Kemik Dokunun Yapısını Etkileyen Faktörler Nelerdir

'Genel Sağlık' forumunda Eylül tarafından 14 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Kemik Dokunun Yapısını Etkileyen Faktörler Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kemik Dokunun Yapısını Etkileyen Faktörler Nelerdir

  İnsan yaşamı süresince kemik doku aynı sağlığını koruyamaz, yapımı ve yıkımı sürekli bir şekilde ilerler. Bunun için kemiklerin kuvvetlenmesi ve biçimlenmesi şarttır. Kemiğin oluşumunda hormonlar, mineraller, vitaminler, genetik faktörler esas teşkil eder. Kemik inşası en çok olan zaman büyüme çağlarıdır. Bu dönemde kemikler gelişir. Kişi orta yaşlara ulaştığında ise kemik yapım ve yıkımı eşit hale gelir. Ancak kişi yaşlandığında kemik yıkımı, yapımı geçer. Bu nedene bağlı olarak o dönemlerde kişinin kemiği kırılırsa artık düzelmesi oldukça güçtür.

  [​IMG]

  Kişi kemiğinin kuvvetlenmesi amacıyla kalsiyum, fosfor, potasyum minerallerini dengelemelidir. Bu değerlerini hep kontrol altında tutmalıdır. Bunu sağlamak ise hormonlarla olur. Hormonların bir diğer yararı ise büyümeyi ve eşeysel olgunlaşmayı düzenleyen iskeletin gelişimi için oldukça önemlidir.

  Kemiklere katkı sağlayan D, A, C vitaminleridir. D vitaminin kemiklere sağladığı katkı şudur; kemiklerde kalsiyum ve fosfat depolar. Bu vitamine kişinin vücudunda az rastlanırsa kemikler yumuşar ve eğilir. Bunun en önemli göstergesi çocuklarda rastlanılan raşitizm, erişkinlerde ise osteomalizi hastalığıdır. Yine bu konunun bir diğer belirtisi kişilerde yaş ilerledikçe vücudunda kemik hücresi eksikliği, genetik biçimler, D vitamini, kalsiyum gibi mineraller azalır ve bundan dolayı kemik ara maddesi eksilir. Dolayısıyla kişide osteoporoz diye bilinen kemik doku hastalığı yaşanır. Eğer kişinin vücudunda A vitamini eksik ise bu sefer de kemikler büyüyemez, C vitamini eksik ise ise kemikler zayıftır ve zamanla kırılır.

  Kemiklerin gelişimi, uzaması, ve son haline gelmesi tamamen canlının genetik şekliyle ilişkilidir. Bunun olumlu yönde gelişmesi için kişi bol bol hareket etmeli, sporu aksatmamalı ve dengeli beslenmelidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kemik Dokunun Yapısını Forum Tarih
Kafatası kemikleri nasıldır kısaca Sağlık Merkezi 30 Kasım 2016
İnsanın vücudunda kaç kemik vardır çeşitleri özellikleri Sağlık Merkezi 30 Kasım 2016
Göğüs kafesinde kaç kemik bulunur? Genel Sağlık 26 Haziran 2015
Yediğimiz besinler kemik yapımızı nasıl etkiliyor Diyet Beslenme 8 Mart 2014
İnsan vücudundaki kemik sayısı Genel Sağlık 17 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş