Kedi ve Köpek Bakımı

'Kedi ve Köpekler' forumunda deLi_kiz tarafından 5 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. deLi_kiz

  deLi_kiz Üye

  Kedi ve Köpek Bakımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kedi ve Köpek Bakımı

  K öpeklerde Traş ve Banyo

  Köpeğinizin günlük bakımı için tüyleri taranmalı , gözleri temizlenmeli ve dışarı çıkması sağlanmalıdır. Ayrıca patilerinide düzenli olarak kontrol etmenizde faydalı olacaktır. Köpeğinize en az 2 ayda bir kene ve parazitler için özel uygulama yapmalıdır.
  Yapılması gerek başka bir konuda banyo öncesi tüylerin taranması ve topaklanmaların açılması olmalıdır.Köpeğiniz için ise banyo alışkanlığı ilk üç aydan sonra verilmelidir. Köpekler, kedilere göre banyoya daha kolay adapte olur hatta bu işlemi severler. Her 3 hafta da yada ayda bir özel şampuanıyla yıkanmalıdır. Bunların dışında köpeğinizin kokmasını önlemek için ağız ve kulak temizliğine de önem verilmelidir.Her banyodan sonra kulaklar antiseptikli kulak yikama solusyonu ile temizlenmelidir.Tüylerin ve derinin bakımlı ve sağlıklı kalmasını sağlamak için beslenmelerine ve gerekli vitamin takviyelerine dikkat edilmelidir.
  Uzun tüylü bir köpeğiniz varsa belli periyotlarda traş etmeniz gerekmektedir. Bazı cins köpek kendilerine has olmaları gereken traş şeklinin olduğuna da dikkat edilmelidir. Hayvanınızı traş ederken derisine dikkat ederseniz oluşmuş ya da oluşmaya başlamış hastalıkları fark etme şansınız da olur.

  Kedilerde Traş ve Banyo

  Uzun tüylü kedilerde günlük bakım olarak tüylerin fırçalanması, gözlerin temizlenmesi gerekir. Tüylerin ve derinin bakımlı ve sağlıklı kalmasını sağlamak için beslenmelerine ve gerekli vitamin takviyelerine dikkat edilmelidir. Hayvanınızın tüy yapısına uygun olan fırçalar seçilmeli ve buna alışmaları sağlanmalıdır. Bu yüzden de fırçalama işlemine de yavruyken başlamakta yarar vardır. Günlük olarak parmak araları kontrol edilmeli , batan veya sıkışan bir cismin iltihabik bir duruma yol açması engellenmelidir. Kendinize ait top ve oyuncaklar onun sıkılmasını ve koltukları tırmalamasını engeller.
  Uzun tüylü kedilerin tüylerinde kıtıklanma, dolaşma meydana gelmemesi için 2,5 yada 3 ay arası traş edilmeleri, banyo yaptırılmaları ve taranmaları gereklidir. Bu sayede tüy yumaklarını yutmaktan kedinizi alıkoymuş olursunuz. Derileri hava almadığı için meydana gelebilecek mantar, egzama gibi hastalıklarada mani olmuş olursunuz.
  Hoşlanmasalar da kediler de banyo yapabilirler. Ancak derilerinin hassas olduğunu göz önüne alınarak mutlaka dermatolojik şampuanlar kullanılmalı, asla insanlara özel ürünler kullanılmamalıdır.

  [​IMG]

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kedi Köpek Bakımı Forum Tarih
Çiçeklerin Arasında Kedi ve Köpek Kedi ve Köpekler 13 Haziran 2010
Kedilerde ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi Kedi ve Köpekler 9 Haziran 2010
Köpek ve Kedi - Boyama Sayfaları Okul Öncesi Eğitim 27 Şubat 2010
Kedi ve Köpekler İçin zehirli bitkiler Kedi ve Köpekler 14 Mart 2009
Kedi - Köpek İfadeleri Msn ifadeleri Smileyler 12 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş