Kellik başa geldiği zaman dikkat ve bakım ister - Kel Bakımı

'Güzellik & Bakım' forumunda Dine tarafından 1 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kellik başa geldiği zaman dikkat ve bakım ister - Kel Bakımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kellik başa geldiği zaman dikkat ve bakım ister -
  Kel Bakımı

  Başa gelen çekilir sözü, görünüşlerine önem veren erkekleri zorluyor.

  Erkeklerin en çok korktuğu, kortuklarında da çoğunlukla başlarına gelen en önemli durumlardan biridir kellik. Babalarının kel kalması onları ileride bu sorunun beklediğine işarettir. Korkulan kellik saçların seyrelmesiyle başlayıp realite olduğunda ise artık ok yaydan çıkmıştır. Stres, yaş ve genetik fatörlere oldukça bağlı olan kellik başa geldi mi dikkat ve bakım ister.


  Yakın sinema tarihinde aşama aşama En meşhur kellerden Yul Bryner.
  saçlarının dökülmesine şahit olduğumuz
  oyuncu Bruce Willis.
  Kelimize nasıl bakmalıyız?
  • Artık saçın bitmediği kurak topraklardan hasat yok diye eli eteği çekmemek gerek. Özellikle sabundan kaçınıp, nemlendirici etkisi olan şampuanlar kullanılmalı. Sabunlarda ısrarcı olanlar, ph maddesi yüksek olanlarına yönelmeliler. Aksi takdirde kafaya pek uymaz.
  • Güneş direk açık bölgeden saldıracağı için güneş korumasını eksik etmemek gerekir.
  • Bir takım serumlarla hassas cilde bakım yapılmalıdır.
   

 2. Dine

  Dine Özel Üye

  “Saçmalama! Saç dökülmesini kafana takma!”
  Hayatınızda her şey, en iyi şekilde ilerlerken; bu beklenmeyen ya da beklenen durum, hiç de canınızı sıkmasın.


  Erkeklerin ‘kafalarına en çok taktıkları’ sorunlardan biri de saç dökülmesi… Hayatınızda her şey, en iyi şekilde ilerlerken; bu beklenmeyen ya da beklenen durum, hiç de canınızı sıkmasın. Saç kaybı ister yeni, isterse çok geç olsun ‘iş işten geçmiş’ değil. Mevcut tedaviler ile saçınızı eski haline getirmeniz mümkün.

  [​IMG]

  Saçlar neden dökülür?
  Alman Hastanesi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Belma Bayraktar, “Saç dökülmesi birçok hastalık, hormonal, metabolik ve besinsel etkiler ile oluşabilir.” diyor. Ancak, erkeklerde dökülme %90 oranında ‘kalıtımsal’ ya da ‘androgenetik’ saç dökülmesi dediğimiz tipte görülüyor. Dr. Bayraktar kalıtımsal saç dökülmesini, “Erkeklik hormonu etkisiyle güçlü saç tellerinin ince tüylere dönüşerek saçın uzama aşamasının kısalmasına ve saç kökü faaliyetinin önemli ölçüde azalmasına neden olduğu bir süreçtir.” şeklinde açıklıyor. Bu tip dökülmede önce alnın köşesinde, sonra da saç ayırma çizgisi ile başın üst kısmında açılmalar gözleniyor.

  Androgenetik dökülme ise, erkeklik hormonu olan androjenler tarafından etkilenen kişilerde görülüyor ve genellikle 20’li, 30’lu yaşlarda ortaya çıkan ve önce alın bölgesindeki saç çizgisinin çekilmesi, sonra da tepe bölgesinin incelip açılmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Erkeklerin %30’u 25 yaşında, %40’ı 40 yaşında ve %50’si ise 50 yaşında androgenetik alopesi ile karşılaşıyor.


  Dökülmenin durumunu nasıl anlarım?
  Normal bir kişide günlük toplam saç kaybı 50-100 adet arasındadır. Bu rakamlar normal sağlıklı saç yapısına sahip bireylere ait rakamlardır. Revivogen saç losyonunun kâşifi Dr. Alex A. Khadavi, saçınızın artık dökülmeye başladığından şüpheleniyorsanız şu testi uygulamanızı öneriyor: Bir arkadaşınızdan, saçınızın diplerine minik beyaz bir kart koymasını isteyin. Saçı kartonun üstüne doğru getirsin. Eğer üstünde, kısa ve minik yeni gelişmekte olan saçlar görüyorsa, erkek tipi bir saç dökülmesi yaşamaya başladınız demektir.

  Nasıl ürünler tercih edilmeli?
  Saç dökülmesini engelleyici ve yeniden saç çıkartıcı pek çok ürün eczanelerde satılıyor. Bunlardan bazıları tablet şeklinde ağızdan alınan, saçı kökünden besleyip nemlendiren, yaşlanma karşıtı ürünlerdir. Bunlar aynı zamanda buğday tohumu yağı içerikli, buna ek olarak aminoasit, E vitamini, B vitamini, çinko, magnezyum, yağ asitleri, antioksidanlar da içermektedir. Dr. Bayraktar, bu tür ürünlerin son derece faydalı olduğunu ancak en az 3 ay süreyle kullanılmaları gerektiğine dikkat çekiyor. Bu ürünlerin bir kısmı ağız yoluyla alınırken, çok faydalı tonik ve losyonlar da bulunuyor. Tabii ki bunların bir doktor tarafından önerilmelisinin daha doğru olacağını belirtelim.

  Ayrıca saçlara uygulanan saç mezoterapisi yöntemiyle de son derece başarılı sonuçlar alınıyor. Bu tedavide saçı besleyen bir takım vitamin, mineraller enjektör yardımıyla saç köklerine veriliyor. Unutmamamız gereken nokta, saçımız döküldüğünde önce bir doktora görünmek ve onun önerdiği kozmetikleri yardımcı tedavi olarak uygulamaktır.

  Operasyon teknikleri
  Doktorunuz gerekli görürse kan tetkikleri ile demir, çinko, biyotin eksikliği, tiroid veya başka bir hastalık olup olmadığını ya da ilaca bağlı bir dökülme olup olmadığını araştırabilir. Alacağı sonuca göre size uygun bir besin desteği önerecektir. Ancak, çok sıkı yapılan diyetlerin saçı dökebildiğini ve bu yüzden beslenmenizde protein ve vitamin bakımından zengin bir yol izlemeniz gerektiğini unutmayın.

  alıntıdır
   

 3. Dine

  Dine Özel Üye  'Yanlış saç ekimi, çim adamlar yaratıyor'

  [​IMG]
  Dr. Külahçı, Türkiye'de yapılan 10 bin saç naklinin 3 bininin çim adam ürettiğini iddia etti.

  Uzmanlar yanlış saç naklinin kötü sonuçlar doğurabileceğini ifade etti.
  Saç nakli operasyonları günden güne yayılırken, yeni ekilen saçlarından memnun kalmayıp ikinci kez operasyon geçirmek suretiyle, çok pahalı olmasına rağmen “ikinci el saç nakli” yaptıranların sayısı da arttı.

  Saç nakli konusunda Türkiye’nin ilk merkezlerinden biri olan Transmed Cerrahi Merkezi Tıbbi Direktörü Dr. Melike Külahçı Paeffgen, saç naklinin kesinlikle uzman ellerde ve merkezlerde yapılması gerektiğini vurgulayarak “Saç naklinde kalite, ekildiği belli olmayan saçtır” dedi.

  "VERİCİ ALANI UYGUN OLAN BİRİ YAZIK EDER"

  Dr. Melike Külahçı “Kimler saç nakli yaptırmalı?” sorusuna “Saç nakli hastanın verici ile alıcı alanı arasında bir uzlaşmadır. Verici alanı yeterince güçlü biri bu işi yaptırmazsa yazık olur. Verici ile alıcı alanı uyumlu ise herkes saç nakli yaptırmalı.

  Saç nakli estetik cerrahi değildir, bu bir yerine koyma girişimidir. Üç-beş ya da yirmi yıl öncesinde zaten saçlı olan birinin eksilen saçları yerlerine yerleştirilmektedir. Bu nedenle biz yeni bir şey yapmıyoruz, dökülmüş ve kaybolmuş saçları yerine koyuyoruz” diye yanıtladı.

  "SAÇ NAKLİNE EVET, BOYAMAYA HAYIR"

  Saç nakline ve saç boyamaya karşı sosyal kaygılar olduğu yönündeki bir soruya ise Dr. Külahçı, "Binlerce saç nakli sonucu izlemiş biri olarak güvenle söyleyebilirim ki, saçlarını boyayan erkek görüntüsü sevmiyorum. Yerinde olan bir saç beyaz bile olsa çok güzeldir. Saç nakline evet saç boyamaya hayır” karşılığını verdi.

  Dr. Külahçı, "Operasyonlarda 4 plastik cerrah, 1 dermatolog, 1 anestezi uzmanından kurulu bir yapımız var. Bu yapı içinde doktor eğitimleri tamamen yurtdışı kaynaklı yapıldı. Operasyon sırasında, yaklaşık 10 kişi bulunur. İşlemin tamamı 3 boyutlu mikroskop altında yapılır.

  Saç naklinde kalite, ekildiği belli olmayan saçtır. Bunu yapabilmek için ekibin tamamının kökleri mikroskop altında çalışması gerekir ki çıplak göz ekildiğini anlamasın. İkinci unsur, insan emeğinin yoğunluğudur. Doğru bilgilendirilmiş bir hasta, deneyimli bir operasyon ekibi ve mükemmel bir operasyon altyapısı bu üçü yan yana gelince memnun hasta üretmek mümkün olur”.

  YILDA 10 BİN KİŞİ SAÇ NAKLİ YAPTIRIYOR

  Türkiye’de, yılda 10 bin civarında cerrahi saç nakline talep olduğunu tahmin ettiklerini ve bu nakillerin önemli bir kısmının Transmed’de yapıldığını belirten Dr. Külahçı, memnun kalmayıp ikinci kez saç nakli operasyonu geçirmek isteyen herkesin ikinci bir şansı olmadığını, ikinci kez operasyon geçirmek için iyi bir verici alana sahip olmak gerektiğini vurguladı.

  Verici alanı, iki kulak arasındaki sınırlı sayıdaki genetiği sağlam saç kökleri şeklinde açıklayan Külahçı, bu sınırlı sayıdaki saçın bir operasyonda kullanıldığında ikinci operasyon şansının kalmadığının altını çizdi.

  "YANLIŞ SAÇ NAKLİ BİNLERCE ÇİM ADAM YARATIYOR"

  Profesyonel olmayan kişilerin verici alanı bir operasyonda harcadığını ve bunun sonucunda ortaya çıkan durumu “çim adam” olarak ifade eden Külahçı bu durumda nasıl çalıştıklarını şöyle anlattı:

  “Biz, bu noktada verici alandan yeterli kök elde edilemediği için ekilmiş saçları köklerinden söküyoruz, daha ince ve kabul edilebilir bir hale getirerek yeniden çalışıyoruz, doğru yönle yeniden ekim yapıyoruz. Eğer donörün verici alanında saç kökü alacak kadar yer varsa, bir miktar daha oradan alarak bu iki grubu harmanlayıp yeniden kullanıyoruz.”


  İkinci el saç naklinde amaçlarının, kişiyi saçlı yapmaktan çok ona sosyal anlamda kabul edilebilir bir dış görünüş kazandırmak olduğunu kaydeden Külahçı, “Zaten, mağdur çim adamlar“, “Ben saçtan vazgeçtim. Yeter ki, insanların bana gözü takılmasın” isteğiyle gelirler” dedi.

  Türkiye’de yapılan 10 bin saç naklinin yaklaşık 3 bin kadarının “çim adam ürettiğini tahmin ettiğini söyleyen Dr. Külahçı “Bu 3 binin yaklaşık 300’ü ya bize geliyor ya da herhangi bir medya kurumuna şikayet etmek için gidiyor. Bin 300 kadarı da ciddi bir kulis yaparak eşine dostuna söyleniyor. Ama büyük bölümü, yani 2 bin kadarı aldıkları kötü sonuçtan söz etmek bile istemiyor. Çünkü seçimlerinin yanlış olduğunu söylemekten çekiniyorlar” yorumunu yaptı.

  "AKDENİZ ERKEKLERİ SAÇLARINA DAHA DÜŞKÜN"

  Saçlı ya da saçsız olmanın sağlık sorunu değil, dış görünüş sorunu olduğunu söyleyen Dr. Külahçı, bir ülkede toplumun gözü dökük saça ne kadar alışkınsa, o ülkede saç nakline talebin az olduğunu belirterek, dünyada en çok Akdeniz erkeklerinin saç nakline yöneldiğini ifade etti.

  Bu durumda “en çok Akdeniz erkeğinin saçı dökülüyor” sonucunun çıkmayacağına dikkat çeken Dr. Melike Külahçı “İtalya, İspanya, Türkiye, Yunanistan saç naklinde daha fazla hit alıyor. Non-surgical olan tedavilerde İspanya önde giderken, saç dökülmesine karşı kozmetik ürünleri de çok fazla tüketiyorlar. Dünyada bu anlamda bir numaralar, en fazla saç nakline rağbet eden gruplar, İspanya’dan çıkıyor. Akdenizliler’in saçlı olmaya, saç konusuna hassasiyetleri, ilgileri çok daha fazla var” dedi

  ANKA ​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kellik başa geldiği Forum Tarih
Kellik Bahaneleri Fıkra & Komik Yazılar 30 Aralık 2008
7. sınıf sosyal sayfa 72 Kitap Basalım cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar 26 Eylül 2017
Milli mücadelede başarı sağlanmasında o dönemde yayınlanan gazetelerin katkıları nelerdir? Atatürk Hakkında Herşey 15 Şubat 2017
Mustafa Kemal'in hangi özelliği savaşta askerlerinin başarılı olmasını sağladı kısaca Atatürk Hakkında Herşey 15 Şubat 2017
Mustafa Kemal hangi cephelerde görev almış hangi başarıları kazanmıştır kısaca Atatürk Hakkında Herşey 30 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş