Kedilerde fip hastalıgı(cok onemli)

'Kedi ve Köpekler' forumunda Siraç tarafından 23 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kedilerde fip hastalıgı(cok onemli) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kedilerde fip hastalıgı(cok onemli)

  Feline infectious peritonitis (FIP) hem ev kedilerinde hem de vahşi kedilerde görülen bulaşıcı viral bir hastalıktır. Bağışıklık sistemine yerleşir ve feline coronavirus ile sistematik bir hastalığa sebep olur. Hastalık hızlı ilerler ve kliniksel olarak yaş form (effusive, serositis, wet) ya da kuru form (noneffusive, granulomatous, dry) olarak kendini gösterir. Kuru FIP formunun kliniksel olarak farklı bir formu da sadece gözü ya da beyni (ya da her ikisini) etkileyerek ortaya çıkar.


  Kedilerde görülen FIP hastalığının aslında bilimsel tanısı 1914'lere kadar uzansa da ilk olarak 1963 yılında Dr. Jean Holzworth tarafından rapor edildi. Ne yazık ki bu kadar zaman geçmesine rağmen FIP hastalığına hala kalıcı bir çözüm ya da tedavi yolu bulunamadı. Konuyla ilgili bilim adamlarının çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.

  FIP'yi teşhis etmek de hiç de kolay değil. FIP kesin olarak otopsi ile tespit edilebilen bir hastalık ve bir çok yerde yapılan testler sadece FIP'e sebep olan virüsün kökenin dayandığı corona virüsü hakkında bilgi veriyor FIP şüphesine işaret ediyor. Testlerin tek başına ürettiği kanıt bugün Batı ve Avrupa'da yeterli sayılmıyor ve başka bulgular ile teşhis desteklenmeye çalışılıyor.

  Kedinizin ağır bir hastalık geçiriyor olması ve yapılan testin FIP pozitif sonuç üretmesi illa da kedinizin FIP olduğu anl..... gelmeyebilir.
  FIP aslında kedilerde çok sık rastlanılan bir hastalık da değil. Ev kedilerinde görülme oranı % 1-3 arasında. Bu oranın düşüklüğüne karşın son derece ölümcül bir hastalık.

  Hastalığın tedavisi konusunda da "yerleşik veteriner hekimlik" ile "doğacı veteriner hekimlik" arasında ciddi bir yaklaşım farkı var. Hangisinin doğru ya da yanlış olduğunu söyleyebilecek bir uzmanlığa sahip değiliz. Ama her ikisinin de uyguladığı yöntemler belki birlikte düşünülebilir.

  İlaçlı tedaviden yana olan "yerleşik veteriner hekimliğin", şifacı yöntemlerle (hasta kedinin psikolojisini iyileştirmeye ve enerjisini arttırmaya yönelik uygulamalar) desteklenmesi iyi bir kombinasyon sağlayabiliyor
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kedilerde hastalıgı(cok onemli) Forum Tarih
Kedilerde hamilelik nasıl anlaşılır Kedi ve Köpekler 19 Ocak 2011
Kedilerde ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi Kedi ve Köpekler 9 Haziran 2010
kedilerde stres Kedi ve Köpekler 24 Şubat 2009
Kedilerde ve Köpeklerde Ağız Tümöral Oluşumlar Kedi ve Köpekler 29 Aralık 2008
Kedilerde Yağlı Kuyruk Hastalığı ! Kedi ve Köpekler 23 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş