Keşefli Köyü Alanya Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Keşefli Köyü Alanya Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Keşefli Köyü Alanya Bilgileri - Keşefli Köyü Hakkında - Keşefli Köyü Tanıtımı - Keşefli Köyü Resimleri  İlçe: ALANYA - İl: ANTALYA

  Köy Muhtarı: MEHMET KAYA


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (242) 536 42 15

  Cep Telefonu:
  0 (535) 207 75 35


  Antalya
  Bilgiler
  Nüfus 595 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 07400
  Alan Kodu 0242
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Antalya
  İlçe Alanya
  Web Sitesi

  Keşefli, Antalya ilinin Alanya ilçesine bağlı bir köydür

  Tarihçe

  1930'lu yılların başlarında Alanya’ya bağlı bir köy olarak kurulmuştur. Keşefli; keşfeden, keşif ehli anlamındadır. 1700 - 1800'lü yıllarda Konya’nın Antalya sınırlarındaki yaylalarda koyun ve keçi sürüleri besleyen ve obalar halinde yaşayan Türkmen Yörükleri gün geçtikçe artan nüfusu ve sürüleri nedeniyle çevreye yayılmaya başlamışlardır.

  Obaların ve sürülerin genişlemesiyle soğuk kış şartları başlamış, barınma zorlaşmıştır. Bu nedenle, obalardan bir kısmı Mersin tarafına bir kısmı Konya istikametine, diğer bir kısmı da Eskişehir ve Aydın tarafına dağılmışlardır. Birkaç çadır da şimdiki köyün bulunduğu Alanya sahillerine yerleşmişlerdir. Her yıl Ekim sonunda sahile gelip, Nisan sonunda da yaylaya çıkmaktadırlar.

  Kültür

  Geçmiş yıllardaki yaylaya çıkma geleneği devam etmektedir. Temmuz ayı başında yaylalara çıkılır, Ağustos sonunda tekrar sahile dönülür.

  Düğünler cuma günü başlar, pazar günü sona erer. Düğünde her iki eve de bayrak asılır. Cumartesi ve pazar günü yemek verilir. Cumartesi günleri kına gecesi düzenlenir. Geleneksel olarak akdeniz bölgesi oyunları oynanır. Düğünlerde ve cenazelerde mutlaka biraraya gelinir.

  Gelenksel akdeniz yemekleri pişirilir. Salata her yemeğin yanına mutlaka yapılır. Bulgur pilavı ve cacık, yemeklerin vazgeçilmezlerindendir. Hoşaf sıklıkla yapılan tatlı çeşitlerindendir. Keçi derisine ya da kuzu derisine konulan keş (Çökelek) tadılmaya değerdir.

  Coğrafya

  Keşefli Köyü, Antalya iline bağlı Alanya ilçesinin merkeze 25 Km. uzaklıkta bulunan bir köyüdür. Keşefli köyü, Mersin-Alanya yolu üzerinde, Akdeniz kıyısında, içinde 1 km2’lik orman barındıran küçük tepelerin üzerinde kurulmuştur. Hem deniz kıyısı, hem de denizi cepheden gören kısmıyla yaşamaya elverişli bir köydür. Köy içindeki ormanlık alan adeta yörenin oksijen deposudur.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 754
  1997 747

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım öncelikli olmak üzere hayvancılığa da dayalıdır. Tarıma dayalı ekonomik bir yapı olduğu için de dışarıya göç yoktur. Her ailenin kendi geçimini sağlayacağı tarlası ve kapalı alanları (sera) mevcuttur. Sadece öğrenim görmek için dışarıya giden öğrenciler vardır. Türkiye'de model olarak gösterilebilecek bir öğrenim yapısı mevcuttur denilebilir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Keşefli Köyü Alanya Forum Tarih
Keseflı İlköğretim Okulu Alanya Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş