Keloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlan'ın Hayatı

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Keloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlan'ın Hayatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Keloğlan hakkında bilgi
  Keloğlan kimdir, hayatı

  Keloğlan bir masal kahramanıdır. Başlangıçta beceriksiz tembel biri gibi gözükürken olayların gelişmesiyle kurnaz cesur ve bece rikli olduğu ortaya çıkar ve sonunda mutlulu ğa ulaşır. Bu masal kahramanının başından geçen olayları konu edinen masallara da "Keloğlan Masalları" adı verilir.
  Keloğlan yalnız Türk masallarında değil Arap ülkeleri İran Kafkasya Orta Asya Rus ve Batı Avrupa masallarında da karşımı za çıkar. Adları kişilikleri görünüşleri farklı olmakla birlikte bu masal kahramanlarının birbirine benzeyen yanları olduğu görülür. Her ülkenin kendine özgü bir "Keloğlan"ı vardır. Dünya masalları konusunda karşılaş tırmalı çalışmalar yapan araştırmacılar Keloğ lan tipinin özellikleri üzerinde de durmuş lardır.
  Türk masallarında Keloğlan yaşlı annesiy le birlikte yaşayan öksüz ve yoksul bir deli kanlıdır. Birçok masalda anlatılan şehzadele re üstün nitelikli kimselere benzemez. Yok sulluğunu ve kimsesizliğini kurnazlığı yar dımseverliği ya da cesaretiyle unutturur. Baş langıçta miskin miskin oturan annesinin zoruyla istemeye istemeye iş tutan aptallığı ve unutkanlığı yüzünden yaptığı işi eline yüzüne bulaştıran biridir. Beklenmedik bir anda güç durumda kalmış bir insan ya da hayvana yardım ettiği için onlardaki olağanüstü güçle rin desteği ile talihi döner. Keloğlan'ın yazgısı kıyıcı acımasız haksızlık yapmayı huy edin miş kimseler karşısında kurnaz ve akıllıca davranışlarıyla da değişebilir. Her iki durum da da Keloğlan sonuçta güçlü bir insan olur ve annesiyle birlikte mutlu bir yaşama kavuşur. Bu yönüyle Keloğlan tipi ve Keloğlan masalları halkın yoksulluktan kur tulma varlıklı ve güçlü olma zulmedenlerden öç alma özlemlerini dile getirmektedir.
  Türk masallarının kahramanı olan Keloğ lan iki ayrı görünüşte karşımıza çıkar. Birinci si masalın başından sonuna kadar genellikle değişmeden kalır. güçlü bir insan olduktan sonra da asıl kimliğini korur. Bazı masallarda ise Keloğlan yardım ettiği iyi kalpli bir insanın desteği ile kellikten kurtu lur saçları çıkar. Bazı kahramanlar da başla rına işkembe ya da tüyleri ütülenmiş deriden bir takke geçirerek Keloğlan kılığına girerler. Bu yapay kellik ve sahte Keloğlanlık masal boyunca sürer ve olumsuz durumun ortadan kalkıp kahramanın kurtulmasıyla sona erer. Bu ikinci türden Keloğlan tipine "Sahte Keloğlan" da denmektedir. Bunlar çeşitli nedenlerden ötürü gizlenme gereği duyan kimselerdir.
  Başına gelenler davranışları ve sevimliliğiyle Keloğlan tipi toplumda herkesçe bilinir ve sevilir. Keloğlan halk hikâyelerinde Kara göz ve ortaoyununda da yer alır. Masallardaki kadar olmasa da buralarda da kendini gösterir ve olaylara karışarak etkili olur. Türk halk edebiyatı içinde önemli bir yeri olan Keloğlan masalları birçok araştırmacı tarafından der lenmiş ve yayımlanmıştır. Bunlardan 18 tane si Tahir Alangu'nun Keloğlan Masalları (1967) adlı kitabında bulunmaktadır.

   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Nisan 2015

 2. keloğlan gerçekte varmı yoksa masal kahramanımı
   

 3. Süper gerçekten , Zekai Bayrak bana 100 VERİCEK .. !!!!
   

 4. benim performans ödevim var öğretmenim bana 100 verecek size çok teşekkür ederim
   

 5. Her Gün Keloğlanı severek izliyoz bu bilgileri yeni görüyorum :) Keşke Hergün yeni bölüm Olsa :) Hep Bilgecan dedeyle bölümleri Olsa :)
   

 6. keloğlan gerçekten yaşamış bir kişi varmıdır
   

 7. keloğlanın gerçek hayatta olduğunu sanıyordum ama gerçek hayatta yokmuş...
   

 8. sağolun ödevime çok yaradı bide arapçası olsaydı iyiydi be kardeşlerim
   

 9. çok sağlun notum 100
   

 10. ödevden kesın 100 aldım
   

 11. Ben çok seviyorum keloğlanı severek izliyorum nolur hergün oynatın ayrı ayrı bölümlerini teşekkür ederim şimdikten
   

 12. gerçeten resmiye hoca bunu beğenmesse çıldırırım ... çünkü o kadar yaı varki hepsin yaz yaz bitmez
   

 13. bence de keloğlan bir masal kahramanıymış ......
   

 14. keloğlanı bilmem ama nasrettin hoca yaşadı
   

 15. ewt keloğlan gerçekte vardır ama şuan baya yaşlıdır
   

 16. kel olan kimdir? ve gerçekmidir
   

 17. ewet keloğlan gerçek hayata yaşayan bir delikanlı erkektir ilk olarak keloğlanı beceriksiz tanbel biri olarak gördükten sonra cesur kahraman iyilik dolu bir gençtir.
   

 18. Ben daha güzel yazdım
   

 19. maalesef hiç yardımcı olamadınız benim yazdığım şey keloğlan gerçek mi sizin bana verdiğiniz cevapa bak öğretmenim kocaman 0 vericek
   

 20. ben keloglani izlemiyorum sadece bilgi almam gerekiyordu. ve sonunda aldim
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Keloğlan Kimdir Keloğlan Forum Tarih
Keloğlan'ın Ablası Canan Çocuklara Masallar Fıkralar 22 Temmuz 2016
En Kısa Keloğlan Masalları Çocuklara Masallar Fıkralar 19 Şubat 2016
Keloğlan İle Kel Olmayan Adam Masalı Çocuklara Masallar Fıkralar 21 Ağustos 2015
Keloğlan ve balık masalı Çocuklara Masallar Fıkralar 12 Ekim 2012
Keloğlan Fıkraları Fıkra & Komik Yazılar 19 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş