Keçili Köyü Hakkında Bilgi Yahşihan Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Keçili Köyü Hakkında Bilgi Yahşihan Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yahşihan Keçili Köyü Bilgileri - Keçili Köyü Hakkında - Keçili Köyü Tanıtımı - Keçili Köyü Resimleri


  Keçili , Kırıkkale ilinin Yahşihan ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:YAHŞİHAN

  İl: KIRIKKALE

  İle Uzaklığı:31km

  İlçeye Uzaklığı:24km

  Rakım:973 m

  Tarihi

  Keçili Köyü, Kırıkkle kurulmadan önce, bu gün Ankara'nın bir ilçesi olan Kalecik' e bağlı bir köydür. Cumhuriyetten sonra Kırıkkale'de savunma sanayinin kurulması ve ilçeye dönüşmesinden sonra köy Kırıkkale' ye bağlanmıştır. Kırıkkale'nin il olması ile de Yahşihan köyü ilçeye dönüşmüş ve Keçili köyü buraya bağlanmıştır.

  Keçili Köyü'nün Horasan'dan geldiği eskiler tarafından hep söylenegelmiştir. Horasan'dan gelirken neler yaşanmış, daha önce nerelerde konaklanmış, neler yapılmıştır? Bu konular araştırmaya muhtaç konulardır. Ancak Keçili köyüne yerleşmenin, eskiler tarafından anlatılmış bir hikâyesi vardır. Topluluğun bir ileri geleni, daha önce yaşadıkları yerde, gene ileri gelenlerden birisinin karısı ile aşk yaşar ve bu yasak aşk yüzünden yaşadıkları yeri kadınıda da kaçırarak terk etmek zorunda kalır. Bugün Keçili Köyünün güney batısında Yanık Kışla ya da Kuzören denen yere kabileleri ev olarak bilinen yerleşirler ve burada yaşamaya başlarlar. Bir gün köye bir dilenci gelir. Bu dilenci köyde kimsenin olmadığı bir zamanda köyü ateşe verir. Daha sonra anlaşılacaktır ki bu dilenci köyden birine kaçan gelinin kocasıdır. İçindeki intikam ateşini dindiremeyen eski koca, iz sürerek eski karısının yaşadığı yeri bulmuş ve Köyü yakarak intikamını almıştır. O zamanlar, Keçili köyünün bu gün bulunduğu yerde Kazmaca köyünün öküz damları vardır. Geçici olarak o kışı geçirmek üzere öküz damlarına yerleşirler ve bir daha çıkmayarak burayı yurt edinirler. Burası bu günkü Keçili köyünün bulunduğu yerdir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri

  Gelenek ve göreneklerine çok değer veren bir köy olarak bilinir.Hiç bir şekilde hiç bir kimse acı ve güzel günlerinde yalnız bırakılmaz.

  Köyde misafirperverlik bilinen bir ananedir.Bu gelenek yaklaşık 10 adet köy odası ile desteklenmiştir.Bu odalar sülale adları ile anılır.Köyde tarihsel olarak yakın zamana kadar cirit oyununun oynandığı,güreş tutulduğu bilinmektedir.

  Yemekleri genel olarak İçanadolu kırsalına özgü yemeklerdir. Ancak çevrede çok bilinen su kabağı yemeği,Yarma aşı bulgur aşı, toyga aşı pıt pıt aşı ham bostan salatası, Narpuz cacığı tere yağı ile yapılan yağ ve pekmez omacı PITPIT AŞI sayılabilir. Hamur işi olarak -yöre ismi ile-" saçkıran, kete, kömbe, içli börek" vardır.Yufka ekmeği buğdayın lezzetine bağlı olarak doyumsuzdur.

  Köyün bağcılık ve arıcılık konusunda üstün deneyimleri ve başarıları vardır.Uzun yıllar boyunca çevrenin üzüm ihtiyacını karşılamıştır.Son zamanlarda bal üreticiliği tescil edilmiştir.

  Köyün "Bükün bahçe mevkiinde" akarsu bölgelerinde sebze ve meyve yetiştiriciliğ yapılır.Çevrede çok lezzetli olarak bilinen taze fasulye,domates,karpuz ve kavun yetiştirilmektedir.Erik çeşitleri,Armut çeşitleri,dut ve kayısı köye özgü meyvelerdir.

  Köyün sakinleri iş imkânları için köy dışına çıkmışlar, Türkiyenin her köşesinde iş bulmuşlardır. Bürokrat, siyasetci, Asker,İşadamı, gibi meslek sahibi olmuşlardır.,Köyün en yakışıklı badigardı Durmuş TÜRKOĞLU dur.Nedim KARADOĞAN ın oğlu mikaili de unutmamk lazım bu arada . Köyde bulunan halk zamanla acından ölmemek için Kırıgınkaleye göç etmiştir. Barinin oğlu Kubilayında artık köyümüzün kuşlarını avlamaktan vazgeçmesini istiyoruz.Kırıgıngale fayda etmeyince köyün gençleri ankaraya iş bulmaya gitmişlerdir.Bazıları oto yıkamada,bazıları cipsi satmada,kimisi kuaförde çalışmaktadır.allahtanki önceden erkunt ları vardı bu sefer oto yıkama çıkmıştır.DEVAMI BİZİM KÖYLÜLER BAŞKA İŞE GEÇİNCE

  Coğrafya

  Kırıkkale iline 27 km, Yahşihan ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 12
  2000 323
  1997 293

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009- Arif ÖZDEMİR
  2004 - Arif ÖZDEMİR
  1999 - Muhterem KAPLAN

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Keçili Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

 2. yolları bozuk cukur atlama oynuyoruz tamir ve rotbalanş parasını kim vereçek
   

 3. benim güzel köyüm keçili burcu burcu kokar yahsihan ilçesi *-*-*-keçiliköyü
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Keçili Köyü Hakkında Forum Tarih
Sulubük Köyü Hakkında Bilgi Karakeçili Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Akkoşan Köyü Hakkında Bilgi Karakeçili Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Keçili Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Keçili Köyü Hakkında Bilgi Olur Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Ağcakeçili Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat Karadeniz Bölgesi 8 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş