Kelam Nedir?

'Dini Terimler Sözlüğü' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kelam Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kelâm (Arapça: الكلام) veya kelam, bir İslam dini ilmi. İlm-i Kelâm (Arapça: علم الكلام).


  İmani esasların aklı deliller kullanılarak izah ve isbat edilmesi temelinde gelişen İslami ilimdir. Başlangıç itibariyle Kelam, imanın esası olan Allah'a iman, Allah'ın sıfatları ile ilgilenmişse de, özellikle Gazali'den sonra bütün imani meseleleri kapsayacak genişlikte değerlendirilmeye başlanmıştır. Burada Gazali'nin Yunan felsefesinin tesirlerine karşı aldığı tavır önemli bir parametre olarak gözükmektedir.


  Kelamcılar, Allah'ın varlığını delillerle izah etmeye çalışmakla beraber, delilin, kendisine delil getiren Zat'ın mahluku olduğunu kabul eder, ve akli delillerin sadece aklın nazarında müşkül hadiseleri çözmede bir alet olduğunu düşünürler. Yoksa, Allah'ın varlığının, neticede mahluku olan delillerle teyidine ihtiyaç yoktur. O her şeyden ayandır.
  Mebde itibariyle fıkıh ilmi olarak mütalaa edilen kelam, daha sonra ilm-i tevhid olarak adlandırılmıştır. Fıkıh ameli meseleler üzerinde, kelam ise itikadi meseleler üzerinde yoğunlaşmıştır. Muhammed zamanında bütün meseleler kendisi tarafından çözüldüğü için problem söz konusu olmamışsa da, sonraki dönemlerde Kuran ve Muhammed'in yaşantısına göre içtihadlarda bulunmak zarureti hasıl olmuştur. Hicri birinci yzyılın son çeyreğinde imani esaslardan kader konusu tartışılmaya başlanmıştır.


  Bu süreç içerisinde itikadi mezhepler ortaya çıkmışlardır. Önemlilerinden:

  • Selefiyye
  • Maturidiyye
  • Eşariyye
  ehl-i sünnet içinde kabul edilirken,

  • Mutezile
  mezhebi ehl-i sünnet vel cemaat dışında mütalaa edilegelmiştir. Bunlar birbirlerinden Allah'ın varlığı, sıfatları, marifetullah, nübüvvet, nübüvvetin vasıfları, mucize, imammet, irade, kesb, hidayet, irtidad, doğru ve yanlışın tanımı, iman-amel münasebeti, ruh, kaza, kader gibi önemli konularda yer yer farklı görüşler ileri sürerler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kelam Nedir Forum Tarih
Mirkelam İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 1 Mart 2012
Kelam Ne Demek - Kelam Anlamı - Kelam Nedir Dini Terimler Sözlüğü 13 Şubat 2011
İskender Paydaş & Mirkelam & Atiye Nasıl Yani şarkı sözü Yerli şarkı sözleri 10 Aralık 2011
Sibel Mirkelam Renkli Rüyalar 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 8 Şubat 2011
Risale-i Nur'da Kelami Çizgi (Kur'ani Kelam Metodu) Risale-i Nur Külliyatı 9 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş