kekemelik erken yaşda tedavi edilmeli!!!

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda =FiRaRi tarafından 28 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. =FiRaRi

  =FiRaRi Üye

  kekemelik erken yaşda tedavi edilmeli!!! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kekemelik erken yaşta tedavi edilmeli
  Depresyon ve Panik Atak Merkezi (DEPAM) uzmanlarından Psikolog İzzet Kan, kekemeliğin okul öncesi çocuklarda rastlanan bir dil ve konuşma bozukluğu olduğunu belirterek, bu rahatsızlığa üç - beş yaşları arasındaki çocukların yüzde 15'inde rastlandığını kaydetti.

  Konuşmanın normal akışında ses, hece, kelime tekrarı, sesi hiç çıkaramama gibi kesintilerin meydana gelmesinin kekemeliğin belirtilerinden olduğunu anlatan Psikolog İzzet Kan, Online Sağlık'a yaptığı açıklamada, çocuktaki sağa - sola ve ileri - geri sallanma, çeneyi geriye atma, gözlerde şiddetli kayma gibi sorunların da ileri derece kronik kekemeliğin göstergeleri niteliği taşıdığını söyledi.

  Psikolog İzzet Kan, ailelerin kekemeliği çeşitli olaylar karşısında çocuklarının yaşadığı şiddetli korkudan kaynaklanan psikolojik travmaya bağladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

  "Beynin sağ ve sol yarı kürelerindeki çeşitli işlevlerin aksaması kekemeliğe neden oluyor. Ancak konuşma sorunu çevresi tarafından fark edilen çocuğun, üzerinde hissettiği psikolojik baskı nedeniyle iyileşme süreci uzayabilir."

  Tedavi edilmezse kalıcı olabilir

  İzzet Kan, kekemeliğin nüfusun yüzde 1'inde görüldüğünü belirterek, pek çok çocuğun okul döneminde bu rahatsızlıktan kurtulduğunu söyledi.

  Son yıllarda tedavide yaygın olarak "Lidcombe Erken Dönem Kekemelik Programı" uygulandığını bildiren Kan, programda aile ve çocuğun birlikte katılımının esas olduğunu kaydetti.

  Kekemeliğin tedavisinde tam iyileşmenin hiçbir zaman sağlanamadığını belirten Psikolog İzzet Kan, "Bu açıdan hastaya 'kekemelik hayatınızdan tamamen çıkacak' dememek gerekir. Ancak erken dönemde başvuran hastalarda kekemeliğin büyük ölçüde kontrol altına alınması ve çok daha akıcı bir konuşmanın sağlanması mümkün" dedi.

  Psikolog İzzet Kan, kekemeliğin görüldüğü okul öncesi çocukların yüzde 80'inde söz konusu rahatsızlığın kendiliğinden iyileştiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

  "Dil ve konuşma gelişiminin ilk dönemleri olan üç - beş yaşlarında ortaya çıkan kekemelik, tedavi edilmezse kalıcı olabilir. Çocuğun üzerine giderek baskı kurmak rahatsızlığı olumsuz etkiler. İlerleyen yaşlarda onarılması güç psikolojik etkiler bırakabilir. Bu kişilerin bilincinde iş korkusundan eş korkusuna kadar korku kavramıyla örülmüş bir iç dünyaya yol açılabilir."   

  1 kişi bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular - kekemelik erken yaşda Forum Tarih
Kekemelik Tedavisi Nasıl Yapılır? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 4 Ekim 2011
Kekemelik Nedir - Kekemelik Neden olur? Genel Sağlık 27 Haziran 2011
kekemelik için dua Dualarımız Dua paylaşımları 22 Mayıs 2011
Kekemelik - Kekemeliğe Hipnozlu Çözüm Psikoloji 27 Ekim 2010
Kekemelik İçin Okunacak Dua Dualarımız Dua paylaşımları 6 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş