Kemiklerin Yapısı - Kemiklerin Yapısı Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 7 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kemiklerin Yapısı - Kemiklerin Yapısı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kemik yapısı - vücudumuzdaki kemiklerin yapısı

  Bütün kemikler tıkız ve sünger dokudan meydana gelir. Tıkız doku kemiklerin çevresinde bir tabaka yapar. Sünger doku fakız doku kılıfının içinde olup kemik lamellerinin birbirleriyle birleşmesinden meydana gelen ve içinde kemik iliği bulunan küçük boşluklar (areola) gösterir.

  Kemik trabekülleri denen sünger dokunun bu lamelleri; kemiklerin üzerlerinde yapılacak basınçlara karşı onların dayanıklıklarını sağlamakla olup, biçimleri ve doğrultuları bu bakımdan kemiklerin yerine ve dayanıklıklarına göre değişiktir. Sünger ve tıkız dokular kemiklerin şekillerine göre de değişiklik gösterir.

  Uzun kemiklerde, tıkız doku çok defa cisimlerden uçlara doğru incelen bir kılıf yapar. Tıkız doku uzun kemiklerin cismi boyunca ilik kanalı denen bir boşluk sınırlar, içinden ince ve birbirleriyle çaprazlaşan kemik trabeküllerinin geçtiği bu boşluk, kemik iliği ile doludur.

  Uzun kemiklerin uçları, ince tıkız doku katı ile sarılmış bir sünger doku kitlesidir.

  Burada sünger dokusu içinde bulunan boşluklar da birbirleriyle birleştikleri gibi ilik kanalları ile de birleştiktirler. Buradaki areoller kemik iliği ile doludur.

  Yassı kemiklerin iki yüzü tıkız doku ile örtülü olup aralarında kalınlığı değişik sünger doku bulunmaktadır. Bazan bu sünger doku bulunmadığı olur ki o zaman iki tıkız doku birbiriyle sırt sırta gelerek bazan saydam bir tek lam yapmış olurlar.
  Kafa kemiklerinin tıkız dokusu lamina adı alır, bu laminaların biri dış öbürü iç yüz de olup iki lamina arasındaki sünger dokuya diploe denir.

  Periost; Taze kemiklerin eklem yüzünden başka bütün yüzeyini örten beyazımsı renkte fibröz bir zardır.
  Eklem yüzlerinin çevresinde bu zar eklem kapsülü ile uzanır.

  Periostun uzun kemiklerin cisimlerine yapışıklığı az; epifizlerde ve kısa kemiklerin üzerinde çoktur. Periostun kemiklerin gelişiminde ve beslenmesinde rolü vardır.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kemiklerin Yapısı Kemiklerin Forum Tarih
Kemiklerin Yapısı Genel Sağlık 29 Eylül 2009
Kemikler, Kemik Çeşitleri, Kemiklerin Oluşumları Ve Kontrolü Konu Dışı Başlıklar 5 Ağustos 2012
Kemiklerin Oluşumu - Kemikler Nasıl Oluşur Konu Dışı Başlıklar 4 Eylül 2011
İnsandaki kemiklerin isimleri nedir, İskelet resmi ve kemiklerin adları nelerdir? El Ayak ve Vücut Bakımı 28 Ağustos 2011
Vücudumuzdaki Kemiklerin Latince Adları Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 7 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş