Kemerbahçe Köyü Durağan Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kemerbahçe Köyü Durağan Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Durağan Kemerbahçe Köyü - Kemerbahçe Köyü Hakkında - Kemerbahçe Köyü Tanıtımı - Kemerbahçe Köyü Resimleri
  İlçe: DURAĞAN

  İl: SİNOP


  Köy Muhtarı: Yusuf AKÇA


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0368 421 7539

  Cep Telefonu: 05366384822

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 1997 - 88

  İle Uzaklığı: 140 km

  İlçeye Uzaklığı: 15 km  Tarihi

  Köyümüz terelek kaya mezarlarıyla meşurdur üstarafda dağlar kayalar alt tarafda baraj yazları başkadır genelde halkın çoğu istanbul ve çorluda yaşamaktadır genelde inşaat ve faprikalarda çalışırlar şuanda köyde 15 20 hane ancak vardır köyümüzde hertürlü meyve yetişir yazları durağana getiririlip insanların damak tadına sunulur insanlarin cana yakınlığı akşamları güneşin batışını izlemek lazım anlamak için buranın güzelliğini 1986 yılına kadar köy halkı çeltik ekimiyle geçimini sağlayan insanlar barajın gelmesiyle balıkçılık yaparak devam ettiler şuanda baraj suyunun çekilmesiyle balıkçılıkta sonbulmuş oldu .

  Terelek Kral Mezarları Sinop ili Durağan ilçesi Kemerbahçe köyü sınırları içerisinde olup burası Durağan ilçe merkezine 12 km uzaklıktadır.Kaya mezarı yine Durağan ilçesinde bulunan Ambarkaya Kral Mezarlarından yaklaşık 100 sene daha yeni bir yapıdır. Tahminen M.Ö.7. yüzyılda yapılmıştır. Ambarkaya mezarlarında herhangi bir kabartma figüre rastlamazken burada yapı tekniğinin biraz daha ilerlemesine bağlı olarak çeşitli figürler görürüz.Terelek Kral mezarları üç sütun üzerine inşa edilmiş olup sütunlar aşağıdan yukarıya doğru incelmektedir. Sütunların altı tonozludur. Yani sağlamlığı arttırmak için yuvarlak bir taban alanı oluşturulmuştur.Figürlerden en önemlisi ve en büyüğü bir insanın aslanla boğuşmasının tasvir edildiği kabartmadır. Bu kabartma günümüzde hala güzelliğini muhafaza etmekte ve insanları şaşırtmaktadır.

  Sağdaki sütun üzerinde;

  Bir adam yarı eğilmiş vaziyette aslanın boğazından tutmuş sıkıyor.Soldaki sütun üzerinde ise bir kadın büstü vardır. Kadın figürü Anodolu yerli uygarlıklarının oldukça fazla kullandıkları bir motiftir. Buradan burdaki medeniyetin Anodolulu vasfını görebiliyoruz.İçeriden görebildiğimiz ve maalesef tahrip edilmiş olarak boynu kırılmış mezarlığın koruyucusu rolünde bir aslan kabartması görüyoruz. Alttaki resmi incelediğimizde aslanın oturur vaziyette mezarlığı beklediğini fakat maalesef kafasının bazı kendinibilmezlerce kopartıldığını görüyoruz.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır.okuyacak cocuk kalma mış tır Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur.her evde içme suyu var dır herkes kendi tedarik etmektedir

  Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kemerbahçe Köyü Durağan Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş