Kemik erimesi osteoporozdan nasıl korunabilirim

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kemik erimesi osteoporozdan nasıl korunabilirim konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kemik erimesi osteoporozdan nasıl korunabilirim

  Ben, 45 yaşında bir kadınım. Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporozdan çok korkuyorum. Nasıl korunabilirim? B.Ç./İstanbul

  İleri yaşlarda kemik erimesi veya diğer adıyla osteoporoz sorunu ile mücadele edenler artıyor. Bu problem, kemik yoğunluğu ve sağlamlığının azalmasıyla zaman içinde oluşuyor. Kemikleriniz ne kadar zayıflarsa, kırık riskiniz de o kadar artıyor. Yani ufak bir düşme, travma veya kaza bile kalça, el bileği ve omurganızda ciddi hasarlara neden olabiliyor. Bu da yaşlı hastalarda yatağa mahkumiyet ve ölüm anlamına geliyor.

  RİSK YÜKSEK!
  Dünya Sağlık Örgütü Metabolik Kemik Hastalıkları Merkezi, 50 yaşın üzerinde, özellikle menopoz döneminde olan kadınlarda, ailesinde veya kendisinde kemik kırığı öyküsü bulunanlarda kemik erimesi riskinin daha yüksek olduğunu belirtiyor. Ayrıca sigara içmek, günde iki kadehten fazla alkol tüketmek, uzun süre kortizon benzeri ilaçlar kullanmak ve 'romatoid artrit' gibi eklem hastalıklarına sahip olmak da yüksek risk demek.

  ALKOLÜ KISITLAYIN!
  Fazla kilolu olanlarda da risk artıyor. Osteoporozun kesin tanısını koyan 'Kemik Yoğunluğu Ölçümü'ndeki sonuçlar da önemli bir kriterdir. Bu nedenle önce sigarayı bırakmalı, alkol tüketimini kısıtlamalı, sağlıklı bir kilo aralığında kalmalısınız. Ayrıca magnezyum, kalsiyum, vitamin D veya bitkisel östrojen içeren yiyecekler veya gerekirse besin desteklerinden yararlanmalısınız. Kas güçlendirici egzersizleri de unutmayın.

  DR. ECE HATTAT
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kemik erimesi osteoporozdan Forum Tarih
Kemik Erimesine İyi Gelen Bitkiler Şifalı Bitkiler 4 Eylül 2013
Kemik Erimesinin Nedenleri - Kemik Erimesinin Belirtileri Tedavis Genel Sağlık 24 Ekim 2010
Kemik Erimesi Ve Kalça Kırıkları Hakkında Bilgi Genel Sağlık 16 Haziran 2010
Kemik Erimesi ve Genetik İlişkisi Genel Sağlık 6 Mayıs 2010
Kemik erimesi olanlara ev dekorasyonu önerisi Dekorasyon 3 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş