Keçili Köyü Bucak Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Keçili Köyü Bucak Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  keçili köyü bilgileri - keçili köyü tanıtım - keçili köyü resimleri  Keçili, Burdur ilinin Bucak ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Adını bir keçinin kayalar arasından su bulmasından almıştır.

  Bir rivayete göre; tarihi ve zamanı tam olarak bilinmeyen bir günde, köyde çobanlık yapan bir büyüğün sürü olarak adlandırılan keçilerinden bir tanesi her gün eve gelirken sürüden ayrılıp uzaklaşır ve sürüye tekrar döndüğünde sakalı yani çenesinin altındaki kılları ıslak bir şekilde geri dönermiş. Bir gün sürünün çobanı bu tekeyi takip etmeye başlamış ve anlamış ki teke hergün sürüden ayrılıp bu yerin altından dışarıya çıkan sudan içip geriye geliyor. İşte o günden sonra keçili köyünün içecek suyu yani yaşam kaynağı olan suyu bulan teke namına köyün adı keçili konmuştur.
  Kültür
  Gelenekler

  Düğünler
  Tarih boyunca süregelen en önemli sosyal birikimlerimizi günümüze taşıyan düğünler,köyümüzde ilk önce kız beğenme merasimi ile başlayıp düğün ile sona ermektedir.Köyümüzde dügünler genelde Perşembe günü öğleden sonra davul ve zurna eşliğinde başlayarak, Pazar günü öğle sonu gelin alma işlemi ile sona erer. Düğünlerimizde köyün gelenek ve göreneklerine uygun şekilde yemekler yapılır ve düğün boyunca gelen misafirlere yapılan bu yemeklerden ikram edilerek misafirler bu şekilde ağırlanırlar.

  Kına geceleri
  Köyde kına geceleri Cumartesi akşamları kız evinde gerçekleşir, erkek evinden gelen misafirler ve getirmiş oldukları kınalar oyunlar eşliğinde geline yakılarak kız evinde muhabbete devam edilir, kına işlemi sona erdikten sonra ise yine erkek evine dönülerek burada şenlikler devam eder.

  Gelin alma
  Köyde gelin alma işlemine Pazar günü öğle namazına mütaakip gidilir, gelin evinin uzaklık ve yakınlığına göre araçlar seçilir ve kalabalık bir şekilde davul ve zurna eşliğinde gelin almaya gidilerek kız evinden gelin alınır ve erkek evine getirilir, gelin erkek evine geldikten sonra yine davul ve zurna eşliğinde damat oynatılarak düğün davetine icabet etmiş olan vatandaşlar tarafından damada hediyeler takılırak dügün merasimi sona erdirilir.

  Bayramlar
  Köyün şu anki nüfusu tabelada 280 civarında gözükse de bayramlarda bu nüfus yaklaşık 1000'lere kadar çıkmaktadır. Köyde su kaynaklarının azlığından dolayı gençler, büyük illere giderek buralarda çalışmayı tercih etmektedirler. Bayramdan bir gün öncesi yani arefe günü dışarda yani büyük iller ve ilçelerde bulunan köylülerimiz köye akın ederler ve ikindi namazını mütaakip kabir üstüne gidilerek burada yatmakta olan ölülerimiz için dualar edilir. Kadınlarımız ise evlerde yine arafe günü köyün geleneklerine uygun kömbe, bişi, tatlı gibi yiyecekler yaparlar ve bu yiyecekler bayramda ziyaret için gelen misafirler ile birlikte yenir. Bayram sabahları bayram namazı kılındıktan sonra ilk etapta köyün yaşlıları ve hastaları ziyaret edilerek bayramlaşılır, daha sonra da köyde bulunan diger insanlar ile ev ev gezilmek suretiyle bayramlaşma gerçekleştirilir.

  Yemekleri

  Yemeklerin başında meşhur tarhana çorbası gelmektedir. Yemek menüsü geniştir ancak gelişen teknoloji ve Bolu Mengen yemek kültürünün köye yakın olan Turizim cenneti Antalya ilinin yakın olması ve burada bulunan çok sayıda yıldızlı otellerin aşçılarının da Bolu'dan gelmesinden dolayı köyün yemek kültürü yok olmaya yüz tutmaktadır.

  Köyde yer altı suyu ve akar suyu yok denecek kadar az olması nedeniyle köyün genç nesli büyük illere göç etmektedir. Köyde şu an yaşlılar ve büyük illerde iş imkânı bulamayacağına kanaat getirip büyük illerin yoğunluğundan korkanlar bulunmaktadır.Köyümüze getirilecek bir akar suyun köye geri dönüşü hızlandıracağı ve geniş ve düz olan köy arazisinin verimli hale dönüşeceği gözlenmktedir.
  Coğrafya

  Burdur iline 62 Km., Bucak ilçesine 22 Km. uzaklıktadır. Kestel gölü kenarına ve Katrancık dağının güneydoğu yamacına kurulmuştur.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 284
  2000 231
  1997 281
  Ekonomi

  4000 dekar ekilebilir arazisiyle ve hayvan varlığıyla köy ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Keçili'de tarımsal amaçlı bir kooperatif kurulmuştur.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Muhtarlık Seçimleri

  Köyümüzde seçim dönemlerinde yapılan muhtarlık seçimleri çok hareketli ve hararetli geçmektedir. Muhtarlık seçimi dönemlerinde kardeş kardeşle, amca yeğenle, baba oğulla karşı karşıya gelir ve seçim sonrası bir müddet kırgınlıklar yaşanır ancak bu kırgınlıklar kısa süreli ve geçici olduğu için fazla üzücü olaylara fırsat vermemektedir. Keçili köyünde gerçekleştirilen br muhtarlık seçimi çok önemlidir ve önem verilen bir konudur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ama kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Keçili Köyü Bucak Forum Tarih
Keçili Köyü Hakkında Bilgi Yahşihan Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Sulubük Köyü Hakkında Bilgi Karakeçili Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Akkoşan Köyü Hakkında Bilgi Karakeçili Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Keçili Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Keçili Köyü Hakkında Bilgi Olur Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş