Kebabe (Piper cubeba)

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kebabe (Piper cubeba) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kebabe (Piper cubeba)
  [​IMG]

  Kebabe (Piper cubeba), bibergiller ailesine dahil bir bitki türüdür. Kebabe, karabiber bitkisinin arkabasıdır ve anavatanı Endonezya ve Çin'dir.

  Çoğunlukla Java ve Sumatra adalarında yetişir. Bu nedenle Java biberi olarak da anılır.Yemeklere (özellikle köfteye) çeşni için kullanılır.

  Kullanımı

  Baharatı, kebabe bitkisinin küçük ve siyah uzantıları olan meyvelerinin güneşte kurutulmasıyla elde edilir. Günümüzde pek tanınmayan bir baharattır. Yemeklere çeşni vermek için kullanılır. Çay gibi demlenip içilir. Nefesi taze tutma özelliğinden dolayı ağızda çiğnenir. Cava, Sumatra ve Borneo'da yetişen 'piperaceae'nin kurumuş meyvesidir. Taze iken %6-15 terementi ruhunun polimeri bir esans ve kübebik asidden mürekkep bir reçine ve kübebin denilen kristalize, lezzetsiz bir cevher ihtiva eder. 8-10 metre boy alabilen ,ancak budanarak yarı boyda tutulan odunsu ve boğumlu gövdeli ,tırmanıcı çok yıllık ve çalımsı bir bitkidir. Üçgensi yaprağı vardır.8-15 cm uzunluğunda başak oluşturur.hafif etli meyveleri,önce yeşil ardından kırmızı olgunlaşırken de sararır.

  Bunlar karabiber tanelerinden biraz daha küçük 4-5 mm çapında buruşuk görünümlü taneciklerdir.Genel olarak karabibere benzer şekilde kullanılır. İştah açıcı sindirim kolaylaştırıcı,mikrop öldürücü etkileri vardır.Tifüs ve solunum yolları hastalarında genital bölge organlarının iltihaplarında,prostat büyümesi ve iltihabına ,idrar yolları iltihaplarına,bel soğukluğu ve idrar tutamamaya kronik nefrit ve ağrılı idrar yapmaya karşı etkilidir.Bunlar için 1 litre suda tohumlar kaynatılarak günde 2 3 bardak içilir.Ağız kokusu gidermek ve ses kısıklığı için ise ağızda çiğnenir yutulur.
   

Bu Sayfayı Paylaş