Kediler ne yerler?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 26 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

 1. Kediler ne yerler? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kediler ne yerler? siteniz çok güzel ancak sorumun cevabını alabilirmiyim?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Et: Kediler her türlü eti sever. Çok yağlı olmamak şartıyla her çeşit eti pişmiş ve küçük parçalara ayrılmış olarak verebilirsiniz.

  Balık
  Menüde balık varsasmilev mutlaka pişmiş olmalı. Çiğ balıksmilev Bl vitaminini etkisiz hale getiren thiaminase adlı bir enfar
  zim içerdiğindensmilev kedinize çiğ balık yedirmeyiniz. Eğer haşlayıp verirsenizsmilev içindeki besleyici maddeler ölür. En iyisi ızgara yaptıktan sonra vermektir. Besin değeri yükseksmilevhazmı kolay ve fosfor açısından oldukça zengin olan balığı verirken kılçıkların ayıklanmış olmasına dikkat edin!

  Tavuk
  Kedi tavuğu da çok sever. Hazmı kolaydır ve orta derecede kalorilidir. Kemiklerin mutlaka ayıklanması gerekir. Özelliklesmilev ishal olan kediler için yararlıdır.

  Sakatat
  Kediler sakatata bayılır. Akciğer kalori açısından daha düşüktür. Zayıflaması gereken kedilere verilebilir. Ancaksmilevvitamin ve protein açısından çok zengin olan karaciğerde yüksek miktarda A vitamini bulunduğundansmilev haftada ancak bir-iki kez verilmelidir.

  Tüm canlıların beslenmesinde çeşitlilik şarttır. Tek yönlü beslenmek bütün canlılar için zararlıdır. Etin yanı sırasmilevsütsmilev beyaz peynirsmilev yumurta ve sebze de gereklidir. Kedismilev önceleri sebzeye itiraz edebilirsmilev ancak sebzeler köfte içinde ezilerek yedirilebilir.

  Yavru Kedilerin Beslenmesi

  Yavru kediler 6 haftalık olana kadar anneleri tarafından emzirilmelidir. Bağışıklık sisteminin gelişmesi ve gerekli vitamin-mineral gereksiniminin karşılanabilmesi açısından anne sütü büyük önem taşır. Bu dönemin sonunda, yavrunun annne sütünden ayrılmasına yardımcı olmak için ılık su ile yumuşatılmış kuru mama verilebilir. Mamaya karrıştırılan su miktarı yavaş yavaş azaltıldığında, yaklaşık 1 hafta içerisinde yavru kediniz artık annesinden ayrı bağımsız beslenmeye hazırdır.Dişlerinin sağlıklı gelişmesi ve hayat boyu sağlıklı bir diş yapısına sahip olması için kedinizin dişleriyle parçalayabileceği derecede sert gıdalarla beslenmesinde büyük yarar vardır.

  Yetişkin Kedilerin Beslenmesi

  Besinlerini az ve sık almaya eğilimli olmalarına rağmen mamasını iki öğün halinde vermeniz önerilir. Verilecek günlük miktar ise kedinin boyutu, kilosu ve hareketli olup olmamasına göre değişir. Hareketli ve iri yapılı kediler hareketsiz ve küçük kedilere oranla daha fazla veya daha yüksek besin değerli mama yemelidirler.

  Gebe ve Yavru Kedilerin Beslenmesi

  Embriyonun gelişmesi için gerekli enerji ve mineralleri kendi vücudundan harcayan annenin, söz konusu mineralve enerji kaybını karşılayabilmesi için diğer zamanlarda yediği miktardan daha fazla veya yavru geliştirme mamaları gibi yüksek enerjili mamalardan yemesi gerekmektedir. Doğumdan sonra yavrularını besleyen kediler de günlük normal besinlerinin yaklaşık 3 misli fazla besin almak zorundadır.

  Kısırlaştırılmış Kedilerin Beslenmesi

  Kısırlaştırılmış kediler, eğer hareketli yapıda değilselar kilo almaya eğilimlidirler. Bu sebeple kediniz kısırlaştırıldıktan sonra; verilmesi gereken mama miktarını dikkatli ayarlamalısınız.

  Yaşlı Kedilerin Beslenmesi

  Yaşlılığa bağlı belirtilerin en aza indirilebilmesi için besinlerin protein, yağ ve mineral içeriklerinin dikkkatli ayarlanması gerekir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kediler yerler Forum Tarih
Kedilerin faydaları yararları kısaca Kedi ve Köpekler 14 Ocak 2016
Tekir Kediler ve Özellikleri Hakkında Bilgi Kedi ve Köpekler 10 Aralık 2011
Kedilerin Özellikleri Nelerdir, Kedilerin Ne Gibi Özellikleri Vardır? Kedi ve Köpekler 8 Ağustos 2011
Bakmakla Öğrenilseydi, Kediler Kasap Olurdu Atasözünün Anlamı Açıklaması Atasözleri & Deyimler 29 Haziran 2011
Kediler Neden Hep Dört Ayak Üzerine Düşüyor? Kedi ve Köpekler 10 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş