Kemik Erimesini Önleyen Beslenme Önerileri

'Diyet Beslenme' forumunda DeMSaL tarafından 11 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kemik Erimesini Önleyen Beslenme Önerileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kemik Erimesi hastaligi-Kemik Erimesi Tedavisi-Kemik Erimesine Karsi Yiyecekler

  Osteoporoz Hasta Derneği Yönetim Kurulu Baskanı Prof. Dr. Ülkü Akarırmak, bol bol D vitamini almak, dengeli beslenmek, yeterli derecede -tehlikeli saatler dısında- güneslenmek, egzersiz yapmak gibi uygulaması basit yöntemlerle, 'osteoporoz - kemik erimesi'nden korunmanın mümkün olduğunu söylüyor. Ve bizlere yediklerimizle osteoporozdan korunmak için çok değerli ipuçları veriyor.

  İşte Prof. Dr. Ülkü Akarırmak'ın kalsiyum depolarınızı geliştirme önerileri..

  Lifli yiyecekler kalsiyum ile bağlanarak, kalsiyumun emilimini engellerler; ancak bu demek değildir ki lifli yiyecekler bizim için zararlıdır ve tüketilmemelidirler. Tam tersine sağlığımız için çok değerli olan buğday, kepekli tahıllar, ıspanak gibi lif değeri yüksek gıdaların kalsiyumla beraber tüketilmemesi yeterlidir.

  Çay, kahve gibi canlandırıcı özellikteki içecekler ve gazlı içecekler de kalsiyum emilimini engellerler. Bunları da kalsiyumla birlikte tüketilmesinden kaçınılmalıdır.Arastırmacılar süt ve kalsiyum ilaçlarının, emilimin en iyi olduğu aksam yemeğinden sonra alınmasını öneriyorlar.


  Asit giderici ilaçları alırken iki kere düşünün. Çünkü asit gidericiler kalsiyumun vücuttaki miktarının azalmasına neden olan aliminyum elementini içerirler. Ayrıca kalsiyum midedeki asidi azaltma özelliği tasırlar. Asit gidericiler mide yanması /eksimesinden korurken kalsiyumun emilimini engellerler bu nedenle asit giderici kullanmak yerine yediklerinize dikkat ederek bu rahatsızlığın olusmamasını sağlamayı deneyin.

  Bor mineralinin bol olduğu soya fasulyesi, elma, kuru üzüm, badem, yer fıstığı, armut gibi gıdalar kalsiyum emilimine yardımcıdır. Bunların yanı sıra D ve K vitaminleri, magnezyum ve fosfor da kalsiyum emilimine yardımcı olurlar.

  Hareketsizlik, kemiklerimizin de düşmanıdır. Eğer yatakta çok uzun kalıyorsanız veya sürekli oturmanızı gerektiren bir işiniz varsa kemik yoğunluğundan kaybedersiniz. Düzenli egzersiz yapan kadınların kemikleri hareketsiz kalanlara göre çok daha sağlamdır.

  Kalsiyum bakımından zengin gıdalar tüketin. Kalsiyum ve diğer mineralleri ilaçlarla almaktansa doğal yollarla almak çok daha akıllıca olur; iste kalsiyum açısından zengin gıdalardan bir kısmı: Susam, yoğurt, peynir, süt, sütlü tatlılar ve dondurma, yesil yapraklı sebze ve salatalar, brokoli, soya fasulyesi, tüm bakliyatlar, buğday, mısır, vb.

  Kadınların büyük risk grubunda olduğu osteoporozdan (kemik erimesi) korunmanın yollarından biri de yediklerimize dikkat etmekten geçiyor Asırı tuzlu yiyecekler idrarla kalsiyum kaybını arttırır. Ayrıca besin değeri düşük olan abur cubur yiyeceklerden uzak durmak birçok hastalık için koruyucudur. Araştırmalar sağlıklı yiyecekler tüketen kadınların abur cubur yiyen kadınlara göre çok daha sağlam kemiklere sahip olduğunu göstermiştir. Soda basta fosfor olmak üzere pek çok mineral bakımından çok zengindir. Bu mineraller de osteoporoz riskinin azaltılmasında yarar sağlar.

  Unutmayın kuvvetli kemiklere sahip olmak ve osteoporozdan korunmak için risk faktörlerini bilmek ve önlem almak gereklidir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kemik Erimesini Önleyen Forum Tarih
Kemik Erimesinin Nedenleri - Kemik Erimesinin Belirtileri Tedavis Genel Sağlık 24 Ekim 2010
Kemik erimesinin doğal ilaci Genel Sağlık 28 Aralık 2008
Kafatası kemikleri nasıldır kısaca Sağlık Merkezi 30 Kasım 2016
İnsanın vücudunda kaç kemik vardır çeşitleri özellikleri Sağlık Merkezi 30 Kasım 2016
Göğüs kafesinde kaç kemik bulunur? Genel Sağlık 26 Haziran 2015

Bu Sayfayı Paylaş