Kelhasan Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kelhasan Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zara Kelhasan Köyü - Kelhasan Köyü Hakkında - Kelhasan Köyü Tanıtımı - Kelhasan Köyü Resimleri
  İlçe: ZARA

  İl: SİVAS


  Köy Muhtarı: DURSUN SEVİNÇ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (346) 831 11 00

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 19

  İle Uzaklığı: 105 km

  İlçeye Uzaklığı: 35 km

  Rakım: 1840 m


  Tarihi

  kKelhasan köyü kesin olmamakla birlikte 400 yılı aşkın bir geçmişi bulunmaktadır. Köyümüz Koçgiri Aşiretine baglı Balolar kolundandır…

  Koçgiri aşireti Sivas´ın Zara ilçesine yerleşmiş 135 köy üzerine dağılmıştır. Bazı köyler asimile olarak asıllarını unutup türkleşirken bu köy ve bir çok köy gibi kimliğini kültürünü dilini ve aslını korumuş güçlü bir kürt köyü olarak bilinir.Koçgiri aşiretinin Anadolu´ya ilk geldiği zamanlarda Sivas dolaylarında ortaya koyduğu yerleşim haritası, Refahiye nin çeşitli köyleri: Kuruçay, suşehri, Alucera, İmranlı´nın hemen hemen tüm köyleri, Zara´nın Acısu yöresi, Kızılırmağın Zara sınırına yakın köylerinde, Hafik´in güneydoğu Kangal ilçesinin Kavak bucağına kadar uzamış ve Koçgiri aşiretinin uzun süre egemenliğinde kalmıştır.

  Aşiret başlıca 5 boydan, Sarolar, İbolar, Balolar, Zazalar, Gerniler, Zerikanlar, Pervaziler, Resuller, Hornetliler, Şadiller, İbolardan ayrılan Mıstolar, Geriler ve Kurneşilerden oluşmaktadır. Koçgirili İsi İbolardan olup Mustafa Paşa zade Haydar Bey ve kardeşi Kürt Alişan Bey olarak bilinirler.

  Kültür

  kürt ve alevi köyüdür.kendilerine has özellikleri olan kelhasanlılar dayanışma ve birliğe çok önem verirler.En son haziran 2009 da 250 kişi ile köy meydanında festival yapılmış olup başkan Hüseyin Yıldırım tarafından organize edilmiştir. Gelenlerin çoğu istanbuldan katılmışlardır festivale.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kelhasan Köyü Hakkında Forum Tarih
Kelhasan Köyü Sason Batman Batman Tanıtımı 5 Mart 2010
Kelhasan İlköğretim Okulu Konya Cihanbeyli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Konya - CİHANBEYLİ - Cihanbeyli Kelhasan Lisesi Liselerimiz 7 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş