Keklikoluk Köyü Göksun Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Keklikoluk Köyü Göksun Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Keklikoluk Köyü Göksun - Keklikoluk Köyü resimleri - Keklikoluk Köyü hakkında - Keklikoluk Köyü tanıtımı Kahramanmaraş  İlçe: GÖKSUN - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı: HASAN KANDİL


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (344) 733 10 29

  Keklikoluk, Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Keklikoluk Köyü; Sivas İli'nin İmranlı İlçesi'nin Eskidere (Gundé Nahalé),Söğütlü (Gundé Réyber,Gundé Kuppo),Delice; Zara İlçesi ve Erzincan İli'nin Refahiye İlçesi Gümüşakar (Koçgiri,Qoçgiri) adlı yerleşim birimlerinden gelen Alevi inançlı Kürtçe konuşan Koçgiri Aşireti mensupları tarafından 1877-1882 yılları arasında kurulmuştur.Kahramanmaraş İli'nin Göksun İlçesi'ne bağlı olan Keklikoluk Köyü ilçenin kuzeyinde,Binboğa Dağları'nın batı tarafında yer almakta olup Göksun'a yaklaşık 23 km uzaklıktadır. Almanya'da yaşayan ve Keklikoluk'tan olan Süleyman BOYBEYİ tarafından yapılan bir araştırma, Keklikoluk'un çok eski dönemlerde de çok önemli bir kavşak noktasında bulunduğunu kanıtlamaktadır.
  Coğrafya

  Toros Dağları'nın Uzunyayla'ya doğru uzandığı ara kollarından olan Binboğa Dağları Keklikoluk ile özdeşleşmiştir. Yaklaşık 3.000 metreye yaklaşan yükseltileri ile Binboğa Dağları çevredeki doğal yapıyı ve yaban yaşamını da biçimlendirmiştir. Keklikoluk doğal orman kuşağında yer almaktadır. Zamanında yapılan bilinçsiz ve denetimsiz kesimler ormanlara büyük zarar vermiştir. Ancak, son yıllara eğitim ve bilinçlenme düzeyinin yükselmesi ile çevreye olan duyarlılık artmıştır. Orman yapısı karşıktır : Meşe, ardıç, çam, yaban armutları... Yaşlı köylülerin anlattıklarına göre, köy kırsalında kurt, tilki ,doğan, kartal, geyik, ayı vs hayvan yaşarmış. Bir bölümünün nesli tükenmekle birlikte halen yabani hayvanlar dağlarda yaşamaktadırlar. Köyde düz arazi bulunmamaktadır.Ekim yapılan arazi genelde dalgalı bir yapıya sahiptir. Rakımın yüksek olması sonucu, sıcak iklim bitkileri Keklikoluk'ta yetişmemektedir. Ceviz, elma, armut, kayısı, vişne, kiraz ve diğer meyve ağaçları; çilek, domates, salatalık, fasulye gibi sebzeleri Keklikoluk'ta görebilirsiniz. Buğday ise revaçta olan bir tahıl bitkisidir. Keklikoluk, su kaynakları bakımından da Türkiye'nin en zengin rezervlerinden birine sahiptir. Ancak, Ceyhan ve Seyhan'a kaynaklık eden sulardan çok fazla yararlanılamamaktadır.

  İklim

  Her ne kadar Doğu Akdeniz'de de yer alsa, Keklikoluk'ta karasal iklim egemendir. Kışlar uzun, yazlar kısa sürmektedir. Kış sıcaklıkları, yükselti nedeniyle, Doğu Anadolu yayla iklimi özelliklerini yansıtmaktadır. Keklikoluk'un kendine özgü konumundan dolayı, yazın çok sıcak da olmaz. Çünkü, boğaz özelliği taşıyan coğrafi yerleşim birimi, bir hava akımı koridoru yaratmakta olup meydana gelen hava olayları, çevredeki yerleşimlerden daha düşük ısıya neden olmaktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Hasan Kandil
  1999
  1994
  1989
  1984

  Altyapı bilgileri

  ---İlköğretim = Öğrenci azlığından dolayı, köyde bulunan birkaç çocuk taşımalı eğitime devam etmektedir. Köydeki bina da kültür merkezi görevini görmektedir. ---İçme suyu şebekesi vardır. ---PTT acentası veya şubesi yoktur. ---Sağlık ocağı olmakla birlikte kullanılmamaktadır. ---Kanalizasyon çalışmaları devam etmektedir. ---Ulaşım sorunu yoktur ve yol asfalttır. Şiddetli kışlarda kar nedeniyle yol kısa süreli olarak kapanabilmektedir.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Keklikoluk Köyü Göksun Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş