Kemaliye Ocak Köyü Müzesi Erzincan

'Erzincan Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 6 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kemaliye Ocak Köyü Müzesi Erzincan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Erzincan Kemaliye ilçesi Ocak Köyü’nde Mustafa Gürer’in kişisel çabaları ile 1994 yılında kurulan müze Ocak Köyü’ne armağan edilmiştir.

  Müze iki katlı tarihi bir binada hizmet vermektedir. Bu yapının ne zaman yapıldığı konusunda bilgi bulunmamaktadır. Kesme taştan yapılmış olan geniş kemerlerin cephesini süslediği yapının içerisi ahşap döşemelidir. Binanın Fırat’a bakan arka cephesinde daha çok ahşap malzemeye yer verilmiştir.

  [​IMG]

  Bu bina 1915 yılında kurulan Türk Halı şirketine tahsis edilmiş ve uzun yıllar tarafından bu şirket tarafından kullanılmıştır. Türk halı sanatı yönünden önemli bir bölümü oluşturan Eğin Halıları burada dokunmuştur. Ancak halıcılık yönünden yaşanan sıkıntı ve göçlerden ötürü şirket kapanmıştır. Bundan sonra binanın alt katı ceza ve tutukevi olarak kullanılmış, 1990 yılında terk edilmiş ve kendi haline bırakılmıştır.

  Kemaliyelilerin maddi olanakları ve kaymakamlığın katkıları ile 1999 yılında bina restore edilmiştir. Restorasyon sonrası binanın alt katı kafeterya ve Kemaliye’de bulunan Hacı Ali Akın Meslek Yüksek Okulu’nun halıcılık uygulama atölyesine, orta katı da etnoğrafik eşyaların sergilendiği Etnoğrafya Müzesine dönüştürülmüştür.

  Müzedeki etnoğrafik malzeme, Musafa Gürer’in kişisel koleksiyonları ile köy çevresinde toplanan çeşitli objeler müzede teşhir edilmektedir. Bunların yanı sıra yöresel kullanım eşyaları, çeşitli giysiler de müzede bulunmaktadır. Yöresel etnoğrafik ağırlıklı müzede bağış yoluyla verilmiş çok sayıda kitaplar kitap da bulunmaktadır.

  Ocak köyü Kemaliye
  Tel/faks (o244) 754 40 65
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kemaliye Ocak Köyü Forum Tarih
Ocak Köyü Kemaliye Erzincan Erzincan Tanıtımı 17 Mart 2010
Erzincan Kemaliye Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Erzincan Tanıtımı 12 Aralık 2012
Kemaliye Şehit Astsubay Osman Ersoy İlköğretim Okulu Bilgileri Alaşehir Manisa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 29 Ocak 2012
Erzincan Kemaliye İlçesi Hakkında Bilgi Erzincan Tanıtımı 22 Mayıs 2011
Erzincan Üniversitesi Kemaliye Hacı Ali Akın Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 14 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş