Kemik Erimesine Karşı En Yararlı Besin

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 7 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kemik Erimesine Karşı En Yararlı Besin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum'da görev yapan ebe ve hemşirelere yönelik 'Osteoporozdan Korunmak İçin Sağlık İçin Sağlıklı Süt İçin' kampanyası çerçevesinde verilen seminerle osteoporoz (kemik erimesi) hastalığı ve hastalığa karşı sütün önemi anlatıldı.

  Eski Numune Hastanesi Seminer Salonu'nda düzenlenen seminerde konuşan Gıda Mühendisi Nazmiye Yüksekkaya, sütün önemini anlattı. Türkiye'de her 3 kadın ve 5 erkekten birinin osteoporoz hastalığı riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Yüksekkaya, hastalığın yaklaşık 8 milyon kişinin de yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini belirtti. Osteoporoz hastalığının temelinin çocukluk ve ergenlik dönemine dayandığını hatırlatan Yüksekkaya, söz konusu hastalığın sağlıklı süt tüketimi, düzenli beslenme ve egzersizle önlenebileceğini vurguladı. Yüksekkaya, sütün kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyumun en önemli kaynağı olduğunu söyledi.

  Gıda Mühendisi Türkan Bilecan ise Türkiye'de ki süt tüketiminin Avrupa ülkelerine göre çok az olduğunu, her bir hanede ortalama 23 litre süt tüketildiğini belirterek, bu miktarın Finlandiya'da 136 litre olduğunu açıkladı.

  T.C. Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi, Osteoporozdan Korunma ve Osteoporozlular Dayanışma Derneği, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Derneği işbirliğinde ve Tetra Pak A.Ş. desteği ile osteoporoza karşı başlatılan kampanyasıyla halkın osteoporoz hastalığına karşı bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Kampanya öncesinde sağlık ocağı ve hastane personelinin de konuya ilişkin olarak bilgilendirildiği seminerin Erzurum dışında, Malatya, Adana, Antalya, Muğla, Manisa, Eskişehir, Bolu, Düzce ve Sakarya'da da düzenleneceği belirtildi.

  Kampanya; Türkiye'de sağlık alanında yapılan sosyal sorumluluk projelerini teşvik etmek ve başarılı çalışmaların örnek olmasını sağlamak amacıyla düzenlenen 'Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülleri'nde 2008 yılında büyük ödülü almıştı.

  OSTEOPOROZDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPILMALI?

  Osteoporoz, ülkemizde yaklaşık 8 milyon kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, ancak önlenebilen bir kemik hastalığı. Bu hastalığın tedavisi de devlet bütçesinde önemli bir yer teşkil ediyor. Kemik sağlığını korumanın ve osteoporozla savaşmanın en önemli yolu ise, hayatın her döneminde yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli olarak egzersiz yapmak ve mutlaka sağlıklı süt içmekten geçiyor. Çünkü süt, kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyumun en önemli kaynağı.

  Çocukluk döneminden itibaren süt içmeyi alışkanlık haline getirerek, günde 2 bardak süt içmek bu hastalığa yakalanma olasılığını azaltıyor. Yetişkin bireylerin her gün 2 su bardağı, çocuk, ergen dönemi gençler, gebe, emzikli ve menopoz sonrası kadınların ise 2 -4 su bardağı süt içmeleri gerekiyor. Ancak bu sütün, sağlıklı koşullarda işlenerek, ambalajlanmış UHT süt; yani sağlıklı süt olması gerekiyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kemik Erimesine Karşı Forum Tarih
Kemik erimesine karşı süt için Genel Sağlık 22 Ağustos 2009
Kemik Erimesine İyi Gelen Bitkiler Şifalı Bitkiler 4 Eylül 2013
Soğan ile kemik erimesine son Genel Sağlık 15 Ekim 2009
Kafatası kemikleri nasıldır kısaca Sağlık Merkezi 30 Kasım 2016
İnsanın vücudunda kaç kemik vardır çeşitleri özellikleri Sağlık Merkezi 30 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş