Kediler Hakkında Bilgi - Kedilerin Özellikleri

'Kedi ve Köpekler' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kediler Hakkında Bilgi - Kedilerin Özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kedilerin ne gibi özellikleri vardır?,kedilerin özellikleri nelerdir,kedi özellikleri,kediler,kedilerin özellikleri ve resimleri


  [​IMG]

  Kediler şu çok sevimli hayvanlar bazen de kimilerine göre nankör ve sinsi hatta bazılarına göre de canavar, ama bu çok iyi tanıdığımızı düşündüğümüz canlının ne gibi özellikleri var biliyor muyuz? Kedilerin özelliklerinden bahsedelim istedik daha doğrusu sizin belki de daha önce duymadığınız özelliklerinden.

  [​IMG]

  KEDİLERİN İLGİ ÇEKİCİ ÖZELLİKLERİ

  * Dünyada 33 farklı ırktan çoğalan 500 milyonun üzerinde evcil kedi bulunmaktadır.
  * Kedilerin vücutlarında 290 kemik ve 517 kas vardır.
  * Kediler tüm memeliler arasında en uykucu hayvanlardır. Her gün ortalama 16 saati uyuyarak geçirirler. Bu açıdan bakıldığında, yedi yaşındaki bir kedi hayatının sadece iki senesini uyanık geçirmektedir. (Bu hesapla biz de yaklaşık olarak miskin bir kedinin yarısı kadar ederiz :D)
  * Asil ve mantıklı bir kişiliğe, mükemmel sezgilere ve akılcı bir duyarlılığa sahiptirler. Meraklı davranışları ve hayata pozitif bakışlarıyla hemen dikkat çekerler. Kendileri gibi dışa dönük yaşamayı seven ve hayata olumlu bakan insanlar tarafından tercih edilen bu kediler, iki-üç yıl içinde çocukluktan ergenliğe geçerler.
  * Kediler son derece meraklıdır.Ne olduğunu keşfetmek için her türlü şeyin içine girip tırmanmaya çalışırlar.
  * Kedilerin en belirgin özelliklerinden biride mırlamaktır. Özellikle çok sakin huzurlu ve mutlu olduklarında mırlarlar.
  * Bir kediyi okşamanın kan basıncını düşürdüğü bilimsel olarak ispatlanmıştır.
  * Kediler 185 derecelik bir görüş açısına sahiptirler.(Bu özellikleri sahiden güzelmiş.)
  * Öte yandan bir kedi hayatının neredeyse % 30'unu kendisini tımar ederek geçirir. Kedilerin kendilerini tımar ederlerken harcadıkları tükürük salgısındaki sıvı miktarı, boşaltım sistemleri aracılığı ile çıkardıkları sıvı miktarından fazladır.

  [​IMG]
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Hayvan: Kedi

  Alem (kingdom): Hayvanlar Alemi (Animalia)
  Phylum: Omurgalı (Chordata)
  Sınıf (class): Memeli (Mammalia)
  Sıra (order): Etçil (Carnivora)
  Aile (family): Felidae Doğada 35 çeşit vahşi kedi türü vardır. Bunlardan 7 tanesi, yani aslan, kaplan, jaguar, çita ve 3 farklı leopar, "büyük kediler" denilen gruptadır. Geri kalan 28 çeşitse "küçük kediler"i kapsar. Bizim minnoşlar, yani Felis sylvestris catus yaklaşık 4000 yıl önce Afrika vahşi kedisinin Mısırlılar tarafından çoook uzun bir süreçte evcilleştirilmesi sonucu ortaya çıkmışlar; bilmiyorum, bence iyi de çıkmışlar yani evcil kediler şu an bütün kıtalarda bulunurlar. Vahşi kedilerse Antartika, Avustralya ve Madagasgar hariç dünyanın her yerinde bulunabilirler.
  Kedilerin uzun, kaslı, esnek vücutları ve yuvarlak kafaları vardır. Kuyruk boyu değişik uzunluklardadır. Bacaklar da aynı şekilde uzun ya da kısa olabilir. Kedilerin ön ayaklarında 5, arka ayaklarındaysa 4 tane parmakları vardır. Her parmakta tırnak bulunur. Kediler istedikleri zaman pençelerindeki tırnakları çıkarabilir, istediklerinde de geri çekebilirler. Patilerindeki yumuşak bölgeler hariç (hani yürüdüklerinde iz bırakan yerler), kedinin tüm ayakları tüyle kaplıdır. Bu, kedinin sessiz bir şekilde avlanabilmesini sağlar.
  Kedilerin koku, duyma ve görme duyuları oldukça keskindir. Ayrıca ayaklarındaki, ağız kenarlarındaki ve gözlerinin üstündeki bıyıklar, kedilerin hareket etmesine ve geceleri avlanabilmesine yardımcı olur.
  Boyutlar dışında ‘küçük kedi’ ve ‘büyük kedi’ türleri arasındaki en büyük fark, çıkardıkları seslerdir. Büyük kediler boğaz, dil ve ağızlarındaki farklı yapılardan dolayı kükreyebilirler ama purr’layamazlar (hani kediler mutlu olduklarında karınlarından bir yerlerden bir ses çıkarırlar ya, işte ona purr deniyor). Buna 2 istisna ‘Clouded Leopar’ ve ‘Snow Leopar’ denilen 2 büyük kedi türüdür; bu kediler kükreyemezler, ama küçük kediler gibi purr’larlar.
  Kediler etçil hayvanlardır; yani köpekler ya da ineklerin aksine, kedilerin temel besin maddesi et olmalıdır (Köpekler bizler gibi omnivore yani hem etçil hem de otçuldurlar. İneklerse otçul hayvanlardır). Etçil olmasının altında yatan şey, kedinin sağlıklı yaşayabilmesi için gerekli bazı besin maddelerinin sadece ette bulunması ve kedilerin bu gerekli maddeleri bitkilerden karşılayamamaları ya da kendi vücutlarında üretememeleridir. Etçil olmalarından dolayı kedilerin güçlü çene yapıları ve ağızlarında 30 keskin dişleri vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kediler Hakkında Bilgi Forum Tarih
Tekir Kediler ve Özellikleri Hakkında Bilgi Kedi ve Köpekler 10 Aralık 2011
Kedilerin Özellikleri Hakkında Bilgi Kedi ve Köpekler 9 Haziran 2011
Kedi Resimleri, Kediler Hakkında Bilgiler, Kedilerin Çiftleşmesi, Kedi Fotoğrafları Kedi ve Köpekler 17 Ekim 2009
İran kedileri hakkında bilgiler Kedi ve Köpekler 1 Eylül 2008
Kediler Hakkında Herşey ( ARŞİV ) Kedi ve Köpekler 17 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş