Kedilerde Kanser

'Kedi ve Köpekler' forumunda Siraç tarafından 23 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kedilerde Kanser konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kedilerde Kanser

  Kanser, hücrelerin dağılımının ve büyümesinin kontrol edilememesi durumudur. Böylesi bir durumda düzenli hücre üretimi bozulur ve bazı hücreler normalden büyük bazıları ise normalden küçük olarak oluşmaya başlar. Bu hücre bozulması kısa sürede kanserle sonuçlanır. Kanser iğne ile ya da biyopsi yöntemi ile alına doku örneklerinin test edilmesi ile belirlenir. İğne yönteminde tümörlü bölgeden enjeksiyon ile doku, biyopsi de ise kanserli bölgeden örnek parça alınır.

  Her 6 kediden 1’i ne yazık ki kansere yakalanmakta. Bazı durumlarda kanser tedavi edilebilse de genellikle yakalanan kedilerin % 50’si 10 yıl içinde vefat etmektedir. Kanserin tedavisinde en önemli husus erken teşhistir. Erken teşhis halinde terapi olumlu sonuç vermektedir. Kanserin yeni başlamış ya da ilerlemiş olmasını kanserli hücrelerin bedene ne derece yayılmış olması belirler. Eğer bedenin bir çok bölümüne parçalı bir şekilde yayılma var ise bu duruma “metastas” denmektedir ve hastalığın ciddi düzeye ulaştığı düşünülebilir.
  Kedilerde kanserin tedavi edilmesinde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Aşağıdaki yöntemler ayrı ayrı uygulanabileceği gibi çeşitli kombinasyonlarla da uygulanabilir.
  Radyoterapi : Oldukça güçlü bir tedavi yöntemidir. Oldukça az yan etkisi vardır. Ama bu terapinin yapılabileceği klinik sayısı oldukça sınırlıdır.
  İlaçla Tedavi : Kanser ilaçları kedilerde ne yazık ki hastalığı tedavi etmekten ziyade hastalığın ilerlemesini durdurmaktadır.
  Cerrahi Müdahale : Kanserli bölgenin alınması da özellikle kötü huylu kanserlerde hasta kedinin yaşam süresinin uzamasında etkendir. Öte yandan iyi huylu kanserlerde de hastalığın tamamıyla tedavisini sağlayabilir.
  Kemoterapi : Özellikle kanserli hücrelerin azaltılmasında urların boyutlarının küçültülmesinde uygulanan kemoterapi aslında çeşitli ilaçların bedene verilmesi ile yapılmaktadır. Kusma, baş dönmesi, halsizlik, iştah kaybı, ateş gibi yan etkileri vardır ama ilerlemiş hastalıklarda genellikle tercih edilmektedir.
  Kedilerde en çok rastlanan kanser türleri ;
  • Lenf kanseri
  • Kan kanseri
  • Ağız kanseri
  • Meme kanseri
  • Kemik kanseri
  • Cilt kanseri
  Kansere insanlarda olduğu gibi kedilerde de birbirinden farklı bir çok unsurun sebep olduğu düşünülmektedir. Özellikle beslenme ile kanser arasında yakın bir ilişki olduğu sanılmaktadır. Öte yandan sigara dumanı altında kalan kedilerin, diğer kedilere oranla lenf kanserine yakalanma olasılığının da daha yüksek olduğu bulgulanmıştır.
  Şayet kediniz kanser ise öncelikle bu zor durumu aşmak için kendinizi sakinleştirmeli ve ona en doğru yardım yolunu veteriner hekiminizle kararlaştırmalısınız. Kanser mutlaka sonu hüzünle sonuçlanacak bir rahatsızlık değildir. Savaşmayı gerektiren zor bir hastalık olsa da birçok kedi dostu bu savaştan utku ile çıkmıştır. Onu kaybetmemek için gereken her türlü savaşı vereceğinizden eminim
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kedilerde Kanser Forum Tarih
Kedilerde hamilelik nasıl anlaşılır Kedi ve Köpekler 19 Ocak 2011
Kedilerde ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi Kedi ve Köpekler 9 Haziran 2010
kedilerde stres Kedi ve Köpekler 24 Şubat 2009
Kedilerde ve Köpeklerde Ağız Tümöral Oluşumlar Kedi ve Köpekler 29 Aralık 2008
Kedilerde Yağlı Kuyruk Hastalığı ! Kedi ve Köpekler 23 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş