Kekeme olanlara müjde

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kekeme olanlara müjde konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kişilerin hayatını olumsuz etkileyen konuşma bozukluğu artık eğitimle gideriliyor.

  Merkezin Eğitim Koordinatörü Nihat Meriç, yaptığı açıklamada, konuşma bozukluğunun çeşitli nedenlere bağlı olarak küçük yaşlardan itibaren başladığını söyledi.

  Konuşma bozukluğunun, kekemelik, sessiz harflerin yer değiştirmesi, tutukluluk ve aşırı hızlı konuşma gibi türlerinin bulunduğunu ifade eden Meriç, bu sorunun kişiye yaşamı boyunca önemli sıkıntılar yarattığını hatırlattı.

  Kocaeli dışında Bursa ve Konya'da da hizmet verdiklerini belirten Meriç, şunları söyledi:

  ''Merkezimize konuşma bozukluğu nedeniyle başvuranlara öncelikle mülakat yapıyor ve bozukluğun türü ve derecesini belirliyoruz. Daha sonra 'arınma dönemi' dediğimiz süreçte kişi, 7 gün boyunca hiç konuşmuyor, bilinçaltını temizliyor. Bu süre içinde kişiye 'kekemelodi' adı verilen yazılım programını uyguluyoruz. Bu programda kişiye konuşma örnekleri izletiyoruz, nefes, diyafram çalışması yaptırıyoruz.

  Akort dönemi olan ikinci süreçte diksiyon, hız ve konuşma ayarı yaparak kişiye öz güven kazandırıyoruz. Senfoni, ahenk ve tempo süreçleri sonunda eğitim tamamlanmış oluyor.''

  Kekemelik ve diğer konuşma bozukluklarını 15 gün içinde düzeltebildiklerini öne süren Meriç, kendilerine yurt dışından da başvuru yapıldığını, Viyana'da da bir şube açmayı planladıklarını söyledi.


  -KONUŞMA TERAPİSİ ÖNCESİ PSİKİYATRİ MUAYENESİ GEREKİR-
  Kocaeli Üniversitesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşen Coşkun da, konuşma bozukluklarının çok sayıda sebebi olduğunu, bunun düzeltilmesi için yapılacak konuşma terapileri öncesinde kişinin mutlaka bir psikiyatrik muayeneye tabi tutulması gerektiğini bildirdi.

  Coşku, konuşma terapisi öncesi psikiyatristlerin değerlendirme yaptıktan sonra kekeme olan kişiye konuşma terapistlerince eğitim verilmesinin daha uygun olacağını kaydetti.

  kaynak
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kekeme olanlara müjde Forum Tarih
Kekemelik Tedavisi Nasıl Yapılır? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 4 Ekim 2011
Kekemelik Nedir - Kekemelik Neden olur? Genel Sağlık 27 Haziran 2011
kekemelik için dua Dualarımız Dua paylaşımları 22 Mayıs 2011
Kekemelik - Kekemeliğe Hipnozlu Çözüm Psikoloji 27 Ekim 2010
Kekemelik İçin Okunacak Dua Dualarımız Dua paylaşımları 6 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş