Kemalli Köyü Merkez Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kemalli Köyü Merkez Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kemalli Köyü Kahramanmaraş - Kemalli Köyü resimleri - Kemalli Köyü hakkında - Kemalli Köyü tanıtımı Kahramanmaraş  İlçe: MERKEZ - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  bilgi yok

  Kemalli, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Tarihi Bölgede ilk çağlarda hititler yaşamıştır ve bağcılıkla uğraşmışlardır. Daha sonra Mama'lılar yaşamıştır.(Mama'lılara ait 4000 yıllık mezar bulunmuştur). Daha sonra Ermeni'lerin de bölgede yerleştiği bilinmektedir. Köy'e ilk Türk yerleşimi 1300'lü yıllarda olmuştur. Köyün bilinen ilk ismi kaynaklarda Saydeli olarak geçmektedir. Köye ilk yerleşen Türk'lerin Doğu Türkistan'dan geldiği bilinmektedir. Daha sonraları Kemal-î Ümmî ismindeki bir evliya Timur istilasından kaçarak himayesindeki insanlarla birlikte bu köye yerleşmiştir. 1500'lü yıllarda kendisinin evliya olduğu anlaşılınca köyün İsmi Kemal-î Ümmî köyü olarak değiştirilmiştir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş merkezine 36 Km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 831
  1997 865

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi kemallı ceviz yetiştiriçiliğine ve hayvancılığa dayallıdır.ORGANİK KEMALLI CEVİZİ Kahramanmaraş In Merkez İlçeye Bağlı Kemallı Köyünde Yetişen Ceviz Köye İsmini Veren Kemallıcevizi Organik Olup Yeterince Tanımamakta Cevizin Faydalarını Saymakla Bitmez Ama Yeterince Halkımız Bilgilendirilmiyor. Ve Kendi Üreticisine Destek Olması Gereken Hükümetler Yeteri Kadar Destek Verilmiyor Ceviz Ağaçı Orman Vasvıda Taşımakta Hem Ülke Ekonomisine Hem Ülke Ormanına Katkı Sağlamakta Yeteri Kadar Desteklenmiyor. Kemallı cevizi "Kemallı Aşısı" Özenle yetiştirilen ceviz fidanları ikinci yılın sonunda yöreye özgü bir aşı tekniği ile aşılanır. Aşılanan fidan 3-5 yıl içerisinde ürün vermeye başlar Alınan ürünü diğerlerlerinden farklı kılan nitelik; gerek tat gerekse görüntü olarak Bertiz aşı cevizini özel kılmaktadır İnce kabuklu oluşunun yanı sıra tüketim ömrünün uzun olması ,ürüne tercih önceliği sağlamaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi 2009 yıllı itibariyle şebeke suyu köye verilmiştir. ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kemalli Köyü Merkez Forum Tarih
Kemalli Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Kemallı Köyü Ezine Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 28 Nisan 2010
Kemalli Köyü Sungurlu Çorum Çorum Tanıtımı 5 Nisan 2010
Kemallı İlköğretim Okulu Bilgileri Ezine Çanakkale Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Haziran 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş