Kedilerde hamilelik nasıl anlaşılır

'Kedi ve Köpekler' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kedilerde hamilelik nasıl anlaşılır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kedilerde hamilelik
  Kedilerde Gebelik Nasıl Anlaşılır?
  kedilerde hamilelik nasıl anlaşılır
  kedilerde doğurganlık
  kedilerde hamilelik belirtileri nelerdir


  [​IMG]

  Gebeliğin saptanması abdominal palpasyonla, ultrasonografik veya radyografik yöntemlerle veya laparoskopiyle yapılır. Abdominal Palpasyon ile gebeliğin geç dönemlerinde yavrular palpe edilebilir. Ultrasonografik muayenede 30.günde fötal kalp veya uterus arterinde pulsasyona bakılarak tanıya gidilir. Radyografi ile gebelik tanısı gebeliğin 17. gün gibi erken bir dönemde uterus boğumlarının saptanması esasına dayanılarak yapılır. Kedilerde abdomenin(karının) dıştan palpasyonu(elle muayenesi) ile gebelik tanısı mümkündür.

  Ancak kedinin büyüklüğü, beslenme durumu, palpasyona gösterdiği tepki, idrar kesesi ve barsakların dolu olması, muayenenin yapıldığı gebelik dönemi ve uterus'un(rahim) içindeki yavruların sayısı, muayeneyi yapan hekimin tecrübesi tanıyı etkileyebilmektedir.

  Kedilerde ultrason ile gebelik tanısı yapılırken; Yanlışlıkla gebe tanısı konulmasının en önemli sebebi idrar kesesinin uterus veya fötal kese ile karıştırılmasından ya da bazı köpeklerde muayeneden sonra fötal rezorbsiyonun şekillenmesinden kaynaklanmaktadır. Buna karşılık gebe hayvanların da yanlışlıkla olumsuz tanısı ise gebeliğin 23. günden küçük olmasına, fötüslerin barsaklardaki içerik ya da gaz tarafından örtülmesine veya hayvanın fazla şişman ve yağlı olmasına bağlıdır.

  Röntgen ile Gebelik Tanısı: Küçük baş evcil hayvanlarda ve özellikle karnivorlarda gebelik tanısı amacıyla sıkça başvurulan bir yöntemdir. Ventro - dorsal veya lateral abdomen röntgen çekimlerinde uterusta meydana gelen değişiklikler ve fötal iskelet sistemi araştırılmalıdır.

  Kedilerde röntgen ile gebelik tanısı en erken 17 - 21. günler arasında lobuler yapıdaki uterusun görülmesiyle yapılır. Ancak bu yöntemle gebeliği belirlemek için en uygun zaman 38 - 40. günden sonra olup, alınan radyografilerde fötal iskelet sistemi kolayca görülebilir.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kedilerde hamilelik nasıl Forum Tarih
Kedilerde ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi Kedi ve Köpekler 9 Haziran 2010
kedilerde stres Kedi ve Köpekler 24 Şubat 2009
Kedilerde ve Köpeklerde Ağız Tümöral Oluşumlar Kedi ve Köpekler 29 Aralık 2008
Kedilerde Yağlı Kuyruk Hastalığı ! Kedi ve Köpekler 23 Ekim 2008
Kedilerde Kanser Kedi ve Köpekler 23 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş