Kedilerin Özellikleri Nelerdir, Kedilerin Ne Gibi Özellikleri Vardır?

'Kedi ve Köpekler' forumunda SeLeN tarafından 8 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kedilerin Özellikleri Nelerdir, Kedilerin Ne Gibi Özellikleri Vardır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kedilerin Özellikleri Nelerdir? - Kedilerin Ne Gibi Özellikleri Vardır?

  -Dünyada 33 farklı ırktan çoğalan 500 milyonun üzerinde evcil kedi bulunmaktadır.

  -En iri kedi ırkı Ragdoll, en ufak kedi ırkı Singapura'dır. Ragdoll cinsi kedilerin erkeklerinin ağırlığı 5.5 kg ile 9 kg arasında değişirken, dişilerinin ağırlığı 4.5 kg ile 7 kg arasında değişir. Singapura cinsinin erkekleri yaklaşık 3 kg iken, dişileri yaklaşık 2 kg ağırlığındadır. Ortalama bir kedi yılda 2-3 arasında gebelik dönemi geçirir ve her doğumda 1-8 arası yavru doğurur. Üretken hayatı sırasında bir dişi kedi 100'ün üzerinde yavruya sahip olabilir. 1952 yılında ABD'nin Texas eyaletinde yaşayan Tabby adlı kedi, 18 yaşında son yavrusuna sahip olmadan önce doğurmuş olduğu 420'nin üzerindeki kedi ile bu alandaki rekorun sahibidir. Tek bir çift kedi ve onların doğurdukları yavru kediler 7 yıl içinde 420,000'in üstünde birey içeren bir kedi nüfusu oluşturabilir.

  - Bir kediyi okşamanın kan basıncını düşürdüğü bilimsel olarak ispatlanmıştır.

  - Kedilerin vücutlarında 290 kemik ve 517 kas vardır.
  -Kediler tüm memeliler arasında en uykucu hayvanlardır. Her gün ortalama 16 saati uyuyarak geçirirler. Bu açıdan bakıldığında, yedi yaşındaki bir kedi hayatının sadece iki senesini uyanık geçirmektedir.

  [​IMG]
  Kedilerin köprücük kemikleri olmadığından kafalarının sığabildiği her yerden geçebilirler.
  - Psikoloji biliminde, kedilerden korkma durumu ailurofobi, kedilere duyulan sapkınlık ise ailurofili terimleriyle anlatılır. (Ailuro kökeni Yunanca'dan gelmektedir).
  - Bir kedi diğer bir kediye hemen hemen hiç "miyav" lamaz. Bu ses bu canlıların insanlara ayırdıkları bir hitaptır.
  - Kediler 185 derecelik bir görüş açısına sahiptirler.
  -Kediler renkli görebilmekle birlikte kısmi renk körüdürler. Bu renk körlüğü insanlarda görülen kırmızı/yeşil renk körlüğüne denk gelmektedir. (Kırmızı tonlar yeşil tonlarında, yeşil tonları kırmızı tonları olarak görülmektedir.)
  - Öte yandan bir kedi hayatının neredeyse % 30'unu kendisini tımar ederek geçirir. Kedilerin kendilerini tımar ederlerken harcadıkları tükürük salgısındaki sıvı miktarı, boşaltım sistemleri aracılığı ile çıkardıkları sıvı miktarından fazladır.


  [​IMG]
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hayvan: Kedi
  Alem (kingdom): Hayvanlar Alemi (Animalia)
  Phylum: Omurgalı (Chordata)
  Sınıf (class): Memeli (Mammalia)
  Sıra (order): Etçil (Carnivora)
  Aile (family): Felidae Doğada 35 çeşit vahşi kedi türü vardır. Bunlardan 7 tanesi, yani aslan, kaplan, jaguar, çita ve 3 farklı leopar, "büyük kediler" denilen gruptadır. Geri kalan 28 çeşitse "küçük kediler"i kapsar. Bizim minnoşlar, yani Felis sylvestris catus yaklaşık 4000 yıl önce Afrika vahşi kedisinin Mısırlılar tarafından çoook uzun bir süreçte evcilleştirilmesi sonucu ortaya çıkmışlar; bilmiyorum, bence iyi de çıkmışlar yani evcil kediler şu an bütün kıtalarda bulunurlar. Vahşi kedilerse Antartika, Avustralya ve Madagasgar hariç dünyanın her yerinde bulunabilirler.
  Kedilerin uzun, kaslı, esnek vücutları ve yuvarlak kafaları vardır. Kuyruk boyu değişik uzunluklardadır. Bacaklar da aynı şekilde uzun ya da kısa olabilir. Kedilerin ön ayaklarında 5, arka ayaklarındaysa 4 tane parmakları vardır. Her parmakta tırnak bulunur. Kediler istedikleri zaman pençelerindeki tırnakları çıkarabilir, istediklerinde de geri çekebilirler. Patilerindeki yumuşak bölgeler hariç (hani yürüdüklerinde iz bırakan yerler), kedinin tüm ayakları tüyle kaplıdır. Bu, kedinin sessiz bir şekilde avlanabilmesini sağlar.
  Kedilerin koku, duyma ve görme duyuları oldukça keskindir. Ayrıca ayaklarındaki, ağız kenarlarındaki ve gözlerinin üstündeki bıyıklar, kedilerin hareket etmesine ve geceleri avlanabilmesine yardımcı olur.
  Boyutlar dışında ‘küçük kedi’ ve ‘büyük kedi’ türleri arasındaki en büyük fark, çıkardıkları seslerdir. Büyük kediler boğaz, dil ve ağızlarındaki farklı yapılardan dolayı kükreyebilirler ama purr’layamazlar (hani kediler mutlu olduklarında karınlarından bir yerlerden bir ses çıkarırlar ya, işte ona purr deniyor). Buna 2 istisna ‘Clouded Leopar’ ve ‘Snow Leopar’ denilen 2 büyük kedi türüdür; bu kediler kükreyemezler, ama küçük kediler gibi purr’larlar.
  Kediler etçil hayvanlardır; yani köpekler ya da ineklerin aksine, kedilerin temel besin maddesi et olmalıdır (Köpekler bizler gibi omnivore yani hem etçil hem de otçuldurlar. İneklerse otçul hayvanlardır). Etçil olmasının altında yatan şey, kedinin sağlıklı yaşayabilmesi için gerekli bazı besin maddelerinin sadece ette bulunması ve kedilerin bu gerekli maddeleri bitkilerden karşılayamamaları ya da kendi vücutlarında üretememeleridir. Etçil olmalarından dolayı kedilerin güçlü çene yapıları ve ağızlarında 30 keskin dişleri vardır.
   

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kedilerin Bilinmeyen Özellikleri

  Kedi (Felis silvestris catus), kedigiller (Felidae) familyasından evlerde beslenebilen, küçük, memeli, avcı ve etçil hayvanlar. Zaman zaman bitkisel gıda tüketebilirler.

  Evcil memeliler, yabanıl kedigil türlerine özgü fizyolojik özelliklerin pek çoğuna sahiptir. Ortalama ağırlığı 2.7 - 4.5 kg arasında değişmekle birlikte, soyu karışık olanlar arasında 12.5 kg'a ulaşanlar ender değildir. Ortalama vücut uzunluğu erkeklerde 70, dişilerde 50 cm'dir. Evcil kedi soylarının büyük bölümü kısa tüylü,, bir İngiliz soyu olan rex kedisi'nin tüyleri ise kıvırcıktır. Kediler genellikle siyah, sarı, boz ve beyaz renkli ya da bu renklerden birkaçıyla alacalıdır. Tekir denilen siyah çizgi ve benekler ile bezenmiş kedilere oldukça sık rastlanır. Üç renk ile alacalanmış kedilerin pek azı erkek olup, bu erkeklerin ise hemen hemen tümü kısırdır, Ankara kedisi gibi mavi gözlü, uzun beyaz tüylü kedilerin çoğu ise sağırdır.

  Kedinin üst çenesinde 16, alt çenesinde 14 diş bulunur. Toplam sayısı 24 olan sütdişleri, yaklaşık beşinci ayda yerini kalıcı dişlere bırakır. Öbür kediler gibi ağızları yalnız dikey yönde hareket ederek besinleri tutmaya, kesmeye ve parçalamaya, fırçaya benzeyen dilleri sıvıları içebilmeye ve fırçalanarak temizlenmeye yarar.

  Kedilerin özelleşmiş yapılarından biri de, keskin ve sivri tırnaklarla donanmış güçlü pençeleridir. Pençelerinde, tırnakları içeriye çeken bir mekanizma bulunur. Parmak ucunda tırnağı taşıyan kemik,, aynı zamanda iki misli genişlettiği pençeyi etkin bir silaha dönüştürür.

  Öbür familya üyelerinde olduğu gibi, gözlerinin ağ tabakasında ışığa karşı büyük bir duyarlılık sağlayan guanin katmanı vardır. Kedi gözünün geceleri güçlü ışık karşısında parlamasına bu madde yol açar. İrice olan gözlerindeki iris, ışığın yoğunluğuna göre genişler ya da ince bir dikine çizgi halini alıncaya kadar daralır. Kediler renkleri belirgin olarak ayırt edemezler.

  Duyuları Özellikle erişkinlerde gelişkin olan koku alma duyusu, besinlerin değerlendirilmesinde yaşamsal önem taşır. Öyle ki, hastalık sonucu burun delikleri tıkanan bir kedinin iştahı tümüyle kapanabilir.

  Kedilerin dokunma duyusu keskindir. Kaş, bıyık, yanak tüyleri ve kulaklardaki tüy tutamlarının tümü de titreşim biçimindeki uyarılara karşı son derece duyarlıdır. Bıyıkların işlevi tam olarak anlaşılamamıştır. Gene de bıyıkları kesildiğinde kedinin geçici olarak çevreye uyum zorluğu çektiği bilinir. Ayrıca ayak parmakları,,

  Kedilerin işitme duyusu da çok keskindir. İnsan kulağında yalnız 6 kas bulunmasına karşın, kedi kulağında 30'a yakın kas bulunur. Bu yüzden kulaklarını çok hızlı bir biçimde sesin geldiği yöne döndürebilirler. Kedinin kulakları, saniyede 25.000'e kadar ulaşan sesüstü frekanslara duyarlıdır.

  Kural olarak evcil kediler 7 - 12 ayda cinsel olgunluğa erişir. Gebelik süresi kediden kediye değişirse de,,, kulakları gelişmemiş ve koku alma duyuları eksiktir. Kediler normal koşullar altında yılda üç kez gebe kaldığından, bu hayvanların oldukça basit ve güvenli bir çiftleşmeyle yavruları olabilir.

  Yavru kedi bakımı
  Altı haftalık bir yavru kediGözleri kapalıysa, ılık çaylı pamukla gözlerini hafifçe silebilirsiniz.
  Eğer gözleri iltihaplı ise teramicyn göz merhemi sürebilirsiniz.
  Çok küçük yavru kediler tuvaletlerini kendileri yapamazlar, sizin yaptırmanız gerekir. Bunun için; tuvaletini yapana kadar arkasına zeytin yağlı pamukla, hafifçe masaj yapın. Eğer birkaç gün boyunca dışkı yapmazsa iğnesi çıkartılmış bir şırınga içine çok az zeytin yağı koyun ve kedinizin arkasına enjekte edin.
  Beslenme: Kendi başına yemek yiyemeyen bebek kedilere bir şırınga, kedi biberonu veya herhangi bir şişeye taktığınız eczaneden alınan bir emzik ile mama verebilirsiniz.
  Yavru kediler tuvaletin nerede olduğununu bilemezler. Bu sebeble köşelere doğru çekilirler. Kediyi bu anda alıp tuvaletin yanına götürüp beklemelisiniz. Bu işlemi bir kaç defa daha tekrar edip kedinin alışmasını sağlamalısınız.

  Kedi hastalıkları
  Kedi Safinaz, KalamışKedi Nezlesi
  Gençlik Hastalığı
  Kedi Epidemisi
  Kedil aids
  Lösemi
  Mantar ve Egzema
  Toksoplazma
  Kedil periodontitis
  Solar Dermatit
  Kedi Lösemi Virüsü
  Pire
  Uyuz
  Kedil bulaşan peritonit (Feline Infectious Peritonitis)
  Kedilerde şeker hastalığı (Feline diabetes)

  [​IMG]
  Rus Kedisi
  [​IMG]
  Esneyen Kedi
  [​IMG]
  Kedi
  [​IMG]
  2 Aylık Kediler
  [​IMG]
  3 Günlük Kedi Yavrusu
  [​IMG]

  Türk Van Kedisi Ankara ve İran kedileri ise uzun tüylüdür; ayrıca eklemlendiği kemiğin ucunda dönerek tırnağın içeri çekilmesini ya da dışarı çıkarılmasını sağlar. Tırnakları kılıfından çıkarma hareketi pençe yüzeyi ve burun ortalama 63 - 65 gündür ve doğum genellikle 2 saat kadar sürer. Dişi kedi bir batında ortalama 4 yavru doğurur. Buna karşılık Habeş Kedisi genellikle daha az dokunmaya karşı çok duyarlıdır. Siyam Kedisi daha çok yavrular. Yeni doğmuş kedi yavrularının gözleri kapalı

   

 4. biraz daha kısa ve 5. sınıfa uygun yazar mısınız
   

 5. bence de biraz kısa ve öz biçimde anlatabilirdiniz .
   

 6. Az daha kısa yazsanız olmaz mı?
   

 7. bence gayet güzel yazmışlar
   

 8. ödevime yardımcı oldu teşekürler
   

 9. cok kötü tam 4. sınıfa göre degil
   

 10. Yok

  Yok

  Biraz uzun ama çok güzel
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 28 Kasım 2015

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kedilerin Özellikleri Nelerdir Forum Tarih
Kedilerin Özellikleri Hakkında Bilgi Kedi ve Köpekler 9 Haziran 2011
Kediler Hakkında Bilgi - Kedilerin Özellikleri Kedi ve Köpekler 25 Aralık 2010
Siyam kedilerinin özellikleri Kedi ve Köpekler 31 Ağustos 2008
Kedilerin faydaları yararları kısaca Kedi ve Köpekler 14 Ocak 2016
Mısır Mitolojisinde Kedilerin Önemi Nedir Masallar-Hikayeler-Destanlar 6 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş