Kedilerde ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi

'Kedi ve Köpekler' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kedilerde ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kedi Ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi - Köpekte Tüy Dökülmesi Hakkinda
  Köpeğinizi düzenli olarak fırçalayın ve tarayın. Köpeğinizin ırkına ve tüy dökme durumuna göre bu işlemi haftada bir kaç kez yapmalısınız. Böylece ölü tüyleri uzaklaştırmış ve aynı zamanda cilde masaj yapmış olursunuz. Bu işi yaparken de köpeğinizin tüy yapısına uygun fırça ve tarak kullanmalısınız. Buna muhakkak zaman ayırmalısınız. Aksi halde tüy bakımının en önemli kısmı eksik kalmış olur. Tarama ve fırçalama işlemi, köpeğinizle aranızdaki iletişimi daha da güçlendirir.Köpeğinize dokunmak da sizi rahatlatır ve sakinleştirir.

  Şüphesiz ki köpeğinizin doğru ve dengeli beslenmesi, tüy bakımının ikinci önemli bileşenidir. Tek yönlü, dengesiz veya yetersiz beslenen bir köpeğin, dengeli beslenen bir köpeğe göre daha fazla miktar ve sıklıkta tüy dökeceği açıktır. Piyasada bulabileceğiniz profesyonel hazır kuru mamalardan köpeğinizin yaşı ve kondisyonuna uygun olan herhangi biri, köpeğinizin doğru ve sağlıklı beslenmesini sağlayacaktır.

  Çoğu köpek sahibi, tüy dökümünün vitamin eksikliğinden kaynaklandığını düşünür. Bu düşünce kısmi doğrular içerse de tamamen doğru değildir. Sağlıklı bir deri ve tüy yapısı için bazı vitamin ve mineraller (biotin, çinko, E vitamini vs.) gerekli olsa da, bunlar zaten gıdalarda mevcuttur veya köpek organizmasında doğal olarak sentezlenir. Dolayısıyla, sağlıksız beslenen bir köpeğe ne kadar vitamin verirsek verelim, onun tüy ve deri yapısını sağlıklı kılamayız.

  Ancak, eğer köpeğinizi sağlıklı beslediğinize inanıyorsanız ve buna rağmen tüy döküyorsa, ona esansiyel yağ asitleri (EYA) verebilirsiniz. EYA arasında daha çok omega-3 ve omega-6 öne çıkar. Bunların 10:1 ile 5:1 oranı önemlidir. Günümüzde pek çok ticari mamada EYA mevcuttur. Bunun dışında, soğuk deniz balıkları ( ton balığı gibi) ile balık yağı ve zeytinyağı iyi birer EYA kaynağıdır.


  Kedi ve köpeklerde en çok şikayet edilen konu, tüy dökümleri . Özellikle mevsim değişimlerinde tüyler dökülüp yerine yenileri gelmektedir. Normal boyutlarda gelişen tüy dökümü ''mevsimsel tüy dökümü'' olarak adlandırılır. Tamamen bu tüy dökümünü engellemek imkansızdır. Ancak bir kaç noktaya dikkat ederseniz, sorunu minimuma indirebilirsiniz.

  En başta, beslenmeye dikkat etmelisiniz.Tek yönlü beslenmeden kaçınmalısınız. Kaliteli bir kuru mama kullanıyorsanız, günlük besin miktarını, kiloya göre hesaplayarak vermelisiniz.Böylece, aşırı miktarda mama vererek kilo almasını engellemiş olacaksınız. Aksi takdirde, karaciğer yağlanmasına sebep olacağınız için tüy dökümünü arttırırsınız. Ölçü dışındaki her tür gereksiz besin, petinizin dengesiz(sağlıksız) beslenmesi demek olacaktır.

  Özellikle sebze ağırlıklı veya kuzu eti-pirinç karışımı türden bir kuru mama seçimi de bu dönemde büyük oranda tüy dökümünü azaltır. Kuru mama veremiyorsanız, yine sebze ağırlıklı beslemeye özen göstermelisiniz.

  Deri ve tüylerin sağlıklı olması da önemli ölçüde sizi rahat ettirecek bir faktördür. Tüylerin daha sağlıklı ve güçlü çıkmasını sağlamak için geliştirilmiş özel vitamin preparatları vardır. Bunlar hakkında veteriner hekiminizle irtibata geçebilirsiniz.

  Son olarak, günlük tüylerin taranması önemlidir. Kıtıklar varsa muhakkak açılması veya kesilerek uzaklaştırılması gerekir. Bunları ihmal ettiğiniz takdirde, kıtıklar derinin havalanmasına mani olacak ve kediniz yada köpeğiniz deri hastalıklarıyla, dolayısıyla da yoğun tüy dökülmeleriyle, ilerisinde ise daha ciddi problemlerle karşı karşıya kalacaktır.

  Köpeğinizin parazit ilaçlarını aksatıyorsanız, tüyleri yuttuğunuzda bu parazitler size zarar verir. köpek tüyünün zarar vermesi söz konusu değildir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kedilerde Köpeklerde Tüy Forum Tarih
Kedilerde ve Köpeklerde Ağız Tümöral Oluşumlar Kedi ve Köpekler 29 Aralık 2008
Kedilerde hamilelik nasıl anlaşılır Kedi ve Köpekler 19 Ocak 2011
kedilerde stres Kedi ve Köpekler 24 Şubat 2009
Kedilerde Yağlı Kuyruk Hastalığı ! Kedi ve Köpekler 23 Ekim 2008
Kedilerde Kanser Kedi ve Köpekler 23 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş