Keçiler Hakkında Bilgi - Keçilerin Özellikleri Nelerdir

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Keçiler Hakkında Bilgi - Keçilerin Özellikleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  keçilerin özellikleri nelerdir,keçilerin özellikleri hakkında bilgi,keçilerin özellikleri nedir  Keçiler

  [​IMG]

  Keçi, boynuzlugiller (Bovidae) familyasının sığırlar (Bovinae) alt familyasından Capra cinsini oluşturan memelilere verilen ad.

  Sarp yamaçlara rahat tırmanır, patika ve uçurumlar kenarında dolaşmaktan çekinmezler. Bundan dolayı zor geçitlere “keçiyolu” denir. Evcil olanları sütü, derisi ve tiftiği için beslenir. Taze filiz ve yaprakları severler. Otları kökleriyle sökerek yediklerinden toprağın verimini azaltırlar. Yaşlı bir erkeğin önderliğinde sürü halinde gezerler. Yabanileri ormanlarda çalı ve genç ağaçların filiz ve kabuklarını yediğinden büyük zararlara sebep olurlar.

  Yavrusuna “oğlak”, erkeğine “teke” denir. Malta keçisinin boynuzları yoktur. Gerdanında memeye benzer iki uzantı mevcuttur. Beyaz ve uzun tüylü Keşmir ve Ankara keçilerinin tiftiği gayet makbuldür. En bol süt vereni Malta keçisidir.Saanen keçileri dünyada ençok süt veren keçi cinsisidir.yıllık laktasyonu 1000 kg civarındadır. Derilerinden eldiven, çanta ve ayakkabı yapılır. Tüyleri dokumacılıkta kullanılır. Sütü az yağlı ve besleyicidir. Eski çağlardan beri evcil olarak insanoğlunun hizmetindedir. Türkiye’de Ankara keçisi, tiftik keçisi ile kıl keçisi yetiştirilir.

  Gebelik süreleri 23 hafta kadardır. Genellikle 1-2 yavru doğururlar. Yavruları kıllı ve gözleri açık doğar. Birkaç saat içinde annelerini takip etmeye başlarlar. 6 ay içinde erginleşip üreyebilirler. 12-15 yıl kadar yaşarlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Keçiler Hakkında Bilgi Forum Tarih
Keçiler Tekerlemesi, Çocuk Tekerlemeleri Çocuklara Masallar Fıkralar 21 Eylül 2011
Keçiler Köyü Fethiye Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010
İnatçı Keçiler Çocuk Şarkısı,Şarkı Sözleri... Çocuk Şarkıları & Videolar 26 Haziran 2009
Bu keçiler bayılıyor! Konu Dışı Başlıklar 30 Kasım 2008
Dağ Keçileri Diğer Hayvanlar 22 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş