiyoruz, diyelimki ön renge kırmızı arka rengede yeşil seçtik.
  [​IMG]
  5.adım. " alt" tuşu ile birlikte aynı anda "backspace"(silme tuşu) tuşuna basıyoruz, 3.adımda elde ettiğimiz yuvarlağın içi 4.adımda seçtiğimiz renk ile doldu.
  [​IMG]
  6.adım. layer menüsünden "layer 2" üzerine farenin sol tuşu ile bir kez tıklıyoruz, ardından klavyede "V" tuşuna basıyoruz.Sonra yine "alt" tuşu ile birlikte "alt ok"(fifada adamı aşşa doğru koşturan, nfs de fren yapmamızı sağlayan tuş[​IMG] tuşuna basıyoruz.bu işlem, bizim layer 2 de olan yuvarlağımızı bi üste, "layer 2 copy" olarak bir kez daha kopyaladı. şimdi dolayısıyla "layer 2 copy" seçili, biz ordan tekrar "layer2" yi seçiyoruz. Layer 2 yi seçtikten sonra klavyedeki "Ctrl" tuşuna basılı tutarak farenin sol tuşu ile "Layer 2" nin üzerine bir kez daha tıklıyoruz, bu işlem bize çalışmamızda layer 2 de olan bölgeyi seçmemizi sağlayacak.
  7.adım. şuna dikkat, layer menüsünde ctrl tuşu ile birlikte farenin sol tuşuyla layer 2 ye tıklarken şu bölgeye tıklamalısınız.
  [​IMG]
  8.adım. layer 2 ye ctrl+sol tuş ile tıkladıktan sonra, yine "ctrl" ile aynı anda "backspace" tuşuna basıyoruz, bu işlem bizim layer 2 deki yuvarlağımızı yeşile boyamamızı sağladı, şimdi "ctrl" ile aynı anda "D" tuşuna basıyoruz, yav ne zor şeymiş bunu anlatmak arkadaş anlamadım gitti."V" tuşuna basıyoruz,
  9.adım. şimdi elimiz hep "alt" tuşuna basılı kalıcak bi sağ oka basıcaz bi aşşa oka, bi sağ oka bi aşşa oka, bunu 35 kere yapın(siz yaptıkça layer kopyalanacağı için kendi numaralandıracaktır zaten, örneğin layer copy 20-21-22 ve devamı şeklinde,siz 35kere yapın, buraya kadar doğru geldiyseniz zaten alttaki layerin kendini kopyaladığımızdan dolayı sağ alt çapraza doğru çoğaldığını göreceksiniz.ve sonuç olarak bu hali alacak.
  [​IMG]
  10.adım. şimdi layer bölümünde 37 tane layer olması lazım, bizim kopyaladığımız 35 layer, onların altında bi backgropund ve üstündeyse "layer 2 copy". Yapmanız gerekense,shifte basılı tutarak layer bölümünde "layer copy 2" nin altındaki "layer copy 35" e basıp, ardından hala shifte basılı eliniz ama, layer menüsünü aşşağı doğru indirip "layer 2" ye basmak.ardından layer 2ye sağ tıklayıp "merge layers diyeceksiniz.bu yeşil yuvarlaklı olan tüm layerlarınızı birleştirecektir.
  [​IMG]
  11.adım. şimdi toplam 3 layerimiz var, "layer 2 copy 35" adlı layerimizin üstüne ctrl tuşuna basılıyken farenin sol tuşu ile basıyoruzo layerda ne varsa seçiliyo böylece.
  sonra burdan "dodge tool" u seçiyoruz
  [​IMG]
  12.adım, dodge yi seçtikten sonra herhangi bir yerde sağ tuşa basıp "master diameter" sekmesiyle dodgemizin boyutunu ayarlayabiliriz.Boyut u ayarladıktan sonra, şeklimiz bi yuvarlak olduğu için mantıksal olarak bi tarafından ışık geleceği için bi tarafı aydınlık bi tarafı karanlık olacaktır, "dodge" ise bi rengi açmaya yarar, yani ışık alacak tarafı dodge yardımıyla boyuyoruz.
  13.adım şimdi dodgeyi aldığımız yerden "burn" tool unu alıyoruz, o da bi rengi karartmaya yarar, bu seferde ışıklı değilde diğer tarafı burn ile boyuyoruz.
  14.adım. son olarak layer 2 copy ile "layer 2 copy 37" layerini birleştiriyoruz, shifte basılı tutarak bi birine bi birine basıyoruz, sonra herhangi birinin yazılı kısmında sağ tuşa basıp merge layers diyorz.
  15.adım. son olarak daha yumuşak görünsün diye şeklimize üstteki sekmelerden filterin içinde olan blur başlığının altındagi gaussian blur seçeneğine tıkla***** blur verebiliriz.
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kendi yaptığınız şekle Forum Tarih
Alkollü içki içen ve uyuşturucu kullanan kendine ve çevresine ne gibi zarar verir Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
Kumar oynayan kişi kendisine ailesine ve çevresine nasıl zarar verir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
Mısır medeniyeti niçin kendine özgü bir medeniyettir kısaca Sorular ve Cevaplar 15 Aralık 2015
Kendimizi nasıl geliştirebiliriz kısaca Rehberlik 15 Eylül 2015
Dünyanın kendi ekseni etrafındaki hareketinin sonuçları kısaca Uzay ve Gökyüzü 26 Ağustos 2015

Bu Sayfayı Paylaş