Kedilerde Astım

'Kedi ve Köpekler' forumunda Siraç tarafından 23 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kedilerde Astım konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kedilerde Astım

  Kedilerde astım hastalığı insandakine benzer şekilde, değişik sebeplere bağlı olarak solunumun tıkanması ile seyreden bir hastalıktır. En karakteristik özelliklerinden biri de hastalığın steroid tedavilerine hızlı cevap vermesidir. Astım, genellikle 1-7 yaş arasındaki kedilerde, yılın herhangi bir döneminde ortaya çıkar. Her 100 kediden birinde görülebilir. Dişi kedilerde görülme sıklığı erkek kedilerden iki kat fazladır. Siyam ve Himalaya ırkı kedilerde de diğer ırklara göre daha çok rastlandığını gösteren bilimsel çalışmalar var.

  Hastalığın en bariz belirtileri, öksürük ve hırıltılı solumadır. Çok şiddetli astım ataklarında hızlı solunum darlığı ve ağız açık vaziyette soluma görülür. Şiddetli öksürük nöbetlerinin ardından kusma da olabilir.

  Kedilerde astıma yol açan birçok faktör var. Alerjik etkenler, virüsler, bakteriler ve akciğerlerde mukoza sıvısı salgılarını artıran ve yangıya sebep olan diğer hastalık etkenleri gibi. Dış etkenler, hava yollarında daralmaya yol açarak belirtilerin şiddetlenmesine yol açabilir. Polenler, sigara dumanı, spreyler ve parfümler, kuş tüyü yastıklar ve değişik tozlara alerjisi olan kedilerde de astım krizleri görülebilir. Nadir olarak gıda alerjilerine bağlı astım da görülür.

  Astımlı kedilerin tedavisinde hastalığın sebebine yönelik ilaçların yanı sıra, solunum darlığını ve krizleri ortadan kaldırmaya yönelik ilaçlar da kullanılabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kedilerde Astım Forum Tarih
Kedilerde hamilelik nasıl anlaşılır Kedi ve Köpekler 19 Ocak 2011
Kedilerde ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi Kedi ve Köpekler 9 Haziran 2010
kedilerde stres Kedi ve Köpekler 24 Şubat 2009
Kedilerde ve Köpeklerde Ağız Tümöral Oluşumlar Kedi ve Köpekler 29 Aralık 2008
Kedilerde Yağlı Kuyruk Hastalığı ! Kedi ve Köpekler 23 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş