Keklikoğlu Köyü Hakkında Bilgi Sarıoğlan Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Keklikoğlu Köyü Hakkında Bilgi Sarıoğlan Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri İli Köyleri -Keklikoğlu Köyü Sarıoğlan - Keklikoğlu Köyü Hakkında Bilgiler -Keklikoğlu Köyü Resimleri
  Kayseri
  Bilgiler
  Nüfus 239 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 38840
  Alan Kodu 0352
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Kayseri
  İlçe Sarıoğlan


  Keklikoğlu köyü, Kayseri İli'nin Sarıoğlan İlçesi'ne bağlı bir köydür. Keklikoğlu köyü 39.0666667 enlemi ve 36.1666667 boylamı koordinatlarında yer alır.


  Tarihi

  Bir Türkmen köyüdür. İlk zamanlar Hanif olarak anılan köy şimdilerde ikiye bölünmüştür. Bir bölümü Keklikoğlu köyü (aşağı Hanif), diğer yarısı ise Somamud (sofu mahmut = yukarı hanif) diye anılmaktadır. Köyün tamamı, Osmanlı imparatorluğu zamanında iki Türkmen ailesinin (obasının/aşiretinin) buraya yerleşmesi sonucu meydana gelmiştir.

  Osmanoğlu hanedan soyundan gelen bu sülale, Anadolu'ya İstanbul'dan göç etmiştir. Âlim ve zahit Hasan Efendi namı ile maruf, ilim erbabı en tanınmışlarındandır. Halihazırda köy mezarlığı içinde türbesi vardır. Yöre halkının çok sevip saydığı, Veli kullardandır. Yaşadığı zamanda (osmanlı zamanında) Türkmen obalarını irşad için vazifelendirilerek dersaadetten buraya gönderilmiştir. Fatih dersiamlarından icazet alır. Dönüşte köyüne gelirken karşılaştığı bir olay üzerine ilim öğrenmek için mısıra gider. 7 sene mısırda islami ilimler konusunda ihtisas yapar. Dönüşünde bir süre Sultanahmet camiinde vaizlik yapıp ders halakası oluşturur. Hocasının tavsiyeleri üzerine evlad-ü iyali ile O zaman ipek yolu üzerinde bulunan Keklikoğlu köyüne yerleşir. Talebe yetiştirir. Kendi parası ile Pınarbaşı ve Sarız ilçesinde 2 medrese yaptırır. Köyüne de bir cami yaptırır. Buralarda aralıksız tedrisatına devam eder. Kuranı 7 lehçe üzerinden okur. Kerameti yörede dillere destan olmuş ender velilerdendir. Hocasının İstanbulda sözlendiği kızını almayınca, bedduasına uğrar, adı sanı duyulmaz. Köy yerlerinde ve ilçelerde hizmetine devam eder. Şöhretten şeytandan kaçar gibi kaçan Anadolunun bu velisinin Yunus emrenin soyundan geldiği de rivayet olunur. Ama osmanlı kaynaklarında ve arşivlerinde kendisinin hanedan soyundan gelen bir Osmanlı prensinin, Türkmen anadan olma oğlu olduğu yazılıdır. Taht kavgalarından uzak kalmak ve ahiret için çalışmak için yöreye, talebe yetiştirmeye geldiği sanılmaktadır. Asil soyunu, riyadan korktuğu için saklı tutmuştur. Her nedense bu olayın gizli kalması da devlet tarafından arzu edilmiştir.

  Kendi yazdığı, telifi el yazması pek çok kitabı da 1950'lerde bir takım şahıslar tarafından ele geçirilmiş ve yayınlanmamıştır. İlahileri ve ilmi münazaraları meşhurdur. Kabri Keklikoğlundadır. Kendisine ve soyundan gelenlere Ocak denirdi. Halkın rahatsızlıklarına pek çok çare bulduğu söylenir. Kabri Sarıoğlanın Keklikoğlu köyündedir. Soyundan gelenler Türkiye cumhuriyetinin ilanından sonra Ünal soyadını almıştır.Ziyaretçileri bu günde eksik olmamaktadır.
  Kültür

  Köyün, Türkmen geleneğinde, düğünlerinde gelinler ata biner ve damada öylece toplu halde gidilir.Damat tarafına ulaşıldığında köyün koyun sürüsü, düğün alayının önünden geçirilir.

  Gelin gözüne kestirdiği en büyük ve iri koçu kucaklar ve atın üstünden aşırabilirse; yeni evlilere hediye edilirdi.Düğünlerde cirit oynanır, güreşler yapılırdı.Düğünlerde kırkpınar güreşleri gibi baş, başaltı gibi kategorilerde üç ödül konurdu.Galip gelen pehlivana genelde bir tosun verilirdi.sonrakine dana(yavru inek) verilirdi.3. pehlivan koçla ödüllendirilirdi.

  Son dönemin o yöredeen ünlü pehlivanı Ahmet pehlivandır.Eliyle merkebin karnını deştiği ve yüksek dama alıp koyduğu anlatılır. Düğünlerde deve kılığına giren insanlar halkı eğlendirirdi.

  Yemekleri ekmeği, tandırda yapılan yufkası, tarhana çorbası, düğürcük çorbası, hamurdan yapılan elde kesilen kesme mantısıdır.
  Coğrafya

  Kayseri iline 80 Km., Sarıoğlan ilçesine 17 Km. uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 239
  1997 208
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Arif Soytürk
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -


  Köyün İhtiyar Heyeti:

  * Köy muhtarı, Arif Soytürk
  * Hacı İsmail bozkurt
  * Ramazan Eryılmaz
  * Fuat Eryılmaz
  * İsa Eryılmaz

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu var fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi] köy mutarı Arif Soytürk tarafından yaptrılmıştır. 05 09 2008 hizmete girmiştir kanalizasyon şebekesi 10 10 2008 kullanıma muhtarımız Arif Soytürk tarafından açılmıştır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün yolları ve sokakları kilitli parke muhtarımız Arif Soytürk'ün çabaları sonucu yaptrılmıştır
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Keklikoğlu Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş