Kemaliye Köyü Pamukova Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kemaliye Köyü Pamukova Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kemaliye Köyü Pamukova Bilgileri - Kemaliye Köyü Hakkında - Kemaliye Köyü Tanıtımı - Kemaliye Köyü Resimleri
  İlçe: PAMUKOVA - İl: SAKARYA
  Köy Muhtarı: RECEP GARİP


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  [​IMG]
  Telefon:

  5690014
  Cep Telefonu:

  05423154392


  Sakarya
  Bilgiler
  Nüfus 497 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 54900
  Alan Kodu 0264
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Sakarya
  İlçe Pamukova
  Web Sitesi
  Kemaliye, Sakarya ilinin Pamukova ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Kemaliye köyü; Bizans tarihinde Tirse tekfurluğu diye anılan Tirse harabeleri üzerine kurulmuş, tarihi çok eski köylerden biridir. Köyün çevresindeki tarımsal gayeli kazılar sonucu Bizanslılara ait tarihi eserler ele geçmektedir. Bu tarihi eserler Bizanslıların çevreye hakim olduğu yıllarda Kemaliye Köyü çevresinde kurulmuş bir tekfurluk olduğunu göstermektedir. Tekfurluğun adı Bizans tarihinde Rinsel olarak geçmektedir. Bir rivayete göre, içlerinde Kemaliye köyüne adını veren Kemal Dede’ninde olduğu; Emevi orduları önce Beğce’yi (Mekece) fethetmiş, daha sonra Rinsel (Tirse) Tekfurluğu üzerine yürümüştür. Bu savaşta büyük kahramanlıklar gösteren ve başı kopan Kemal Dede kellesi koltuğunda şimdi mezarı bulunan Kemal Dede türbesine kadar giderek Şehit düşmüştür. Bu savaş 705 ve 750 yılları arasında olmuş, Rinse tekfurluğu harabe haline gelmiş, teslim olan Bizanslılar Müslümanlığı kabul etmişlerdir.Yıllarca Müslüman olarak kalan Tirse I. Haçlı seferlerinde yeniden Bizanslıların eline geçmiş ve Selçuklular’a karşı savaşmıştır. 1309 Yılında Akhisar’ın Osmanlılar tarafından fethinden sonra Müslüman olan halkının baskıları sonucu Tirse tekfuru teslim olmuştur.Kuruluşundan 1938 Yılına kadar Tirse olan köyün adı, Türkiye Büyük Millet Meclisinde alınan kararla Kemaliye olarak değiştirilmiştir.

  Kültür

  KÖY TUTUCU OLMAYIP ESKİDEN GELEN BİRÇOK DAVRANIŞ TERKEDİLMİŞTİR. ESKİDEN KALAN BAYRAMLAŞMA MERASİMİ, DÜĞÜN VE CENAZE MERASİMLERİ VARDIR. KURBAN BAYRAMININ ÜÇÜNCÜ GECESİ KÖYÜN GENÇLERİ TARAFINDAN YAPILAN DEVE EĞLENCESİ BELKİDE GEÇMİŞTEN GELİPTE BOZULMADAN DEVAM EDEN TEK GELENEKTİR. BAYRAM ÖNCESİ AREFE GÜNÜ İKİNDİ NAMAZINDAN SONRA TOPLU HALDE MEZARLIK ZİYARETİ DEVEM ETTİRİLMEYE ÇALIŞILAN ESKİ BİR DAVRANIŞTIR. GEÇMİŞ YILLARDA YAPILAN KÖY ŞENLİĞİ(PİLAV) EKONOMİK SEBEPLERDEN DOLAYI TERKEDİLMİŞ DURUMDA. YAĞMURSUZ GEÇEN YAZLARDA KEMAL DEDE ADI VERİLEN TÜRBEDE CEMİYET YAPILIP YAĞMUR DUASINA ÇIKILIR.

  Coğrafya

  Sakarya iline 67 km, Pamukova ilçesine 22 km uzaklıktadır. Köy çevrenin batı kesimindeki Papaz Deresi başlangıcı sayılan Değirmen Dere kıyısında kurulmuş olup, Samanlı dağlarının eteğinde hafif bir yükseltide kurulmuştur. Doğusunda Hüseyinli, güneyinde Akçakaya ve Ahiler, batısında Bilecik’in Osmaneli ilçesine bağlı Ağlan, İznik ilçesine bağlı Elmalı Köyü, kuzeyinde ise Kocaeli iline bağlı Tepecik ve Aytepe köyleri ile komşudur.

  Köyün yayladaki arazilerinden başka ovada, Pendderesi denilen yerde bağ ve bahçeleri vardır. Köyün başlıca mevkileri ise Yukarıarpalık, Aşağıarpalık, Suludere, Çaylar, Erenler, Kızıltoprak, Goruluk, Başdeğmeni, Alan, Rahattarlaları, Çukurtarla, Mezarlıkyanı, Patlak ve Pentdereleri kazankaya ercek gibi yerlerdir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir

  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1000
  2000 497
  1997 517

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım, hayvancılığa ve orman işçiliğine dayalıdır. Kemaliye köyü orman içi bir köydür. Eskiden geçim kaynağı olan orman işçiliği önemini yitirmiş; tarım ürünleri köyün ekonomisine hakim olmuştur. Başta barbunya, çilek bağcılık, zeytincilik, DOMOTES BAŞTA OLMAK ÜZERE DİĞER SEBZE ÇEŞİTLERİ, AYRICA MEYVECİLİKTE GELİŞME GÖSTERMEKTEDİR ve çeşitli tahıllar köy ailelerinin ekonomisine büyük katkıda bulunmaktadır.

  Sağlık ocağı ve ilköğretim okulu olan köyün okuma oranı yüksektir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - RECEP GARİP
  2004 - RECEP GARİP
  1999 - RECEP GARİP
  1994 - RECEP GARİP
  [[1989 - ishak yıldırım
  1984 - Mehmet Kara


  KEMALİYE KÖYÜ HAS İNSANLARIN KURDUĞU (HACI BAYRAM VELİNİN DAMADI EŞREF RUMİ ONUNDA DAMADI ABDÜRRAHİM TİRSİ TARAFINDAN KURULMUŞ) NADİDE BİR KÖYÜMÜZDÜR.

  Altyapı bilgiler

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ayrıca köyde ADLS internet bağlantısı var

  BİR ADET FUTBOL SAHASI, HAL BİNASI VE ELETRONİK KANTAR. GENÇLİK LOKALİ, VE BİNASI MEVCUT OLUP KÖY İSMİYLE AMATÖR KÜMEDE OYNAYAN FUTBOL TAKIMI VARDIR.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kemaliye Köyü Pamukova Forum Tarih
Kemaliye Ocak Köyü Müzesi Erzincan Erzincan Tanıtımı 6 Ağustos 2010
Kemaliye Köyü Hakkında Bilgi Akçaabat Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Kemaliye Köyü - Havza - Samsun Samsun Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Kemaliye Köyü Keles Bursa Marmara Bölgesi 23 Nisan 2010
Kemaliye Köyü Ortaca Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş