Kedi ve Köpeklerin Aşı Takvimi

'Kedi ve Köpekler' forumunda DilzaR tarafından 21 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Kedi ve Köpeklerin Aşı Takvimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Köpeklerimizin ve kedilerimizin sağlığı için koruyucu uygulamalar yapmalıyız. 1 yaşından küçük ve 8 yaşın üstündeki köpekler ve kediler viral hastalıklara karşı savunmasızdırlar. Bu nedenle aşı programlarının dikkatli olarak takip edilmesi gerekir.

  Viral hastalıkların özel bir tedavisi bulunmadığından bu hastalıklara yakalandıktan sonra ölüm oranı çok yüksektir.

  Aşılama programına başlamadan önce yavru kedi ve köpeklerin plasenta yoluyla ve emzirme döneminde aldığı iç parazitlerden arındırılmaları gerekmektedir. Bunun için öncelikle ağız yoluyla ya da enjeksiyonla anti paraziter ilaç uygulamaları yapılır. Bunun yanında aşı yapılacak hayvanın sağlıklı olması gerekmektedir.

  Köpeklerde gençlik hastalığı (distemper) kanlı ishal (parvoviral enterit) hepatitis ve leptospirosis hastalıklarına karşı karma aşı45 günlük iken yapılmalıdır. Daha sonra 2-3 hafta arayla aşı takvimi aşağıdaki gibi uygulanmalıdır;

  2. Karma aşı
  Parainfluenza+Bordetella (Kennel Cough- Barınak öksürüğü)
  Corona virus
  Kuduz.

  Ergin bir köpekte ise senede bir defa olmak üzere Karma aşı (3 yaşına kadar) Kennel Cough corona ve kuduz aşıları tekrarlanmalıdır.

  Kedilerde ise aşılama aşağıdaki gibidir;

  7-9. hafta Karma Aşısı (3'lü ya da 4'lü )
  12. hafta Karma (2.aşı)
  13. hafta Lösemi (FeLV)
  16. hafta Lösemi (2.aşı)
  18. hafta Kuduz Aşısı

  Bu aşılar her yıl tekrarlanmalıdır.

  Aşı hayvanın vücut ısısının yükselmesine ateşinin çıkmasına neden olur. Bu normaldir. Kesinlikle ateş düşürücü ya da aspirin vermeyin.! Hayvanınız yemeden içmeden kesilirse derhal veterinerine başvurunuz.

  Paraziter Hastalıklar

  Köpeklerde ve kedilerde tenya ve askaridlere karşı ilaçlama programlarına uyulmalıdır. Başka hayvanlarla temasta bulunan gözetimimiz dışında dışarıya çıkıp dolaşan çiğ ve kontrolsüz yiyecek veya içeceklerle temas olanağı bulunan avlanan köpeklerde parazitlerin bulunması muhtemeldir. Hayvanlardan insanlara geçebilen bu parazitlerden özellikle Ekinokoklar (tenyalar) bizim sağlımız açısından çok önemilidir. Tyler arkadaşımızın bahsettiği kistlerde bu parazitlerin yumurtalarıdır.

  Kedi ve köpeklerin tüylerinin yol açtığı sanılan bu hastalık aslında tamamen tüylerle beraber parazit yumurtalarının alınmasıyla oluşur. Eğer köpeğiniz ya da kediniz 3 ayda bir bu parazitlere karşı ilaç alıyorsa böyle bir hastalık riski yoktur. Düzenli olarak parazit ilacı alan bir köpeğin ya da kedinin tüylerini yutmanın yaratacağı tehlike insan saçını yutmak ile oluşacak tehlikeden farksızdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kedi Köpeklerin Aşı Forum Tarih
Kedilerin faydaları yararları kısaca Kedi ve Köpekler 14 Ocak 2016
Kedi yetişemediği ciğere pis der konulu kompozisyon Atasözleri & Deyimler 4 Temmuz 2015
Kedinin Kuyruğunu Isıran Bebeğin Videosu Komik Videolar 24 Aralık 2012
Parmak Oyunu - Ağacın altında duran kedi Okul Öncesi Eğitim 18 Ekim 2012
Tiyatro Kedi Hakkında Bilgi Tiyatro ve Skeçler 22 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş