Keler Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Keler Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Keler Köyü - Keler Köyü Of - Keler Hakkında - Keler Köyü Resimleri  İlçe: OF

  İl: TRABZON

  Keler, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy yerleşim yeri itibarı ile ulaşım olarak birçok köye stratejik noktada bulunmasından, Osmanlı döneminde Trabzon'un fethinden sonra bölgeye yerleştirilen Türkmenler, zamanla Lazlar ile yer değiştirmiştir. Buna paralel olarak, bölgenin kontrolunu sağlamak için köy sınırları içinde kurulan bölge karakolu tamamen yıkılmış olup bugün harabeleri kalmış durumdadır.

  Keler[1] adının nereden geldiği tam olarak bilinmemekle beraber önceki dönemlerde var olan karakolda görevli bir Osmanlı askerinin bölgeye yerleştirilen Türkmenler tarafından sevilmesi sonucu, bölge adının mevcut askerin adı ile anılmasına sebep olduğu sanılmaktadır.

  Kültür

  Köyde karadeniz bölgesine ait yemek kültürü hakimdir. Süt ve süt ürünlerinden, mısır ve lahanadan yapılan kendine özgü yemekleri mevcuttur. Deniz ürünleri bolca tüketilir. Köy sınırları içinde doğan ve İkizdere'ye birleşen Küçükdere'deki alabalık çok lezzetli bir balıktır.

  Coğrafya

  Trabzon iline 79, Of ilçesine 27, şehir merkezine 30 Km. uzaklıktadır. Köyün bazı mahallelerindeki doğal ormanlar nedeniyle "orman köyü" olarak da bilinmektedir.

  Köyün kuzeyinde Korkut, güneyinde Ağaçseven ve Başköy, batısında Maki ve doğusunda Rize'nin Çayırlı köyü yer almaktadır. Köye ulaşım, İyidere-İkizdere karayolundan, Keler köprüsü ve Ağaçseven köprüsü üzerinden yapılmaktadır. Köyün dağları Çadak ve Kilise Dağları'dır. Bunların yanında, ismi belirli olmayan dağlar da mevcuttur. koyumuzun tarıhını ogrenmek ıstıyoruz bunun cok tartısması oluyor sayın yetkılılerden rıca edıyorum

  Ulaşım

  Köye; Of Atatürk Bulvarı, Cevher İnşaat'ın yanından hafta içi hergün 12 de dolmuşlar kalkmaktadır. Bu seferler yaz aylarında saat 16'da tekrarlanmaktadır. Köye ulaşım Of-Rize karayolunun İyidere köprüsü mevkiinden İkizdere ilçesine doğru gitmekte olan karayolu üzerinden, Keler ve Ağaçseven köprüleri geçilerek yapılamaktadır. Köyün mevcut yollarının bir bölümü betonlanmış olup diğer bölümü de betonlama ve asfalt yapım çalışmaları için hazır hale getirilmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kış ayları, sahile göre biraz soğuk geçmektedir. Kar yağışı 1 metre civarında olup kışın 3-5 gün yolllar kapanır. Yoğun kar, zaman zaman elektrik ve telefon tellerinin kopmasına neden olmaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 396
  1997 385

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün başlıca gelir kaynağı çaydır. Bunun yanında halk kendi ihtiyacı olan sebze ve meyveyi de yetiştirmektedir (fasülye, mısır, kabak, patlıcan, biber, karalahana, patates, bezelye, salatalık, elma, armut, dut, kiraz, karayemiş, fındık, ceviz, erik, ayva, kivi, siyah üzüm v.b...)

  Halkın büyük bir çoğunluğu kış aylarında İstanbul, Ankara, Sakarya şehirlerine göç edip oralarda geçimlerini değişik sektörlerde çalışarak sürdürmektedirler. Köyde kalanlar ise çaydan sağlanan para ile geçimlerini devam ettirmektedirler. Köyde sanayi adına hiçbir fabrika veya kuruluş yoktur. Ayrıca köyde halk, kendisine yetecek kadar hayvancılıkla da uğraşmaktadır (inek, tavuk gibi).

  Eğitim

  1957 yılında ilkokul açılmıştır. 1994 yılında 8 yıllık ilköğretim uygulamasına geçilmiştir. 1957 yılında yapılan bina yeterli gelmediğinden 1993 yılında 8 derslikli bir bina yapılmıştır. 1998 yılında da ikinci bir 8 derslikli bina yapılarak 16 derslikli bir okul haline getirilmiştir.

  Köye komşu köylerden servislerle öğrenciler gelmektedir. Köyün mevcut okulu yeni olup bunun yanında 10 yıl önce faaliyete geçmiş diğer binada da eğitim sürmektedir. Köyde liseyi okumak için ilçe merkezine servislerle ve merkezde aileler ev tutarak çocuklarını okutma gayretindedirler.

  Son 20 yıl içerisinde görev yapan müdürler
  Mesut Rahmi Bayram
  Mehmet Faik Kayagil
  Şerefettin Bindal
  Mehmet Balcan
  Ahmet Altunkal
  Turgut Topçuoğlu

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi olmasına rağmen faal olarak hizmet vermemektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol kısmen asfalt olup taşlı yol alanı çoktur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Keler Köyü Hakkında Forum Tarih
Tekeler Köyü Hakkında Bilgi Ilgın Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Tekeler Köyü İlköğretim Okulu Karpuzlu Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 5 Şubat 2011
Tekeler Köyü Demirci Manisa Manisa Tanıtımı 11 Nisan 2010
Tekeler Köyü Karpuzlu Aydın Aydın Tanıtımı 9 Nisan 2010
Çökeler Köyü Kıbrıscık Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş